5 hollywoodskych filmov, o ktorých ste nevedeli, že ich režíroval Slovák

Ivan Reitman, Arnold Schwarzenegger a Danny DeVito

#Ivan Reitman je pravdepodobnemeno, ktoré mnohým ľuďom nič nepovie. No tento rodák z Komárna spravil parádnu kariéru v severnej Amerike. Hoci sa čerstvý sedemdesiatnik Reitman narodil na južnom Slovensku, jeho rodičia sa rozhodli emigrovať do Kanady. Jeho matka totiž prežila hrôzy koncentračného táboru v Osvienčime a otec zase bojoval v Slovenskom národnom povstaní.

Zoznam filmov, ktoré Reitman nakrútil je dlhý, mnohé z nich sú pre mnohých doteraz synonymom toho, čo slovenské televízie vysielali v druhej polovici 90. rokov. Vybrali sme pre vás 5 dobre známych filmov, o ktorých ste netušili, že má v nich prsty slovenský režisér.

Policajt zo škôlky

Počas svojej dlhej kariéry dostal Reitman Arnolda Schwarzeneggera do rôznych rôl, o tom bude ešte reč neskôr, jedna z najznámejších je však tá, kde John Kimble nastúpi počas vyšetrovania do materskej školy ako záskok za svoju kolegyňu. Svalnatý obor medzi poriadne divokými malými deckami, tak to má byť.

Dvojičky

V tejto komédii stavil Reitman opäť na Schwarzeneggera, tentoraz mu sekundoval skvelý Danny DeVito, teda netypická súrodenecká dvojica s takmer polmetrovým rozdielom. Dvojičky sa stretávajú po tridsiatich rokoch a nie je to len výška, ktorá je v ich prípade rozdielna. A ako sa hovorí v traileri, iba ich matka by ich rozoznala.

Junior

Ďalší televízny kult 90. rokov. A opäť tu máme Arnolda a aj Dannyho DeVita. Spoločne tu pracujú na výskume lieku, ktorý by mal obmedziť neprijatie embrya ženským telom. Keď sú však pokusy na ženách zakázané, stane sa Arnie prvým tehotným mužom.

Krotitelia duchov

Ghostbusters zažili tento rok nie celkom vydarený comeback, každopádne pôvodné dva diely z osemdesiatych rokov patria ku klasike. Kto z detí 90. rokov by si nepamätal na legendárne logo s preškrtnutým duchom, ústrednú skladbu alebo Billa Murraya v kombinéze s tou divnou zbraňou, čo vyzerá ako vysávač? Aj tento film a jeho pokračovanie režíroval Reitman.

Šest dní, sedem nocí

Po Ghostbusters a filmoch s Arnoldom vstúpil Reitman v druhej polovici 90. rokov do kín s romantickou komédiou s Harrisonom Fordom a Anne Heche, dva totálne protiklady, ktorých spojí spoločná nehoda. Aj na tento film pôvodom slovenského režiséra môžeme z času na čas naraziť v televízii.

Odporúčame