Za skutočne azúrovou vodou už nemusíš cestovať za hranice: Tento slovenský skvost ťa očarí rovnako

Lom v Skrabskom (foto: Lovisity.com/Flickr.com)

#Dychberúce romantické západy slnka, mohutné skalné dominanty, nepreskúmaná záhadná krajina a priezračná azúrová voda. Letné dovolenky sa čochvíľa začnú a my budeme musieť rozbiť naše prasiatka s celoročnými úsporami.

Ale čo ak by sme nemuseli? Vyššie spomenuté veci nájdeš možno aj bližšie než si myslíš. Hovorí ti niečo Lom v Skrabskom? Ak nie, pozri sa naň s nami.

Pohladí oči i dušu

Históriou opradené miesto, kde sa už od 17. storočia ťažili vápnité sliene, je známe najmä vďaka jednej z prvých moderných cementární v Uhorsku, ktorú založil v roku 1856 Jozef Bencúr. Lom spadajúci už niekoľko rokov pod chránené ložiskové územia je v súčasnosti zaplnený vodou a tvorí tak umelú vodnú plochu, ktorej priezračnosť a azúrový nádych sú pohladením nielen pre oči návštevníkov, ale najmä pre ich duše.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa David 🙂 (@david_vanko),

Kde sa táto krása ukrýva? Na hornom Zemplíne len pár kilometrov od Veľkej Domaše. Kamenné svahy, vyprahnutá zem a neuveriteľne čistá voda. Ak miluješ westerny a indiánky, prídeš si určite na svoje, keďže tyrkysová voda pripomína slávne chorvátske Plitvické jazerá, ktoré sú národným parkom. Práve tu sa kedysi nakrúcali filmy o Winnetouovi.

Lom Skrabské však nie je oficiálne sprístupnený na kúpanie, preto do vody môžeš ísť len na vlastnú zodpovednosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tommy Lee (@tommy1lee),

Nádherná tyrkysová voda v spojitosti s malebnou prírodou láka návštevníkov nielen z okolitých obcí, ale aj zo vzdialenejších kútov Slovenska. Michal zo Žiliny navštívil lom pred tromi rokmi so svojou priateľkou: „Videl som jeho fotky na internete a hneď si povedal, že toto musíme vidieť. Cestujeme často do cudziny, no Slovensko až tak nepoznáme. To je škoda.“

Ako to dopadlo? „Je to veľmi príjemné miesto na prechádzku okolo vody a keď je horúco aj na opaľovanie sa.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ChelloPhoto (@chellophoto_),

Návrat do histórie

Ak počas prechádzky okolo priezračnej vody v lome zatúžiš po kúsku histórie, môžeš ešte navštíviť neďaleký kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou a Vlastivedné múzeum s interaktívnym archeoparkom. Ide o jediné živé archeologické múzeum v prírode na Slovensku, ktoré ponúka možnosť nielen vidieť, ale aj zažiť návrat do najstarších období ľudských dejín.

A kde sa najlepšie ubytovať? Do Skrabského je to asi 35 minút z Prešova, 45 minút z Humenného a 50 minút z Michaloviec.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Livia Godova (@livia_godova),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Al. (@u_sassy),

Odporúčame