Žiadne komentáre, smajlíky ani dokonalé pózy: Anti-sociálna sieť skutočne existuje, zoznám sa s ňou

Foto: Duri From Mocup/Unsplash.com

#Máš už plné zuby sociálnych sietí? Martin Adolfsson a Daniel Wilson to zrejme videli rovnako a ku klasickým sociálnym médiám vytvorili alternatívu. Anti-sociálnu sieť, s ktorou môžete zabudnúť na usporiadaný idealizovaný svet. Zoznámte sa, Minutiae.

Koľko času priemerne stráviš na sociálnych sieťach? Zdieľania, získavanie followerov a lajkov, odpovedanie na komentáre, sledovanie pridávaných fotografií či rôznorodého a mnohokrát zbytočného obsahu. Pravidelná kontrola sociálnych médií dokáže pohltiť aj niekoľko hodín drahocenného času denne. Práve na to chceli fotograf Martin Adolfsson a neurovedec Daniel Wilson poukázať, a tak vznikla aplikácia Minutiae.

Ako funguje Minutiae?

Samozrejme, nemôže fungovať tak ako bežné sociálne siete. V náhodnom čase dostane používateľ upozornenie, aby spravil fotografiu. Po minúte sa však upozornenie nenávratne stratí. Keď aplikáciu otvoríš, máš presne 5 sekúnd na vytvorenie fotky.

Bez dokonalej pózy a štylizovaných objektov

Za tak krátky čas skutočne dokážeš len nasmerovať foťák na náhodný objekt vo svojej blízkosti či otočiť na seba. Neostáva tak čas na vybratie svojej najlepšej pózy či štylizovanie “náhodných” vecí. Dokonca sa nemôžeš ani príliš dlho ľutovať, pretože ťa Minutae spojí s ďalším používateľom a na preskúmanie jeho časovej osi s fotografiami máš opäť len 60 sekúnd. A to je všetko. Náhodný moment príde zase až na ďalší deň. Pre portál Wired Wilson povedal, že takto sa dosiahne autentickejší obraz života používateľa.

Zabudni na smajlíky aj komentáre

Na Minutiae sa nedočkáš dôkladnejšieho profilu, takže je to viac-menej anonymná záležitosť. Navyše, nie je možné obrázky zdieľať, komentovať či pridávať smajlíky. Na rozdiel od iných sociálnych sietí je táto aplikácia spoplatnená. Nejde však o sumu, z ktorej by tvoja peňaženka zaplakala. Navyše po štyroch rokoch od prihlásenia si budeš môcť zakúpiť knihu so všetkými svojimi fotkami.

Odporúčame