Zimou športovanie nekončí: 7 zaručených tipov, ako prežiť chlad na bicykli a zostať fit

Pixabay.com

#Bicykel sa tradične spája s dobrým počasím, stále viac a viac ľudí však preferuje tento druh dopravy aj na jeseň alebo v zime. Nie je to však jednoduché, treba sa dobre obliecť, dávať si väčší pozor a v prvom rade sa oveľa lepšie starať o bicykel. Zozbierali sme pre vás niekoľko ideálnych rád, ako prežiť jeseň a zimu na dvoch kolesách. Jazdiť na bicykli napríklad do práce alebo školy vás nielen udrží v kondícii, ale zároveň šetríte životné prostredie a v ideálnom prípade aj trocha času.

Pripravte sa na vlhko

Nepremokavý windstopper je základ, rovnako dôležité sú však dobré topánky. Ideálne nízkorozpočtové riešenie sú klasické turistické topánky, nie je nič horšie, ako mať mokré ponožky. Pomôžu aj jednoduché turistické návleky, prípadne cyklistické návleky zo športového obchodu. Návleky tiež pomôžu, aby vám čo najmenej premokli nohavice v okoli stôp.

pexels.com

Začnite rozohriati

Nič nepokazíte dobrou rozcvičkou, ale tiež napríklad šálkou horúceho čaju tesne pred štartom. Nezačnete tak stuhnutí a premrznutí, teplo sa bude uvoľňovať postupne, no to už sa medzičasom zahrejete samotným pedálovaním.

Výber oblečenia

Výber rôznych termotričiek a inteligentného oblečenia je dnes už pomerne široký, aj za veľmi prípustné ceny. Najlepšie je termotričko, ktoré prepúšťa vlhko, nespotíte sa v ňom. Keďže vlhkosť prechádza do ďalšej vrstvy, bavlnená mikina nie je ideálna – napije sa vody a bude dlho schnúť. Ideálny je vlnený sveter a navrch nepremokavá windstopper bunda. Dobré rukavice sú povinnosťou, na rukách, ktoré sa väčšinu času nehýbu, cítite najviac chladu.

Hlava pekne v teple

Najviac tepla uniká cez hlavu, preto je super zaobstarať si pod prilbu kuklu. Pokiaľ jazdíte bez helmy, čo neodporúčame, nezabudnite na čiapku, alebo aspoň čelenku.

Blatníky a údržba

Mláky, sneh, všetko bude bez blatníkov striekať na vás. A nielen na vás, ale aj na ľudí pred či za vami. Jazdiť bez blatníkov nie je fér voči vám, ani iným. Čo sa týka údržby bajku, pravidelne ho čistite od snehu a blata, vlhkosť mu životnosť nepredlžuje. Dajte si pozor na reťaz, má tendenciu schnúť oveľa rýchlejšie, rovnako sa postarajte o prehadzovačky. Duše nefúkajte doplna, na snehu sa pneumatiky potom správajú bezpečnejšie.

Musí vás byť vidieť

Svetlá, reflexné prvky na bicykli, aj na vašom oblečení, odrazky, všetko sa hodí. Špeciálne v čase, keď je svetla oveľa menej, ako v lete, vodiči si vás musia všimnúť. Dobrý je reflexný batoh, reflexný pásik na ľavom rukáve alebo nohe.

Pozor na jedlo

Bajkovanie v zime vás stojí omnoho viac energie. Dobré je mať v zálohe cereálnu tyčinku, banán, alebo aspoň niečo sladké. Keď vám takpovediac „skončí cukor,“ šliape sa do pedálov veľmi ťažko.

Odporúčame