Vyrovná sa svetovej konkurencii, pritom je naša: Zakladateľ obľúbenej outdoorovej značky hovorí, že má ešte veľké plány

zajo

Zdroj: Facebook/ZAJO Outdoor

#Na trhu funguje už viac ako dvadsať rokov, vedie úspešnú firmu a svoje produkty predáva do celého sveta. Reč je o Jurajovi Králikovi, ktorý vlastní známy podnik predávajúci outdoorové oblečenie pod značkou ZAJO.

Keď založil túto značku, mal iba dvadsať rokov. V deväťdesiatom šiestom si podľa neho totiž nevedeli ľudia nájsť na slovenskom trhu kvalitnú turistickú výbavu.

ZAJO
Zdroj: Facebook/ZAJO Outdoor

Nepredal iba jeden kus

Vznik značky ZAJO sa datuje do roku 1996, keď bol ešte Juraj študentom. Chcel si zarobiť a medzi jeho vášne patrili hory a turistika. „V tom čase ste veľmi ťažko našli poriadne oblečenie alebo výbavu. Na prechádzke v lese som teda dumal a rozhodol sa, že nechám vyrobiť golfky – trojštvrťové turistické nohavice a značku pomenujem ZAJO,“ opisuje Juraj.

Zo začiatku si tieto golfky nechal vyrobiť v miestnej fabrike. Celkovo až deväťsto kusov golfiek predával po celom Slovensku. Nepredal iba jeden kus, ktorý si chcel nechať pre svoje vlastné dobrodružstvá.

Dnes však pod značkou ZAJO nepredáva iba golfky. Nájdeš tu široké spektrum produktov určených na turistiku, horolezectvo, lyžovanie či kempovanie.

ZAJO
Zdroj: Facebook/ZAJO Outdoor

Dôraz na kvalitu

Pomenovanie ZAJO čerpal najmä zo svojho priezviska, keďže v škole mu vďaka nemu prischla prezývka Zajo. Značka outdoorového oblečenia začala byť na Slovensku úspešná a Juraj Králik chcel dosiahnuť ešte viac.

„Keď sa golfky predali, začala na ne znieť zo všetkých strán chvála a ja som zarobil prvé peniaze, videl som, že to môže fungovať a prirodzene som túžil ísť ďalej. Spojil som sa s prvými ľuďmi, začali sme vyrábať ďalšie a ďalšie produkty, vždy s dôrazom na kvalitu, ktorá obzvlášť v tom období na Slovensku chýbala.“ 

Výrobky predáva prakticky do celého sveta. Posielal ich takmer všade. „Primárne však pôsobíme najmä v strednej a východnej Európe, silní sme okrem Slovenska a Česka najmä v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku, Poľsku a na Balkáne. S vysokými ambíciami sa ale pozeráme smerom na západ, medzi ostatných silných hráčov,“ vymenúva úspešný podnikateľ.

ZAJO
Zdroj: Facebook/ZAJO Outdoor

Až v Himalájach

Outdoorové oblečenie si od značky ZAJO kupujú všetci, ktorí milujú prírodu. Podľa Juraja Králika sú to nielen profesionálni horolezci, ale tiež všetci, ktorí horolezectvo berú ako hobby. „Od víkendových výletníkov, ktorí si vybehnú s rodinkou na kopec za mestom, až po profesionálnych horolezcov, jaskyniarov a členov horskej služby. Tí vyžadujú špičkovú výbavu, na ktorú sa môžu spoľahnúť,“ teší sa z úspechu značky jej zakladateľ.

Okrem toho je veľmi hrdý na to, že jeho outdoorové oblečenie sa dostalo až na himalájske štíty. Avšak dobrý pocit má, aj keď sa ľudia v značke ZAJO ukážu napríklad aj u nás doma. „Rovnako ma poteší, keď vidím niekoho v našej bunde na úpätí Zobora,tvrdí.

zajo
Zdroj: Facebook/ZAJO Outdoor

Férová cenovka

Podľa Juraja sa značka ZAJO od ostatných značiek outdoorového oblečenia odlišuje najmä tým, že kladú dôraz na kvalitu spracovania a tiež sa snažia o to, aby zákazníkom produkty vydržali čo najdlhšie.

„To o sebe síce môže povedať veľa značiek, no my sme na tieto produkty nalepili naozaj férovú cenovku, aby si ich mohlo dovoliť čo najviac ľudí. Naše výrobky predčia niekoľkonásobne drahšie produkty od renomovaných svetových značiek.

Vďaka Jurajovým zásadám firma funguje naozaj výborne a všetky ciele, ktoré si stanovujú sa snažia postupne plniť. Kvalita je to, na čo kladie dôraz vo svojom podnikaní a preto je značka ZAJO nesmierna obľúbená u mnohých zákazníkoch.

zajo
Zdroj: Facebook/ZAJO Outdoor

Najväčšou srdcovkou je Veľká Fatra

Juraj sa snaží viesť ľudí k láske voči horám. Jeho k nej viedli odmalička rodičia a v prírode dokáže byť veľmi dlho. Považuje ju za prirodzené prostredie človeka a tak sa v nej aj cíti. Neholdujem však nejakým extrémom a výškovej turistike, najradšej mám slovenské hory. Privstať si ešte za tmy, pohodová turistika naľahko, vychutnať si prírodu – to je moje. Mojou najväčšou srdcovkou je Veľká Fatra,rozpráva.

„Občas snívam o tom, ako som nejaký dlhší čas v prírode, ďaleko od civilizácie. Netúžim však dobyť Himaláje, chcem si užívať prírodu všeobecne, vážim si každý pekný výhľad, každý východ a západ slnka. To sú momenty, ktoré sa snažím zažívať čo najčastejšie, dodáva Juraj na záver.

muž na turistike
Zdroj: Facebook/ZAJO Outdoor
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame