TOP 10 filmových hrdiniek: Tieto ženy boli našimi vzormi, mnohé z nás chceli byť ako ony

Lara Croft

Lara Croft je jednou z najznámejších ženských hrdiniek (Zdroj: Paramount Pictures)

#Každá mladá baba potrebuje správny vzor, aby z nej raz nevyrástla namyslená čajočka s prázdnou hlavou, zaujímajúca sa iba o svoje vlasy a make-up. Týmto nechceme nikoho uraziť, ale hádam sa zhodneme, že tieto veci by nemali byť našou životnou prioritou.


Krásna Petra je inšpiráciou pre mnohé ženy: Mladá influencerka otvára vážne témy, stíha aj materstvo


Vybrali sme preto 10 filmových hrdiniek, s ktorými sme vyrastali a rozhodne nám boli tými správnymi príkladmi, ktoré nám pomohli stať sa tým, kým sme dnes. Nájdeš medzi nimi aj svoj filmový vzor?

10. Lara Croft  (Tomb Raider)

Dobre, povedzme si úprimne, už v hre bola Lara Croft vytvorená skôr pre potešenie mužského oka, ako k povzbudeniu žien k tomu, aby sa stali silnými a nezávislými. Hoci bol zámer pôvodne iný, efekt ostal rovnaký a mnohé z nás stále túžia byť inteligentné, silné, nebojácne a pritom žensky zvodné tak, ako Angelina Jolie.

9. Bella Swan (Twilight sága)

Ak opomenieme herecký (ne)výkon Kristen Stewart vo svojej úlohe, bola táto postava jednou z tých, ktoré našu pubertu pozitívne ovplyvnili. S Bellou nebolo ťažké stotožniť sa, pretože bola nenápadnou sivou myškou, akých je medzi nami kopec.


Slovenskú cosplayerku Soňu kedysi vysmial celý internet, ju to však posilnilo: Stelesnením ideálnej ženy je pre mňa Lara Croft


Jej najväčšou prednosťou však nebolo ani tak to, že si ju všimol školský playboy, upír Edward, ale skôr jej lojálnosť, vyspelosť, schopnosť milovať až za hrob a nadovšetko chrániť svojich blízkych.

8. Kat Stratford (10 vecí, ktoré na tebe nenávidím)

V skutku vydarená adaptácia Shakespearovej hry (Skrotenie zlej ženy) v hlavných úlohách s Juliou Stiles a Heathom Ledgerom je nadčasovým dielom, ktoré si pokojne pozrú aj dnešní teenageri. Randenie na strednej bolo cool a každá baba, ktorá ešte nemala frajera bola považovaná za chorú alebo prinajlepšom za „divnú“.

Kat Stratfordová si s tým však hlavu nelámala a mala na háku všetkých chalanov. Nevadilo jej, že nesplýva s davom, pretože si išla vlastnou (múdrejšou) cestou a Patrick (Heath Ledger) ju musel dlho dobýjať, kým si napokon získal jej srdce.

7. Mia (Denník princeznej)

Dnes je príbeh o mladej neohrabanej Američanke Mii (Anne Hathaway), ktorá sa v 14-tich rokoch dozvie, že je princeznou, už overenou klasikou. Hoci zo začiatku nebola Mia stotožnená so svojim pôvodom, časom ho prijala a prísne kráľovské pravidlá si upravovala podľa vlastného uváženia.

Dokonca aj keď sa mala nasilu vydať, aby zachránila kráľovstvo, našla spôsob ako nezmyselný zákon obísť a stala sa rešpektovanou a uznávanou kráľovnou. A za to si zaslúži miesto v našom zozname.

 

6. Alice Kingsley (Alica v krajine zázrakov)

Malé dievčatko z knižnej predlohy sa vo filme zmenilo na dievčinu na prahu 20-tky (Mia Wasikowska), ktorá uteká pred dohodnutým manželstvom do králičej nory. Zažíva kadejaké srandy so zmenou svojej veľkosti. Nechýbajú hovoriace zvieratá, Klobučník a podivne vyzerajúca srdcová kráľovná.

Na konci príbehu odvážne bojuje v rytierskom brnení so statným drakom. Po tom, čo sa rozlúči s priateľmi zo zázračnej krajiny, odmietne sobáš a stane sa moreplavkyňou presne tak, ako v minulosti aj jej otec. Alica nás naučila pozerať sa na veci inak a nebáť sa robiť veci po svojom.

5. Elizabeth Benent (Pýcha a predsudok)

Keira Knightley často stvárňuje odvážne ženy, ktoré sa neboja dobrodružstva (ako Elisabeth Swann/Turner v Pirátoch z Karibiku) ani obetovania sa pre pravú lásku (ako Anna Karenina). Elizabeth je mladou ženou, ktorá svojím zmýšľaním predbehla dobu.

Je pripravená chrániť svoju rodinu, povedať si svoj názor na hlas a vydať sa z lásky vtedy, keď je pripravená a nie preto, že to od nej očakáva spoločnosť. Žeby tak trochu predbehla aj našu dobu?

4. Matilda

Knižná predloha o dievčatku s výnimočnými schopnosťami sa dočkala svojej filmovej podoby v roku 1996 v podaní 9-ročnej Mary Wilson. Matilda nám ukázala, že nezáleží na tom, z akého prostredia pochádzame, ale na tom, či sa odhodláme využiť svoj potenciál aj napriek rôznym (často rodinným) prekážkam. A hoci sa aj cítime malý, môžeme poriadne zatočiť so zlým človekom. Podľa Matildy doslova s riaditeľkou školy.

3. Elle Woods (Pravá blondínka)

Vďaka ružovým outfitom, perfektnej manikúre a kabelkovému psíkovi je Elle (Reese Witherspoon) učebnicovým príkladom typickej blondínky, ktorá je terčom všetkých hlúpych vtipov, na ktoré si spomenieš. Avšak, iba navonok. Slečna Woodsová vyvracia základný „blondínkovský“ stereotyp, do ktorého je zaškatuľkovaná.


Ďalšia várka intímnych otázok, ktoré sa ženy hanbili spýtať: Video od Petush ťa pobaví aj prekvapí


Je totiž nielen krásna, ale aj mimoriadne inteligentná a odhodlaná stať sa dobrou právničkou bojujúcou za spravodlivosť. Vďaka tvrdej práci sa jej podarí dosiahnuť skvelé výsledky, ktorými vytrie zrak každému neprajníkovi. Okrem toho je nesebecká, úprimná a váži si svojich priateľov.

2. Mulan

Mulan nás naučila, že sa nemáme nechať obmedzovať predsudkami a že vytrvalosť je v živote kľúčová. V momente keď sa dopočula, že jej starý a chorý otec má opäť nastúpiť do vojenskej služby, neváhala ani sekundu a bola ochotná obetovať sa pre svoju rodinu.

A to nielen svoje dlhé vlasy. Nevzdala sa dokonca ani keď išla vypľuť dušu na cvičisku, práve naopak. Zaťala zuby a nakoniec sa z nej stala jedna z najväčších bojovníčok všetkých čias.

1. Hermiona Granger (Harry Potter)

Keď bifľoška Hermiona poučovala Rona o tom, že „je to leviósa, nie leviosááá!“ ešte nevedela, že opravuje svojho budúceho manžela, no nás si získala už dávno. Šikovná a múdra rokfortská čarodejnica bola klobúkom takmer zaradená do Bifľomoru, nebyť jej dobrodružného ducha a dobrého srdca.


Vyslúžený Viktóriin anjelik: Alessandra si užíva modelkovský dôchodok, sexepílu má stále na rozdávanie


Okrem toho, že je skvelou študentkou (a rozhodne sa za to nehanbí), je aj lojálnou priateľkou. Vďaka svojmu obdivuhodnému charakteru sa stala Hermiona v podaní Emmy Watson vzorom mnohých dievčat po celom svete a je právom na prvom mieste nášho rebríčka.

A čo ty? Ktorá hrdinka bola tvojim vzorom? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch nižšie.

Zdroj: Rotten Tomatoes, Hashtag.sk
Odporúčame