Záplava bocianov, vínna polievka aj dom kuriozít: Toto všetko stihneš za jeden deň na skok od Bratislavy

Kremayrhaus nádvorie (foto: ZuzanaZ)

# Len pár kilometrov za slovenskými hranicami leží zopár pokladov, ktoré stoja za výlet. Inšpiruj sa tipmi na príjemne strávený deň, počas ktorého stihneš šport, lahodné gurmánske experimenty aj nečakaný kultúrny zážitok – to všetko na brehoch nekonečného Neziderského jazera. Aj preto domáci hovoria „Wer unseren See sieht, will Meer nicht mehr“ (Kto uvidí naše jazero, už viac more nechce). 

#1 Rust – mesto bocianov

Malebné centrum mestečka Rust tvoria meštianske domy zo 16. až 18. storočia, ktoré obklopuje záplava kvetov upravených tak, ako to vedia len Rakúšania. Bocianie hniezda nájdeš takmer na každom druhom komíne. Za jeden deň ich tu uvidíš toľko, ako inde za celý život. Toto jedinečné vtáčie safari sa dá sledovať aj pri ležérnom popíjaní melange (vynikajuca rakúska obdoba cappuccina s väčším množstvom mlieka).

Bociany v Ruste (foto: ZuzanaZ)

Aktuálne tu hniezdi 16 párov a jeden single bocian, ktorý dedinčanom robí vrásky na čele. Zvyšok si však nažíva v nekonečnej letnej láske, tento rok tu prišlo na svet 34 mláďat. Okrem bocianov je mesto známe aj zbierkou ušľachtilých vín. V roku 1989 v ňom bola založená prvá nemecky hovoriaca vínna akadémia na svete, ktorá funguje dodnes. K vínam je však lepšie vrátiť sa podvečer, keď letné teploty milosrdne klesnú. 

Kuriozita: Bocian nikdy neletí ponad oceán. Nie je príliš dobrý letec, potrebuje často oddychovať, a tak je zem pod krídlami nevyhnutná. Najviac bocianov nájdeš v Ruste od marca do augusta, následne odlietajú východnou cestou do Turecka, Grécka alebo na Cyprus. 

Bociany v Ruste (foto: ZuzanaZ)

Tip: Z Bratislavy sa oplatí vydať autom cestou B50 – vyhneš sa poplatku za diaľničnú známku a obzrieš si zaujímavé dedinky. Napríklad Kittsee je preslávené marhuľami a čokoládovňou, raj pre nákupných maniakov v Parndorfe organizuje aj Dlhú noc nákupov. Do Rustu dorazíš za necelú hodinku. 

#2 Cyklocesty – nádherné scenérie

V Ruste si môžeš požičať bicykle a vrelo to odporúčame. Cena na deň je okolo 10 eur, ak uprednostňuješ e-bike, bude to minimálne dvojnásobok. Cez mestskú bránu sa dostaneš k jazeru. V Burgenlande je nespočetné množstvo príjemných cyklociest (aby sme boli presní – 2 500 km značených trás), ktoré vedú popri zvlnených viniciach a slnečnicových poliach. Všetky sú pretkané oddychovými stanicami a náučnými tabuľami.

Bicyklom okolo Neziderského jazera (Foto: ZuzanaZ)

#3 Neziderské jazero – studnica vodných športov

Na bicykli sa tu dá skutočne vyblázniť, rovnako ako aj  v Neziderskom jazere. Ide o druhé najväčšie stepné jazero v Európe, ktoré obsahuje aj zvyšky slanej vody a je ako stvorené na vodné športy, od plachtenia, cez windsurfing a kajaky, až po SUP. Ak sa ti jeho vody budú zdať špinavé, nezúfaj, je to spôsobené len rozvíreným jemnučkým pieskom na dne. Voda je čistá, má dokonca liečivé účinky na pokožku a svaly. Pri maximálnej hĺbke do 1,5 metra sa rýchlo zohreje, takže na kúpanie je vhodná aj v chladnejších dňoch.

Vodné športy na Neziderskom jazere (foto: ZuzanaZ)

Netreba však zabúdať na to, že jazero je na väčšine miest obklopené pásom trstiny s dĺžkou aj 2-5 km. Priamy vstup do vody s plážami sa otvára len na niekoľkých miestach. Asi najznámejšie sú v Neusiedl am See alebo v Podersdorf am See s ikonickým majákom, na opačnej strane jazera sa však dá okúpať napríklad aj v Ruste a v Mörbischi (len 9 km cykotrasou z Rustu). Medzi obomi stranami jazera premávajú aj kompy – pozorne si však pozri čas odchodov, niekedy jazdia len dvakrát denne.

Neziderské jazero, kúpanie v Ruste (foto: ZuzanaZ)

Tip: Špecialitou pre túto časť Rakúska sú malé reštaurácie/viechy zvané Heuriger. Nájdeš v nich lokálne víno a studené jedlá pripravené z miestnych výrobkov. Bývajú malé a útulné, s priateľskou atmosférou, ako stvorené pre vyhľadávačov gastro zážitkov. S teplou kuchyňou v nich však nepočítaj. Gurmáni by nemali vynechať špecialitu – vínnu polievku z miestnych odrôd, ktorá sa servíruje so smotanou a krutónmi.

#4 Kremayrhaus – potulky zvláštnou históriou

Po bicyklovaní a kúpaní dobre padne oddych. Na krátku návštevu sa oplatí vybrať aj do Kremayrhaus – jednej z najpôsobivejších budov na námestí Rathausplatz. Patrí k nemu nádherná vnútorná záhrada s kvetmi a umeleckými ozdobami. Hotový instagramový raj! Zvyknú sa tu konať aj veľkonočné alebo vianočné trhy, ale aj mnoho výstav a svadieb. Dom kedysi patril Rudolfovi Kremayrovi, zberateľovi nábytku a krásnych vecí. V roku 1986 ho s celým majetkom daroval mestu, ktoré ho premenilo na múzeum.

Kremayrhaus nádvorie (foto: ZuzanaZ)

Nájdeš v ňom kuriozity ako extrémne krátku a úzku posteľ pre dvoch. Veľkosť bola v tej dobe postačujúca, lebo ľudia spávali v posteli po sediačky. Mali obavy, že by v spánku mohli zomrieť. Sú tu aj vzácne kachle, ktoré precestovali celý svet, alebo secesný obraz, ktorý má hodnotu 200-tisíc eur. Rustu sa podarilo vymaniť z poddanstva v roku 1681, vďaka zlatu a vínu. Od miestnej sprievodkyne sme sa dozvedeli, že Leopoldovi I Habsburgskému vtedy mešťania darovali 50-tisíc guldenov a 500 džbánov vína s objemom 25 litrov.

#5 Vinárstvo Schreiner – organické vína na tisíc spôsobov

Ďalšou zastávkou je bio vinárstvo Schreiner, ktoré ukrýva 400 rokov staré pivnice. Majitelia Gernot a Victoria Schreinerovci sa starajú o takmer osem hektárov viníc. Hoci má dlhú tradíciu, na organickú produkciu prešlo až v roku 2012, kedy sa výroby chopil mladý pár. Pomalá prirodzená výroba sa odráža aj na kvalite vín, ktoré tu môžeš ochutnať aj nakúpiť priamo z dvora.

Bio víno u Schreinerovcov (foto: ZuzanaZ)

Miestnou špecialitou je biele víno Dunkelbunt, ktoré sa vyrába rovnakou metódou ako červené. Na leto je ideálne Frizzante Alfred & Edith pomenované podľa Gernotových starých rodičov a z červených vín musíš v Ruste ochutnať Zweigelt z barikového suda alebo Frankovku modrú Rhodolith. 

Tip: Podobné viechy a pivničky tu nájdeš na každom kroku. Vinohradmi je preslávený celý Burgenland, a tak v prípade, že túžiš spoznať nový kút, zamier do Purbachu – romantického mestečka s preslávenou vínnou uličkou Kellergasse. Tvorí ju 50 historických kamenných pivníc (majú tu aj Uličku stodôl a Park sôch). Špecialitou je vínotéka Haus am Kellerpatz, kde každý regionálny vinár vystavuje svoje najlepšie víno, ktoré môžeš aj degustovať. Vína dávkujú automaty, ktoré fungujú na kartu Leithaberg. Zakúpiš ju pri vstupe a následne ochutnávaš zo zbierky 64 druhov vín. 

#6 Mörbisch – nezabudnuteľná opereta na jazere

Malebná dedinka Mörbisch je preslávená vďaka operetám a klasickým muzikálom, ktoré sa tu v jedinečných prírodných kulisách hrajú v letných mesiacoch už od roku 1957. Každá nová scéna sa takmer okamžite zaradí k tým najkrajším v celej Európe. Okrem toho je Mörbisch ďalším skvelým východiskom na spomínané vodné športy a kúpanie (po 18 h sa vstupné neplatí). My sme sa však rozhodli deň zakončiť kultúrnym zážitkom s neopakovateľnou atmosférou. V aute sme sa hodili do gala, netreba to však preháňať, dresscode je dosť uvoľnený, a vyrazili.

V operete Zem úsmevov vystupuje aj baletný súbor SND (foto: Jerzy Bin)
Scénu zdobí 17-tonový drak (foto: ZuzanaZ)

Túto sezónu sa na jazernom pódiu hrá opereta Franza Lehára – Zem úsmevov. Okrem výberu špičkových zahraničných spevákov v nej účinkuje aj baletný súbor SND a slovenská akrobatická skupina Vertigo. Každé predstavenie je zakončené veľkým ohňostrojom a celý večer je jedným nezabudnuteľným zážitkom. Podarilo sa nám dokonca odchytiť rakúskeho operného speváka Petra Edelmanna, ktorý je od minulého roka umeleckým riaditeľom festivalu. 

Pódium je vybudované na umelom ostrove na jazere (foto: ZuzanaZ)

#7 Zo zákulisia – pre kultúrnych zvedavcov

Aktuálna operetná sezóna na jazere potrvá do 24. augusta, predstavenia sa v auguste začínajú vždy o 20. hodine. Program Seefestspiele Mörbisch nájdeš tu. Mnohí diváci si kupujú lístky do prvých radov, na jazernom pódiu však fungujú iné pravidlá. Miesta s najlepším výhľadom na pódium aj na jazero, na ktorom sa možno práve bude zrkadliť aj mesiac, dostaneš v radoch 25. až 35. A vezmi si deku!

Minulý rok zdobili pódium obrie husle ktoré museli byť neskôr zničené (Autor foto Jerzy Bin)

Pred predstavením si môžeš objednať aj 30 minútovú prehliadku zákulisím. „Čo sa týka práce, je to celoročný kolotoč. Budúci rok budeme hrať muzikál West Side Story, už v septembri máme prvé konkurzy na spevákov. Medzitým cestujem do Verony a ďalších miest, obzerám si scény, hľadáme sponzorov. V novembri musí byť hotový návrh scény na ďalší rok, aby sa stihli vytvoriť všetky modely, v decembri sa šijú kostýmy. Scéna sa začína stavať v apríli a od júna prebiehajú neustále skúšky až do júlovej premiéry. Je to ako puzzle, ktoré staviate po kúskoch. Na konci musí všetko zapadnúť,“ priblížil nám Peter Edelmann.

Kuriozita: Ak ťa zaujíma, čo sa stane so 17 tonovým drakom, ktorý tvorí súčasnú scénu, budeš možno sklamaný – väčšina kulís sa po sezóne musí zničiť. Predstavenia sa hrajú už od orku 1957 a toľké množstvo kulís nie je možné uskladniť. Minulý rok boli na pódiu obrovské husle, o ktoré sa po sezóne zaujímali tri rakúske mestá. Chceli si ich dať do parku. Žiaľ, keď prišli, zistili, že ich nemôžu odviesť – boli príliš veľké a doprava nákladná. 

Tip: Ak sa ti v Burgenlande zapáči a rozhodneš sa prenocovať, v tvojom ubytovaní ti zadarmo poskytnú Neziderskú kartu – Neusiedler See Card, s ktorou automaticky získaš bezplatné či zľavnené vstupy na rôzne atrakcie od jazdy loďou, cez vstup na kúpaliská, až po sprievodcu v meste. Je v nej zahrnutých až 50 výhod, získaš ju aj pri ubytovaní len na jednu noc. 

Námestie v Ruste (foto: ZuzanaZ)
Zdroj: https://www.seefestspiele-moerbisch.at
Odporúčame