Z Valentína urobili komerčný sviatok ľudia: Dejiny hovoria ako to všetko začalo

#Tak a už tu je ten deň, kedy si zamilovaní konečne prejavujú lásku a tí, ktorí sú sami ako prst, si ju prejavujú napríklad s fľašou dobre vychladeného vína. Obchodníci si už mädlia ruky a počítajú, koľko dnes zarobia na predaných infatilných srandičkách, rezerváciami na stoly v reštaurácii sa to len tak hemží. Kvetinárstva sú zaplavené červenými ružami a sociálnymi sieťami sa začínajú šíriť vyznania lásky. Lebo dnes je Valentín. A výnimočne dnes sa ľudia ľúbia. Lebo sa to asi tak má. Ale to, o čom je dnešný deň sa ani zďaleka nepodobá na to, čo sa deje.

Príbeh o Valentínovi je starý takmer ako Praha. Prvá zmienka o ňom pochádza z 5. storočia. Valentín bol biskup a známy sa stal predovšetkým vďaka svojmu svätému životu, láske a zhovievavosti ale i vďaka tomu, že robil zázraky. Raz tak uzdravil i chorého chlapca, avšak Valentína neskôr uväznili a sťali. Stalo sa to 14. februára v roku 273 v Ríme. Práve na jeho počet dobroty, mal vzniknúť deň sv. Valentína, aby si ľudia pripomínali, aká vzácna a dobrá je láska.

https://www.instagram.com/p/BQWHAWfgDTp/?tagged=love

A ako vznikli valentínky? Prvú valentínku vraj poslal v 15. storočí z väzenia svojej manželke vojvoda Charles. Táto tradícia k 14. februáru sa však najviac rozšírila až v 19. storočí, kedy sa valentínske pozdravy začali vyrábať hromadne.

Tohto sa chytili aj ďalší obchodníci a postupne začali ponúkať valentínske sladkosti, kytice a hračky. A bum, tak vznikol z dnešného dňa komerčný sviatok, kedy oslavujú nielen zamilovaní ale i obchodníci.

Odporúčame