10 Otázok pre Mira Cikindeles Zimermana: Extrémne vtipný metalista, ktorý pečie koláče

Cikindeles

Miro "Cikindeles" Zimerman začal natáčať ešte v období pandémie, teraz má na sociálnych sieťach široký okruh sledovateľov (Zdroj: Archív M. Z.)

#Miro „Cikindeles“ Zimerman je na sociálnych sieťach známy vďaka svojím vtipným videám, kde ukazuje (bežný) život metalistu. Počas pandémie sa začal venovať natáčaniu metalových coverov, no neskôr prešiel aj na zábavný content, pri ktorom zotrval. Na TikToku má takmer 400-tisíc followerov.

V našej rubrike s názvom #10otázok prezradil, čo ho priviedlo k metalovej muzike a hraniu v kapele, prečo ho baví natáčať a hlavne to, čo pri tvorení videí považuje za najdôležitejšie. 

Tvoje vtipné videá na sociálnych sieťach majú množstvo zhliadnutí. Ako si začal tvoriť?
Povedal by som, že za to môžu najmä tri veci: manželka, kapela v ktorej pôsobím, a Covid-19. S príchodom kovidu sme s kapelou nemávali tak často skúšky, no trénovať som chcel, a tak som začal koncom roka 2020 robiť na YouTube covery na rôzne metalové skladby, či už gitarové alebo vokálne.

Miro Cikindeles Zimerman s maznáčikom
Miro si nielen na Instagrame hovorí Cikindeles (Zdroj: Instagram/cikindeles)

Moja manželka mi povedala, aby som začal tieto veci postovať aj na TikTok, čo samozrejme nemalo veľmi úspech, keďže som videá uploadoval na šírku, boli príliš dlhé a celkovo nezaujímavé pre veľa ľudí. Po krátkom čase, asi okolo marca 2021, som pochopil, o čom videá na TikToku sú, a tak som si povedal, že skúsim spraviť nejakú srandu.

Prvé videá mali vcelku úspech, a tak som začal robiť krátke covery na populárne, hiphopové a vlastne akékoľvek skladby, avšak metalovým screamom. Ľudí to bavilo, mňa to bavilo, no po pár mesiacoch to už bolo stále o tom istom.

@cikindeles

🐱🐈‍⬛ Jediné stvorenia, ktoré tiež všetkých nenávidia 😂❤️ #fyp #foryou #slovakia #czech #zozivotametalistu

♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

Začal som sa teda viac hrať aj so strihom, nech sú videá zaujímavejšie, a koncom roka 2021 som sa rozhodol skúsiť spraviť prvú „scénku“. S touto myšlienkou som sa dlho pohrával, ale stále som nevedel, čo by to malo byť. Vedel som, že fungujú hlavne veci zo života, ale nevedel som, ako začať.

Potom som ako metalista dostal nápad, že skúsim spraviť scénku, ako som „vhupol“ do metalu. Však za vyskúšanie nič nedám, ako sa hovorí. Na moje prekvapenie sa to celkom chytilo a tým to celé začalo. Takže by som povedal, že prvý rok som sa akoby hľadal.

Námety na scénky čerpáš najmä zo svojho života. Kde okrem toho zbieraš inšpiráciu na tvorbu?
Predovšetkým čerpám zo všetkého, čo som prežil. Snažím sa chronologicky natáčať môj život od tínedžerských čias. Asi 90 percent príbehov sú skutočne moje zážitky. Zvyšok je sem-tam dotvorený, zväčša kvôli tomu, aby to malo hlavu a pätu. Mimo série Zo života metalistu som však začal aj piecť.

To prišlo samé, keďže som v každom videu „žral“, ako by povedali niektorí ľudia. Na tvorbu niektorých videí ma však inšpirujú aj každodenné situácie, veľakrát nečakané, a tak sa snažím vyťažiť aj z negatívnych vecí čo najviac a využiť to v prospech videa (napríklad rozbité čelné sklo na aute).

@cikindeles

Fantastikuš! Starká odporúča! ❤️😊 #fyp #foryou #slovakia #czech #zozivotametalistu #zkolacikovstarkej

♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

Sleduje ťa čoraz viac (aj zahraničných) followerov. Čakal by si, že sa staneš takto známym, alebo to skrátka prišlo postupne a spontánne?
Mňa hlavne od začiatku extrémne baví točiť videá. Teším sa, že mnoho ľudí tým dokážem zabaviť. A áno, v poslednom čase obletelo niekoľko videí dokonca viac krajín ako len Slovensko a Česko.

Na mnoho podnetov som sa rozhodol spraviť druhý profil, kde som začal robiť všetky videá s anglickými titulkami. Určite by som nikdy nečakal, že by to bavilo také množstvo ľudí, keďže je to stále trochu špecifickejšie aj kvôli hudobnému žánru. 

Čo považuješ za dôležité pri tvorbe videí? Ako si podľa teba content creator dokáže v dnešnej dobe udržať publikum?
Toto je naozaj ťažká otázka. Predtým, ako som začal natáčať scénky, som mal veľký úpadok, hlavne, čo sa týka záujmu ľudí sledovať moje videá. Stále som sa snažil sám sebe nahovárať, že za to môže algoritmus a nedokázal som si pripustiť, že ich to už proste nebaví. Veľmi som riešil čísla a sledoval stále štatistiky.

Metalista na snehu
Miro je metalista telom aj dušou (Zdroj: Instagram/cikindeles)

Čím viac som sa snažil, tým to bolo horšie. Potom som si povedal, že kašlem na to, nemôžem sa tak focusovať na čísla. Ako som to prestal riešiť, tak sa mi aj začalo viac dariť. Najdôležitejšie je podľa mňa byť sám sebou, robiť to, čo ťa baví, a ono si to už nájde svoje publikum.

Čo sa týka udržania publika, podľa môjho názoru je dôležité neupustiť na kvalite, či už obsahovej alebo vizuálnej, na ktorú sú ľudia u daného tvorcu zvyknutí. Každý si vytvorí určitý štandard, niekomu stačí predná kamera smartfónu a postrihať video v telefóne, iní na to potrebujú pomaly celý štáb. 

Okrem toho, že pôsobíš na sociálnych sieťach, si aj členom deathmetalovej kapely Patriarcha. Ako si sa k tomu dostal?
V roku 2012 som si kúpil svoju prvú gitaru, začal sa učiť a po necelom roku sa naskytla príležitosť hrať v začínajúcej kapele s kamarátmi. Síce to bol taký pop-punk, niečo ako „garážové Iné kafé“, ale zasa lepšie ako hrať doma sám pre seba. Na našej stužkovej v roku 2014 sme vystupovali v rámci programu a potreboval som výkonnejší zosilňovač.

Obrátil som sa na kamaráta, ktorý hral v kapele Patriarcha, ten mi s radosťou zosilňovač požičal. Keď som mu ho po stužkovej vrátil, chalani z jeho kapely ma oslovili, či nechcem s nimi hrať. Samozrejme som neváhal a od roku 2014 som ich súčasťou. Časom sa zostava trochu pomenila, ja som prestal hrať na gitaru, ale od roku 2018 sme ustálená zostava a hlavne skvelá partia.

@cikindeles

Kde jedna etapa končí, druhá začína ❤️😭 Samozrejme chalani to zobrali v pohode 😁 #fyp #foryou #slovakia #czech #zozivotametalistu

♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

Ktoré vaše piesne sú tvoje obľúbené? Ktoré songy by si odporučil napríklad tvojim sledovateľom, ktorí túto hudbu nepočúvajú, no chcú sa prostredníctvom nej o tebe dozvedieť niečo viac?
Ťažko vymenovať, ktoré skladby sú pre mňa tie top. Do každej sme vložili kus seba, keď sme ich skladali, a pri druhom albume Tumulus sme využili koncepciu. Keď si začneš čítať texty od prvej skladby po poslednú, je to ako čítať knihu. Sú to skôr kapitoly.

Na koncerte sa najviac vyžívam v piesni Caedes, ktorú by som vedel odporučiť aj ľuďom, ktorí k tomuto žánru ešte až tak nepričuchli. Avšak, aj táto pre mňa „balada“ bude pre mnohých iste veľmi tvrdá a brutálna. K tejto hudbe si podľa mňa človek musí nájsť cestu postupne. Osobne nepoznám človeka, ktorý by počúval pop a jedného krásneho nedeľňajšieho rána by si trebárs pri raňajkách povedal, že si pustí grindcore.

Existujú speváci, prípadne nejaké idoly, ktoré ťa v živote inšpirujú? Na ktorých kapelách si vyrastal?
Osobné idoly mám hlavne od doby, keď som sa začal venovať metalovému spevu, tzv. screamu. Mám svoju trojicu, ku ktorej vzhliadam: CJ McMahon z Thy art is Murder, Phil Bozeman z Whitechapel a môj favorit je Alex Terrible z kapely Slaughter to Prevail.

Metalové vystúpenie
Miro Cikindeles počas vystúpenia (Zdroj: Instagram/cikindeles)

Kapely na ktorých som vyrastal (teda od mojich 13-14 rokov, kedy som začal tento hudobný žáner počúvať) boli postupne napríklad System of a Down, Metallicy, Cradle of Filth, Dimmu Borgir postupne cez Behemoth, Amon Amarth, Mayhem, Darkthrone.

Až po stálice, ktoré mi neustále hrajú ako Be’lakor, Decapitated, Meshuggah, Thy art is Murder, Infant Annihilator a mnoho ďalších…

U bežných ľudí niekedy metalista (hlavne výzorom) vyvoláva dojem rešpektu či dokonca strachu. Zamyslel si sa niekedy nad tým, že sa ti tento „stereotyp“ darí búrať aj vďaka tvojim videám?
V podstate, akonáhle som videl, že moje videá sledujú aj „nemetalisti“, bola to pre mňa priorita a hlavná myšlienka celej mojej tvorby. Keďže veľa ľudí má stále predsudky voči metalistom, predstavujú si ich ako tých najhorších ľudí na svete a podobne (áno, stále sa takí ľudia nájdu), chcel som im ukázať, že nie sme takí, ako sa všade rozpráva.

Každému by som doprial zažiť metalový festival, priateľskú atmosféru a skvelú zábavu, aby vedel, že sme v skutočnosti mierumilovní ľudia. 

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň? A ak nepracuješ, ako si dopraješ oddych?
Moja primárna práca nie sú sociálne siete, takže ráno idem do práce, zväčša podvečer si natočím video a potom ho v noci strihám. Je to moje hobby, takže často pri tom 3- až 4-hodinovom strihu relaxujem. Venujem sa manželke a dcére, prípadne máme koncert s kapelou. Keďže nepracujem manuálne, je pre mňa oddychom aj akákoľvek práca okolo domu.

Miro s manželkou a dcérkou
Miro s rodinkou (Zdroj: Instagram/cikindeles)

Máš dokonca aj vlastný merch. Kam by si sa ešte v tvorbe chcel posunúť? 
Rád by som sa viac venoval aj hudbe, avšak, čo sa týka tvorby, neplánujem striktne veci dopredu. Mám pripravené nápady, ktoré priebežne natáčam a nechávam to plynúť samé. Keďže som však začal veľa aj piecť, pripravujem kuchársku knihu, ktorá bude dosť netradičná, metalová.

Ak pôjde všetko podľa plánu, pred Vianocami bude vydaná a verím, že sa bude ľuďom páčiť. Budú tam všetky tie overené recepty od starkej, ktoré som piekol aj vo videách, také, ktoré ešte len budem piecť, ale aj špeciality, ktoré budú len v knihe.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame