Žlté tváričky, ktoré dobyli (nielen) svet internetu: Emoji vznikli vďaka známej mačke a majú aj svoj oficiálny deň

Photo by Kelvin Yan on Unsplash

#Kým kedysi sa dbalo na rozvoj jazyka, dnes sa opäť vraciame k jednoduchému vyjadrovaniu pomocou obrázkov. Emoji sú totiž nielen obrovským hitom, ale sú momentálne absolútne bežnou súčasťou medziľudskej komunikácie. Nech už ich miluješ alebo nenávidíš, ich existenciu a popularitu nemôžeš poprieť,

Čestné miesto v slovníku

S rozmachom internetovej komunikácie narástli emoji na popularite. Komunikáciu si dnes bez nich vieme predstaviť už len ťažko. Ak ich niekto nepoužije,máme často pocit, že je nahnevaný a rozpráva vážne. Spoločnosť ich v súčasnosti naozaj akceptuje, čo dokazuje aj fakt, že pojem emoji bol zaradený do rešpektovaného anglického slovníka The Oxford Dictionary a stal sa skutočným slovom.

Vďaka patrí Hello Kitty

Hravé smajlíky sa prvýkrát objavili koncom minulého storočia v Japonsku. Inšpiráciu našli výrobcovia mobilných telefónov v tamojšej predpovedi počasia a tradičných komiksoch manga. Práve z ich symbolov vytvorili skupiny obrázkov pripomínajúce tváre. Tvorcovia sa takto chceli zamerať na nastupujúcu generáciu tínedžerov, ktorí vyrástli na Hello Kitty.

https://www.instagram.com/p/B4milIrh6lN/

Svetlo sveta uzreli presne v roku 1998 zodpovedný je za ne informatik Shigetaka Kurita. Ten vytvoril pre webové mobilné aplikácie set 180 kusov emoji. Zjednotili ich do prehľadnej a zrozumiteľnej abecedy emócií. Keďže Japonci radi komunikovali prostredníctvom fotiek a obrázkov, tento prvok privítali s otvorenou náručou a v priebehu krátkej doby ich začali používať všetci.

Vedel si, že dokonca aj samotné slovo emoji má pôvod v Japonsku? Je možné ho rozložiť na dve slová, a to e ako obrázok a moji ako postava.

Vznikajú nové a nové

Hoci sú pomerne univerzálnou záležitosťou, naprieč kultúrami medzi emoji nájdeme rozdiely. Určite si si všimol, že v možnostiach dnes nemáme iba neutrálnych žltých, ale rôzne farby pleti a tiež rôzne vlajky či národné jedlá. Ich množstvo sa neustále zvyšuje. Schvaľovanie nových má na starosti nezisková organizácia Unicode Consortium. Ak ťa zaujímajú čísla, pokochaj sa nimi na Emojitracker.com, kde sa v reálnom čase sleduje, koľko sa ich práve nachádza na Twitteri.

Celosvetová oslava

Aj hravé ikonky majú svoj sviatok. Za svetový deň emoji sa z pochopiteľného dôvodu ustanovil 17. júl. Vysvetlenie je veľmi jednoduché: Určite si si všimol, že na emoji kalendári od spoločnosti Google aj Apple sa zobrazuje práve tento dátum.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame