Zo zadných lavíc až na čelo miliónovej firmy: Príbeh Samuela Hubu inšpiruje aj vás

Samuel Huba.

Samuel Huba. Zdroj: Shoptet

#V detstve ho fascinovala fyzika a matematika, neskôr sa venoval silovému trojboju a veľa času trávil v posilňovni. Sám dnes hovorí, že sedával v zadných laviciach a tomu zodpovedali aj známky. Dnes však Samuel Huba stojí na čele Shoptetu – úspešnej miliónovej firmy, ktorá stále rastie. Prečítajte si jeho inšpiratívny príbeh.

Všetko sa začalo videohrami

Rodák z Košíc si vybudoval vzťah k informačným technológiám, podobne ako mnoho jeho rovesníkov, vďaka počítačovým hrám. „Keď sa k nám v 90. rokoch postupne dostával internet, mal som šťastie, že rodičia boli v tomto ohľade pokrokoví a doma sme mali relatívne skoro dial-up internetové pripojenie,“ spomína.

Napriek tomu však nesedel len pri počítači. Chodil síce na prestížne košické gymnázium, no práve vtedy mu učaroval silový trojboj a veľa voľného času trávil v posilňovni. Na svojej fyzickej kondícii makal dokonca aj v práci – počas strednej školy brigádoval na stavbe.

„Okrem dobrej fyzickej kondície mi to dalo hlavne zistenie, že toto v budúcnosti určite robiť nechcem,“spomína. Keď prišiel čas vybrať si vysokú školu, na športové zameranie ani nepomyslel. „Chcel som odísť niekam ďalej, a tak som si vybral Vysokú školu ekonomickú v Prahe,“ hovorí.

Práca popri štúdiu? Určite áno

V českej metropole mal šťastie a spoznal šikovných a pokrokovo zmýšľajúcich ľudí. „Mnohí z nich sú dnes úspešnými podnikateľmi alebo majú iné skvelé kariéry. Ešte stále sme takmer všetci v kontakte,“ vraví. Popri štúdiu na vysokej škole pritom už od druhého ročníka pracoval na plný úväzok. Aj dnešným mladým ľuďom radí, aby sa snažili nové poznatky čo najskôr uplatniť v praxi. Samozrejme, ak im to čas popri štúdiu dovoľuje.

Po škole si vyskúšal viacero manažérskych pozícií – pracoval ako finančný a prevádzkový riaditeľ alebo riadil medzinárodný obchod. Vďaka týmto pozíciám zistil, ako pretaviť myšlienku vo fungujúci biznis, čo znamená vyškálovať firmu a expandovať do zahraničia a ako sa pozerať na biznis očami zákazníka.

Samuel Huba
Samuel Huba. Zdroj: Shoptet

Je to poslanie

Veľká zmena prišla v roku 2020, keď nastúpil ako výkonný riaditeľ do spoločnosti Shoptet. Tá mala minulý rok obrat vyše 8 miliónov eur a funguje na nej viac ako 28-tisíc e-shopov. Práca v nej ho oslovila predovšetkým silnou víziou a obrovským dosahom na životy tisícok podnikateľov a firiem.

„Všetko, čo urobíme, vplýva na ich úspech. Pomáhame ľuďom začať podnikať, postaviť sa na vlastné nohy a prinášať na trh nové produkty, ktoré by možno inak zostávali len s nami. Spolu s ambíciou byť najlepší v tom, čo robíme, a stať sa e-commerce jednotkou v celom regióne je to niečo, čo mi dáva zmysel a obrovským spôsobom ma motivuje,“ hovorí Samuel Huba, ktorý tento rok prebral riadenie celej e-shoperskej platformy Shoptet ako CEO. Svoju prácu pritom vníma aj ako poslanie.

Veľké plány s miliónovou firmou

Pod jeho vedením má Shoptet veľké plány. „Chceme zrýchliť náš rast na slovenskom trhu a ďalej rozširovať rady úspešných e-shoperov u nás. Keďže zákazníkom pomáhame aj v expanzii, otvárame tiež nové trhy. Jedným z prvých je napríklad Maďarsko,“ prezrádza Samuel.

Sám pritom mnohé e-shopy naplno využíva a nakupuje vďaka nim väčšinu vecí – potraviny, domáce potreby, oblečenie aj hračky pre syna. „Nakupujem hlavne v menších e-shopoch. Väčšina z nich funguje u nás, takže je to pre mňa skvelá spätná väzba na náš produkt a impulz na premýšľanie nad tým, ako ho zlepšovať,“vysvetľuje.

Rodina je základ

Ak sa ho spýtate na to, čomu vďačí za súčasnú úspešnú kariéru, nebude mať pre vás jednoznačnú odpoveď. „Sú to podľa mňa desiatky a možno stovky skúseností, ktoré človeka počas života formujú. V mojom prípade to boli kamaráti, rodina, kolegovia, šéfovia v práci, ale aj cestovanie a spoznávanie nových vecí,“ vraví.

Popri práci je, samozrejme, dôležitá aj pohoda v súkromnom živote. „Moja žena je v tomto úžasná. Rozumie mojej práci, je mi oporou a vytvorila mi podmienky na rast,“ hovorí. Ak má chvíľu voľna, rád si ide zabehať alebo na tréning thai boxu. „Väčšinu voľného času sa však snažím tráviť s rodinou a hlavne s dvojročným synom. V auguste sa mi narodila aj dcérka, z ktorej mám tiež obrovskú radosť.“

VIAC O E-SHOPOVOM RIEŠENÍ SHOPTET

Shoptet.
Zdroj: Shoptet

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Shoptet.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame