Zažiť mega leto v Amerike a ešte si aj zarobiť? Prácu získaš ľahko, stačí poznať pár trikov

Zdroj foto: Campleaders

#Uvažuješ, že odídeš v lete na brigádu do USA, ale bežia ti hlavou otázky, ako si vybrať toho najlepšieho zamestnávateľa, ako sa do Ameriky dostať, ako prebieha pohovor alebo ako sa uistiť, že zvolená práca je presne podľa tvojich predstáv? Nie je nič jednoduchšie, než sa s budúcim zamestnávateľom sa porozprávaj osobne! Túto príležitosť využilo počas Camp Fair či Job Fair v Bratislave mnoho študentov, ktorí idú pracovať za Veľkú mláku po prvýkrát, ale aj tí, ktorí majú s prácou v kempe či rezorte viacročné skúsenosti. Ako prebiehajú pohovory na jednotlivé pozície, čoho sa najviac obávajú a čo je najväčšou motiváciou, aby išli do štátov prvýkrát a opakovane? Viac sa dozviete v ďalších riadkoch. 

Čo je Job Fair a Camp Fair a prečo sú dôležité? 

Job Fair je udalosť, pri ktorej americkí zamestnávatelia a náboroví pracovníci poskytujú informácie potenciálnym zamestnancom. Tí pricestujú osobne, aby našli medzinárodný personál na leto. Uchádzači o zamestnanie sa ich zúčastňujú, zoznamujú sa s budúcimi kolegami, odovzdajú zamestnávateľom vyplnené profily, kladú otázky a nasávajú atmosféru, ako to v rezorte alebo národnom parku vyzerá. Študenti majú jedinečnú príležitosť absolvovať pohovor a získať zamestnanie v priebehu jedného dňa a na jednom mieste. Jediný rozdiel medzi Job Fair a Camp Fair je v tom, že počas Camp Fair hľadajú zamestnávatelia študentov do detských kempov, ktoré majú v Amerike bohatú tradíciu. 

Zdroj foto: Campleaders

Strach z pohovoru nie je na mieste

Piatačka Eva sa rozhodla využiť svoju poslednú možnosť ísť na letnú brigádu do USA a zverila sa so svojimi obavami pred pohovorom so zamestnávateľom: Bojím sa, že nebudem budúcemu zamestnávateľovi rozumieť a budem sa ho musieť pýtať, čo hovoril alebo že sa mi stane nejaký trapas! Prváčka Dominika, ktorej sa podarilo umiestniť v kempe Cayuga v štáte Pennsylvania ju upokojuje a popisuje:

Pohovor prebiehal tak, že som prišla k zamestnávateľovi, podali sme si ruky a pozrel sa na môj profil, ktorý som vypĺňala, v ktorom boli informácie o mne a mojich pracovných skúsenostiach.  Bola som pripravená na to, že začnem ja, ale pán, s ktorým som robila pohovor bol taký skvelý, že mi dával otázky sám. Veľmi mi tým pomohol a ja som už potom iba odpovedala na položené otázky o mojich pracovných skúsenostiach, voľnočasových aktivitách, kde študujem a prečo som si vybrala práve tento kemp a čo o ňom viem. Potom mi iba vysvetlil, čoho by sa týkala moja pracovná pozícia, kedy by som mala priletieť a vysvetlil mi všetky potrebné informácie, ktoré by som mala vedieť pred odletom.“

Zdroj foto: Campleaders

Spokojný brigádnik aj zamestnávateľ

Môže sa stať, že pohovor so zamestnávateľom neklapne a študent sa neumiestni? Môže, ale ak zistíš, že tvoje predstavy o brigáde sa líšia od toho, čo prvý vybraný potenciálny zamestnávateľ ponúka, jednoducho sa na Camp Fair alebo Job Fair porozprávaš s ďalším potenciálnym zamestnávateľom.

Podobne sa to stalo Patrikovi: Svoj online profil, ktorý fungoval ako životopis, som mal vyplnený a jediné, čo zostávalo, bol pohovor s americkým zamestnávateľom. Môj prvý pokus sa ale nepodaril. Kresťanský kemp v Arkansase si ma bohužiaľ nevybral. O týždeň neskôr som už ale sedel oproti zamestnávateľovi z Minnesoty, ktorý bol veľmi príjemný a časom sa z nás stali dobrí priatelia.“

Pre Artura, ktorý ide toto leto do Ameriky už po piaty raz, sú najväčšou motiváciou skvelí ľudia. V kempe je rodinné prostredie. Našiel som si kamarátov z celého sveta. Stretol som tam aj Slovákov a Maďarov, ale aj keď bývame pomerne blízko seba, stretneme sa iba v Amerike. Mám aj skvelých zamestnávateľov, o ktorých viem, že na Slovensko nikdy neprídu a rád sa s nimi stretnem.“

Okrem skvelých ľudí je motivácia aj finančné ohodnotenie za prácu: „Prvé leto ide skôr o kultúrno-výmenný pobyt, spoznávanie nových ľudí, z ktorých sa určite stanú kamaráti, veľa sa cestuje a spoznáva. Ďalšie roky si popri cestovaní a spoznávaní ďalších miest vieš odniesť aj časť zarobených peňazí domov,“ vysvetľuje Artur.  

Zdroj foto: Campleaders

Ako sa pripraviť na pohovor?

Príprava je, samozrejme, základom úspechu. Je fajn zistiť si dopredu niečo o kempoch, parkoch alebo rezortoch, kam sa chceš vydať. A prvá spoločná téma je na svete! Zamestnávateľ sa tiež určite opýta na štúdium, predchádzajúce pracovné skúsenosti a koníčky. Pokiaľ sa obávaš angličtiny, je dobré pripraviť sa na základné frázy a otázky, ktoré ťa na pohovore čakajú. Nemusíš sa ale obávať cudzieho jazyka, do sveta ideš predsa aj preto, aby si sa v ňom zlepšil. Pomôžu ti tieto otázky:

  • Can you tell me something about yourself?
  • What do you know about our camp / park / resort?
  • Why are you interested in working in our camp / park / resort?
  • What is your previous working experience?
  • How do you think your working day will look like?
  • What do you like doing in your spare time?
Zdroj foto: Campleaders

Prvý krok – osobný profil 

Od návštevy Job Fair ťa už delí len posledná vec – zaregistrovať sa a vyplniť na webe alebo v aplikácii svoj profil. U niektorých zamestnávateľov to trvá 15 minút, u niektorých je potrebné vyplniť viac informácií. Študentka sociálnej a pracovnej psychológie Dominika popisuje, čo musí profil obsahovať: Predtým, ako som vyrazila na Job Fair, vytvorila som si profil s osobnými informáciami o sebe a o mojom zdravotnom stave. Je potrebné do systému nahrať dokumenty ako je potvrdenie čistého registra trestov, zdravotné záznamy, referencie od bývalých zamestnávateľov, učiteľov alebo trénerov. V neposlednom rade sa vypĺňa tiež motivácia, prečo ísť do Ameriky. Dôležité boli tiež skúsenosti s pozíciami, na ktoré som sa hlásila. Je podstatné profil vyplniť poctivo, aby zaujal potenciálneho zamestnávateľa a mohla som byť správne umiestnená. Profil má štyri strany a je dobré v ňom poriadne opísať svoju osobnosť.“

Hneď po vyplnení sa ti ozve zástupca agentúry a potvrdí registráciu. Potom už len stačí zahodiť stres a zájsť si porozprávať na Job Fair.

Viac informácii nájdeš na tejto stránke

Zdroj: Tlačová správa, Neopublic
Odporúčame