Zachráni ťa, keď nevychádzaš s peniazmi: Toto je pravidlo, ktorým by sa mal riadiť každý

Foto: Micaela Parenta/Unsplash.com

#Osvojiť si základy finančnej gramotnosti má rozhodne zmysel. To, že sa o nej povinne neučí na školách, je veľká škoda, na ktorú vo väčšej či menšej miere doplácame takmer všetci. Neraz sa stáva, že vreckové či celú výplatu minieme rýchlosťou blesku, pričom do konca mesiaca trpíme na finančné suchoty. Nemusí to byť tak. Ako si rozumne rozvrhnúť výdavky, aby si mal na všetko čo potrebuješ, ťa naučí toto jednoduché finančné pravidlo.

Peniaze si treba vedieť správne zadeliť

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Nemusíš si všetky peniaze pchať do ponožky, pretože bez ohľadu na to, koľko zarobíš, sa vo vnútri budeš stále cítiť ako chudák. Peniaze sú na to, aby slúžili nám. Nemalo by to byť naopak. Ani prílišné rozhadzovanie peňazí, ani extrémne šetrenie nenaznačujú zdravý vzťah k financiám. Ako z toho von, a aký postoj je najlepšie zaujať, to ti ukáže finančné pravidlo 50/20/30. Učí, že nie je dôležité, koľko financií máš k dispozícii, ale to, ako si zadelíš.

Treba myslieť na všetko

Finančné pravidlo 50/20/30 je veľmi jednoduché. Hovorí o tom, že 50 percent príjmu (a to bez ohľadu na jeho výšku), by si si mal nechať na nevyhnutné výdavky. Môžeme k ním započítať nájom, energie, cestovné náklady či náklady za telefón. Je logické, že práve tieto položky nám zhltnú väčšinu z nášho rozpočtu. A ako si rozdeliť zostávajúcich 50 percent?

20 percent príjmu si odlož na splnenie dlhodobých finančných cieľov. Vďaka ním si môžeš našetriť na dovolenku, jazykový kurz či dokonca vlastné auto. Ak si osvojíš toto pravidlo, tak vďaka práve tejto „dvadsiatke“ sa naučíš skutočne šetriť. Okrem toho 20-percent z príjmu je reálna hranica, ktorú si zvládne odložiť každý z nás.

Photo by rawpixel on Unsplash

A na koniec pozitívna správa. Posledných 30 percent z príjmu môžeš minúť do posledného centu. To je suma, ktorú môžeš investovať na nákup oblečenia, elektroniky, kávičky či zábavu. Možno to nie je až tak veľa, ako si dúfal. Je to však strop, ktorý môžeš minúť bez výčitiek svedomia, pretože si sa už naučil odkladať si peniaze aj na iné veci.

Ak ťa zaujalo toto pravidlo, skús ho vyskúšať. Nemusí sa ti to podariť hneď prvý mesiac. Ale ak sa ho budeš držať, určite ti badateľne uľahčí hospodárenie s financiami. Na konci mesiaca tak určite budeš mať zo seba lepší pocit a nebudeš musieť netrpezlivo čakať na najbližšiu výplatu.

Odporúčame