Zem je naozaj guľatá: 7 jednoduchých spôsobov, ktorými môžeme dokázať to, čo už dávno vieme

pixabay.com

#Žijeme na guľatej planéte. Je to fakt, ktorý je jasný už niekoľko storočí. Za jeho dokázanie nejeden vedec položil svoj život. Napriek tomu sa čoraz viac o slovo hlási vzrastajúca skupinka tzv. Earth-flaterov, ktorí sú silne presvedčení o tom, že Zem je plochá ako doska na žehlenie.

Tvrdenie, že je guľatá, berú ako veľké spiknutie proti ľudstvu. Oni sú tí osvietení, im sa ukázala pravda. Ak sa aj vo vašom okolí nachádza nejaký zástanca teórie plochej Zeme, môžete ho dať do obrazu nasledujúcimi jednoduchými dôkazmi.

#1 Pozrite sa hore

pixabay.com

Ak sa zadívame hore, všimneme si hviezdy. Teda, ak máme to šťastie a nebývame v meste, v ktorom sa nedajú vidieť cez všadeprítomný smog. Keby Zem nebola guľatá, videli by sme hviezdy z každého miesta na Zemi rovnako. Avšak na opačnej strane Zemegule sa na hviezdnej oblohe ukazujú úplne iné súhvezdia ako u nás. My vieme, prečo je to tak.

#2 Pozrite sa dole

Photo by Rene Böhmer on Unsplash

Tentoraz sa nebudeme pozerať na topánky. Budeme si všímať svoj tieň. A k experimentu si môžeme zavolať aj nášho kamaráta. Keby sme sa postavili na dve od seba dostatočne vzdialené miesta planéty, všimli by sme si, že naše tiene sú odlišnej veľkosti. Keby Slnko dopadalo na plochú planétu všade rovnako, aj naše tiene by boli rovnaké. Ale to sa (našťastie) nestalo.

#3 Vyberte sa na Antarktídu

https://www.instagram.com/p/BcUpzh3Fgfc/?tagged=earthflat

Ak by bola Zem plochá, tak by sme nemohli preletieť nad Antarktídou. Lietadlá by jednoducho prepadli cez okraj Zeme.

#4 Odvážte sa

Photo by NASA on Unsplash

Váha dokáže naozaj veľa, nielen nesmelo vám pripomenúť, že je najvyšší čas niečo urobiť s tými kilami navyše. Môže dokázať i to, že Zem je guľatá. Nech sa vážite kdekoľvek na Zemi, vaša váha bude rovnaká. Môže za to gravitácia. V strede plochej Zeme by ste boli chudí ako tyč, zatiaľ čo „na kraji sveta“ by ste sa premenili na guľôčku.

#5 Pozrite sa na hodiny

Photo by Loic Djim on Unsplash

Časové pásma majú svoj zmysel. Zaviedli sa kvôli tomu, aby čas v jednotlivých zónach zodpovedal striedaniu dňa a noci. A čo z toho vyplýva? Zem je nielen okrúhla, ešte sa aj dokonca točí. To je záhada, však?

#6 Zoberte si do rúk kompas

Photo by Daniil Silantev on Unsplash

Ak by planéta nebola guľatá, nemala by jadro. Ak by nemala jadro, nevytváralo by sa magnetické pole. A kompas by nám bol úplne zbytočný. Našťastie sa v ňom strelka otáča a všetko funguje tak, ako má.

#7 Pozrite sa na kyvadlo

Foucaultovo kyvadlo bol experiment, ktorý dokázal rotáciu Zeme. Uskutočnil sa pomerne dávno, v roku 1851. Na 67-centimetrovom oceľovom lane bola zavesená 28 kilogramová pozlatená guľa s priemerom 30 centimetrov. Tá sa vďaka Coriolisovej sile pohybovala proti smere hodinových ručičiek.

Veríme, že tieto fakty presvedčia každého, kto začne pochybovať o tom, že Zem je guľatá.

Zdroj: indy100.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií