Zamilujete si ich na prvý pohľad: Toto sú najkrajšie historické centrá na Slovensku

Wikipedia

#Svet sa delí na milovníkov modernej a historickej architektúry. Zatiaľ čo v niektorých mestách musí história ustúpiť potrebám súčasnej spoločnosti, v iných si svoje dedičstvo strážia ako oko v hlave. Na Slovensku sme sa s hromadným búraním stretli hlavne za čias komunizmu. Zachované mestské jadrá sú tak pre nás o to cennejšie a stále sa môžeme množstvom z nich aj pochváliť. Vybrali sme pre vás tie najkrajšie a najzaujímavejšie. Navštívili ste už všetky z nich?

Kremnica

Jedno z najkrajších slovenských miest priamo v srdci Európy sa môže pochváliť skutočne magickým historickým jadrom. Tomu dominuje hlavne mestský hrad. Ten bol zabezpečený dvojitým opevnením. To vzniklo z jednoduchého dôvodu. V Kremnici sa nachádzala a stále nachádza mincovňa a v jej okolí sa ťažili cenné kovy. Na zabezpečenie a bezproblémovú ochranu preto nestačilo vybudovať iba jedno, ale rovno dve opevnenia. V jeho vnútri ťažiarski podnikatelia a bohatí mešťania začali budovať nové centrum mesta pod hradom.

Jeho veľká časť sa zachovala, takže vás počas návštevy čaká očarujúce historické jadro plné nádherných domčekov. Množstvo schodov, veľká fontána a obrovský unikátny morový stĺp dodávajú celej atmosfére na dokonalosti.

https://www.instagram.com/p/BOH17XEFkEa/?tagged=kremnica

Bardejov

Jedna z najväčších pých Slovenska by rozhodne nemala chýbať na zozname každého obdivovateľa architektúry a histórie. Prečo je to tak? Odpoveďou vám bude pohľad na radničné námestie, ktorého dominantou je Bazilika sv. Egídia a nádherná renesančná radnica nachádzajúca sa v jeho strede. Dookola nemalého námestia nájdete množstvo okúzľujúcich meštianskych domčekov. Tie dnes už fungujú na rôzne účely.

Dokonalosť tohto miesta podčiarkuje aj fakt, že od roku 2000 je táto mestská pamiatková rezervácia spolu so židovským suburbiom ležiacim severozápadne od centra mesta zapísaná do svetového zoznamu UNESCO.

Banská Štiavnica

Historická perla našej malej krajiny ponúka svojím návštevníkom skutočne mnoho. Kedysi tretie najväčšie mesto na našom území zažilo bujarú multikultúrnu minulosť. Námestie Svätej Trojice stráži veľký stĺp, ktorý je akýmsi centrom diania a práve na tomto mieste zvyčajne začínajú všetky prehliadky.

Vašu romantickú prechádzku úzkymi uličkami tohto mesta zdôrazní aj vyvýšený chodník, známy aj ako trotuár, ktorého lokalizácia na Slovensku je unikátna. K tomu pridajte Kammerhof, obrovský súbor budov, kde sídlilo celé vedenie ťažby cenných kovov pre široké okolie, dnes unikátnu historickú pamiatku. Celé jadro aj s okolím patrí okrem iného aj do dedičstva UNESCO.

Levoča

Klenot Spiša, ktorý si taktiež vyslúžil zápis do zoznamu UNESCO, nie je len o najvyššom drevenom oltári z dielne Majstra Pavla. Okrem Chrámu svätého Jakuba môžete totiž obdivovať aj krásne renesančné námestie. To síce bolo pôvodne postavené v gotickom slohu, no nekompromisné požiare v dávnej minulosti si vybrali svoju daň.

Rozhodne vám učaruje nielen budova radnice, ale aj známa klietka hanby, mestské divadlo a veľký župný či obchodný dom. To všetko dotvára nezabudnuteľnú atmosféru.

Žilina

Štvrté najväčšie mesto Slovenska sme jednoducho nemohli vynechať. Perla na Váhu sa totiž vďaka unikátnemu Mariánskemu námestiu môže pochváliť titulom mestská pamiatková rezervácia.

Pokiaľ zájdete na návštevu historickej Žiliny počas leta, bonusom vám bude aj množstvo terás, kde môžete stráviť svoj voľný čas. Malé kaviarničky či obchodíky či nenápadne ukrytý verejný klavír dotvárajú spolu s úzkymi kamennými uličkami historického centra mesta neopakovateľný feeling.

https://www.instagram.com/p/BWkrs7gBBSj/

Košice

Historické centrum mesta sa môže pochváliť viacerými titulmi. Ide totiž o najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku a nájdete na nej vyše 500 chránených objektov. Hlavnej ulici, na ktorej sa nachádza šošovkovito roztiahnuté námestie bez akýchkoľvek dohadov kraľuje najväčší kostol na Slovensku, Dóm svätej Alžbety.

K tomu pridajme Kaplnku svätého Michala, budovu Štátneho divadla, unikátny Jakabov palác, radnicu či umelo vybudovaný Čermeľský potok a máte za sebou skvelý exkurz do histórie.

Odporúčame