#Kričíš fuj, keď zbadáš chrobáka, pavúka či larvu? Potom si určite pozri prehľad najkrajšieho hmyzu na svete a určite si pomyslíš niečo iné. Tieto exempláre fascinujú vedcov už celé roky a mnohí nadšenci by ich chceli mať vo svojej zbierke.
Husľový chrobák
Vedecký názov: Mormolyce phyllodes
Výskyt: Tropické dažďové pralesy juhovýchodnej Ázie
Veľkosť: 60 – 100 mm
Ako už prezývka naznačuje, telo tohto chrobáčika pripomína husle. Je to skvelá kamufláž medzi listami, sploštené telo mu umožňuje skrývať sa v úzkych štrbinách pod kôrou stromov. Ak ho vyrušíš, prekvapí ťa rýchlosťou, ktorou sa vie pohybovať. Cez deň ho však takmer nezbadáš, pretože dospelé jedince sú aktívne najmä v noci. Je to hmyz veľmi citlivý na zmeny v prostredí, najmä odlesňovanie – svojím výskytom teda naznačuje prítomnosť zdravého lesného ekosystému.

Ružová modlivka
Vedecký názov: Hymenopus coronatus
Výskyt: Juhovýchodná Ázia
Veľkosť: 5 – 12 cm
Niekedy sa jej hovorí aj modlivka orchidea alebo kvetinová modlivka, pretože nápadne pripomína exotický kvet. Môže mať rôzne farby, ale ružová pôsobí naozaj nevšedne. Okrem vzhľadu pútajú pozornosť aj netypickým „kývavým“ pohybom, takže naozaj pôsobia ako kvety vejúce vo vánku. Toto pripodobnenie je súčasťou stratégie maskovania a lovu. Svoju korisť dokážu chytiť oslepujúcou rýchlosťou.

Listový hmyz
Vedecký názov: Pulchriphyllium bioculatum
Výskyt: Tropická Ázia, Madagaskar, Maurícius a Seychely
Veľkosť: 50 – 100 mm
Svoj názov dostala podľa anglického zoológa Georga Roberta Greya, ktorú ju popísal už v 19. storočí. V našich končinách sa nazýva lupenitka dvojoká. Tiež patrí k majstrom kamufláže, keďže jej telo nápadne pripomína list. Krídla aj nohy napodobňujú žilnatinu listov. Aj v tomto prípade ide skôr o nočného tvora. Zaujímavosťou je, že samičky žijú aj o niekoľko mesiacov dlhšie ako samci, ktorí na svete zotrvávajú ledva mesiac.Listový chrobák (Zdroj: GettyImages)
Nosatec modrý
Vedecký názov: Eupholus schoenherrii
Výskyt: Nová Guinea
Veľkosť: 25 – 31 mm
Tohto chrobáčika by si v prírode určite neprehliadol, pretože hneď upúta svojou jasnou modrozelenou farbou s čiernymi pruhmi. Jeho telo je totiž celé pokryté mikroskopickými šupinami v tomto odtieni. Dokonca aj jeho nôžky sú jasne modré. Zaujímavé je, že v ekosystéme funguje podobne ako včely – je opeľovačom.

Rubínová osa
Vedecký názov: Chrysis ruddii
Výskyt: Európa, najmä suché lúky a skalnaté oblasti
Veľkosť: asi 7 mm
Nie, táto osa nepotrebuje žlto-čierne pásiky, avšak svojím sfarbením dáva najavo, nech si nepriateľa dajú pozor. Má totiž kovovozelené či modrasté telo a výrazné rubínové bruško. Bohužiaľ, krása ani v prírode neznamená všetko. Ide totiž o parazitický druh osy, ktorá kladie vajíčka do hniezd iných ôs. Aktívna býva od mája do septembra.

Picassova moľa
Vedecký názov: Baorisa hieroglyphica
Výskyt: Severovýchodná India a juhovýchodná Ázia
Veľkosť: Rozpätie krídel približne 50 mm
Ak hľadáš umelecké diela prírody, toto je skutočne výnimočný hmyz. Jej krídla totiž nápadne pripomínajú Picassove maľby. Nečudo, že medzi zberateľmi motýľov je veľmi obľúbená. Dlho sa považovala za jediného zástupcu svojho rodu, no neskôr prírodovedci objavili ďalšie tri druhy.

Fešák s červenými bodkami
Vedecký názov: Stigmodera cancellata
Výskyt: Západná Austrália
Veľkosť: Asi 33 mm
Má bodky, ale lienka to nie je. Tento austrálsky krásavec zaujme lesklým tmavozeleným sfarbením s výraznými červenými škvrnami. V podstate slúži ako ochrana pred predátormi. Možno ťa prekvapí, že jeho larvy žijú pod zemou až 15 rokov. Dospelé jedince sú aktívne počas teplých mesiacov.

Motýľ Claudina
Vedecký názov: Agrias claudina
Výskyt: Južná Amerika – Venezuela, Guyana, Bolívia, Ekvádor, Brazília, Peru
Veľkosť: Rozpätie krídel 70 – 120 mm
Ak by existovala súťaž miss vo svete hmyzu, toto by bol vážny kandidát na víťazstvo. Nádherne sfarbený motýľ obýva dažďové pralesy v nadmorských výškach 200 – 600 metrov a svojím výskytom signalizuje zdravé prírodné prostredie. Na krídlach má výrazné, zvyčajne modré, červené, čierne a žlté plôšky. Dospelé jedince sa živia fermentovaným ovocím a rozkladajúcimi sa rybami. Samce sa odlišujú žltými chumáčmi na krídlach, ktoré slúžia na prilákanie samíc.

Kovová mucha
Vedecký názov: Rhachoepalpus metallicus
Výskyt: Ekvádor
Veľkosť: 12 – 15 mm
Kovový lesk je jej silným poznávacím znamením, ostatné druhy hmyzu sa však určite neradujú, keď zbadajú vo svojej blízkosti – jej larvy totiž milujú parazitovať na iných druhoch hmyzu. Dospelé jedince sa živia nektárom a peľom. Aby muška nemala úplne zlý imidž, treba dodať, že zohráva dôležitú úlohu v regulácii škodcov.

Kefka na šperky
Vedecký názov: Julodis cirrosa
Výskyt: Južná Afrika
Veľkosť: Približne 27 mm
Nápadný chrobák patrí medzi krascovité, čo je jedna z najväčších čeľadí chrobákov na svete. Tento má modrozelené telo s kovovým odleskom pokryté žltastými chĺpkami, ktoré pripomínajú kefku na šperky. Larvy sa vyvíjajú v dreve stromov, tieto chrobáky tiež plnia dôležitú funkciu pri prirodzenom rozklade dreva v prírode.

Dúhový skarabeus
Vedecký názov: Phanaeus vindex
Výskyt: Východné a centrálne Spojené štáty americké a severné Mexiko
Veľkosť: 11 – 22 mm
Aj pri poslednom krásavcovi máme dočinenia s chrobákom s neprehliadnuteľným kovovým odleskom, zvyčajne v zelenej, modrej a červenej farbe. Samce majú navyše výrazný roh na hlave, ktorý používajú pri súbojoch o samice. Ide o druh chrobáka, ktorý hrá dôležitú úlohu pri rozklade zvieracích výkalov. Páry samcov a samíc spoločne kopú tunely pod hnojom, kde kladú vajíčka. Vyvíjajú sa tu aj larvy, ktoré sa výkalmi živia. Ohŕňať nosom však nie je na mieste, táto činnosť prispieva k prevzdušňovaniu pôdy a likvidácii parazitov.

Babôčka pávooká
Vedecký názov: Aglais io
Výskyt: Európa a mierne oblasti Ázie až po Japonsko
Veľkosť: Rozpätie krídel 63 – 69 mm
Tohto motýľa môžeš neraz zahliadnuť aj v záhrade tvojej babky či voľne v prírode. Spoznáš ho podľa hrdzavočervených krídel a výrazných modrých, žltých a čiernych škvŕn v tvare pávích očiek. Tie majú vystrašiť nepriateľov. Spodná strana krídel je však tmavohnedá až čierna, čo motýľom poskytuje vynikajúcu kamufláž pri odpočinku. Samce si vymedzujú a dôsledne chránia svoje územie. Názov „io“ pochádza z gréckej mytológie, kde Io bola milenkou najvyššieho boha Dia.

Zdieľať na