Záujem o knihy z druhej ruky na Slovensku rastie: Ktoré kupujeme najčastejšie?

Zdroj: Freepik

Túžba držať knihu fyzicky v rukách je Slovákom stále prirodzená – aj keď sa na jej nákupe snažia ušetriť. Najväčší predajca kníh z druhej ruky na Slovensku a v Česku Knihobot hlási rekordný štvrťrok.

„Prvé tri mesiace roku 2023 boli pre nás zatiaľ najúspešnejšie. Počas tohto obdobia sme predali približne 190 000 kníh, čo je oproti poslednému štvrťroku 2022 nárast o takmer 30 000 kníh,“ približuje Dominik Gazdoš, jeden zo zakladateľov Knihobota.

Dôvodov rastúcej popularity je viacero

Príčin stúpajúceho záujmu o čítané knihy je pritom podľa neho niekoľko. „Pri ‚bežných‘ knihách je to najmä cena a fakt, že kniha z druhej ruky je rovnako dobrá ako nová.“ Väčšina kníh, ktoré predávajú, je podľa Dominika Gazdoša v stave ako celkom nový kus. 

„Čitatelia u nás často hľadajú aj knihy staršieho vydania, ktoré sú rozpredané a v kníhkupectvách ich už človek nedostane. Online ich však dokážu nájsť a je to pre nich často pohodlnejšie ako napríklad hľadanie v kamenných antikvariátoch,“ hovorí zakladateľ Knihobota.  

Zdroj: Knihobot

Imidž tovaru z druhej ruky sa mení

Časť používateľov môže brať do úvahy aj ekologickú stránku nákupu z druhej ruky. Úlohu zohráva takisto dostupnosť. Ľudia už nemusia chodiť do antikvariátu fyzicky. Keď si na nejakú knihu spomenú, môžu si ju z pohodlia domova objednať aj uprostred noci.

„Dôležité tiež je, že veci z druhej ruky sa konečne zbavujú povesti niečoho menej cenného. Zákazníci sa ich neboja kupovať ani ako darček pre svojich blízkych a to je dobré znamenie.“ 

Ktoré tituly objednávame najčastejšie a za koľko?

Zaujímavé pritom je, že Slováci, na rozdiel od Čechov, kupujú takmer v rovnakých objemoch knihy v českom aj v slovenskom jazyku. Skladba najpopulárnejších titulov je pritom pomerne pestrá.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Max – Holandský majster Formuly 1: Od zázračného dieťaťa k majstrovským titulom! Aký príbeh skrýva jeho úspech?

Nechýba v nej motivačná literatúra, v ktorej boduje napríklad Šlabikár šťastia: Návrat k sebe od Pavla Hiraxa Baričáka či Jemné umenie mať veci v p**i od Marka Mansona. Záujmu sa však teší aj beletria – napríklad Symbol od Dana Browna. Budúce mamičky zas oslovujú tituly súvisiace s príchodom ich potomka na svet.

Najdrahšie spomedzi kníh v prvej desiatke sa predáva Volba od Jakuba Trpiša – priemerne za vyše 11 eur. Spomínaný Šlabikár šťastia, naopak, možno kúpiť približne za 5 eur.

Zdroj: Knihobot

TOP 10 najpredávanejších kníh z druhej ruky na Slovensku

(Údaje od začiatku roka 2023)

  1. Pavel Hirax Baričák: Šlabikár šťastia: Návrat k sebe
  2. Jakub Trpiš: Volba
  3. Dan Brown: Stratený symbol
  4. Rhonda Byrne: Secret. Tajomstvo
  5. Mark Manson: Jemné umenie mať veci v p**i
  6. Viola Stern Fischerová a Veronika Homolová Tóthová: Mengeleho dievča
  7. Paulo Coelho: Alchymista
  8. Stephenie Meyer: Nov
  9. Elizabeth Fenwicková: Veľká kniha o matke a dieťati
  10. Eva Kiedroňová: Něžná náruč rodičů

Zdroj: Knihobot

Zdroj: Tlačová správa/Knihobot
Odporúčame