Partner navrhuje trojku, čo mu povedať? Opýtali sme sa vzťahovej a sex koučky

opýtali sme sa sex koučky

Priateľ chce odo mňa trojku (Zdroj: GettyImages)

Dobrý deň,

priateľ ma stále nahovára na trojku s druhým dievčaťom. Vraj by nemal problém ísť ani s ďalším chalanom. Sme spolu zopár rokov a ja by som chcela vzťah okoreniť a splniť mu chlapčenský sen, na druhú stranu sa na to necítim. Bojím sa, že sa odcudzíme.

Sofia


#Je úplne v poriadku, že tvoj priateľ má túžby, ktoré spolu nezdieľate (vrátane trojky). Nie každý je pripravený vydať sa do mystickej krajiny skupinového sexu. Trojka si vyžaduje komunikáciu, rešpektovaný súhlas, jasne stanovené hranice a istú dávku zrelosti. Kľúčom okorenia vzťahu je nájsť spoločný prienik, kde si obaja môžete užiť sex naplno. Trojka tvoj vzťah neopraví. Ak partnerský sexuálny život trpí, môžete sa rozprávať o tom, ako potrebujete uspokojiť vzájomné potreby a čo spolu môžete vyskúšať.

Tvoje hranice by mal tvoj partner rešpektovať. Ak máš pocit nátlaku, viny alebo hanby, treba sa pozrieť a prehodnotiť daný vzťah. Nezabudni, nikdy a nikto ťa nemôže nútiť do niečoho, čo ti nie je príjemné a čo necítiš. Prikývnuť alebo pokračovať v niečom, čo naozaj nechceš, ti môže priniesť emočné utrpenie a v konečnom dôsledku to môže poškodiť vzťah kvôli nevôli, ktorá bola prejavená od začiatku. Nie si povinná nikomu plniť ich chlapčenské sny, ak to tak necítiš.

Aké sú tvoje očakávania

O trojke máme ideálnu predstavu. Táto bežná fantázia v našich hlavách vyzerá ako v porno filme, kde má všetko hladký priebeh a všetci zúčastnení vzdychajú od blaha. Pravda je však taká, že realita je takmer vždy odlišná. Z prieskumu 4 175 osôb, ktorý uskutočnil Justin Lehmiller z Kinsey Institute na vzorke ľudí od veku 18 do 87 rokov sa uvádza, že 95 % mužov a 87 % žien fantazírovalo o sexe s viacerými partnermi. Výskum tiež odhalil, že medzi tými, ktorí trojku vyskúšali, bola práve trojka fantázia, ktorá nedopadla dobre. V neposlednom rade preto, že všetci traja zúčastnení mali veľmi odlišné očakávania.

Áno, predstava môže znieť vzrušujúco, môže priniesť novotu, oživenie alebo len vyškrtnutie zo sex bucket listu. Si však pripravená/ý aj trápne sedieť na posteli a pýtať sa, čo mám robiť, zatiaľ, čo tvoj/a partner/partnerka sa vrhá na tretiu osobu s hladom, ktorý si u nich už dávno nevidel/a? Možno si uvedomíš, super, môžem sa dotýkať ďalších pŕs a možno, hmmm, prečo sa nikto nevenuje mojim genitáliám? 

Ako zistím, že som ready mať trojku?

Pozri sa na nasledujúce body a úprimne si odpovedz:

  • Viem rozpoznať svoje hranice a jasne ich komunikujem partnerovi/partnerke.
  • S priateľom/priateľkou sa vzájomne rešpektujeme, sex sa nedeje bez vzájomného súhlasu.
  • Máme otvorenú a úprimnú komunikáciu o sexe a vieme si kedykoľvek povedať nie aj počas sexu.  
  • Som s tým úplne OK, keď nebudem stredobodom pozornosti (čo sa v trojke často stáva)
  • Som s tým OK, že môžeme kedykoľvek prestať.
  • Viem spracovať moju žiarlivosť a beriem zodpovednosť za moje pocity.
  • Budem sa cítiť vynechaná/ý a som s tým OK.

Otvorená myseľ s rešpektom pre vlastné hranice

Porozprávaj sa s partnerom o tom, čo presne má na mysli. Otvorený dialóg vie priniesť kompromisy, alternatívne návrhy a splnenie želania partnera bez toho, aby si ohrozila svoje vlastné hranice. Spolu môžete nájsť aktivity, pri ktorých sa budete obaja cítiť pohodlne.

Ak sa rozhodneš trojku vyskúšať, pozri sa na nasledovné tipy, ktoré vedia pomôcť, aby dopadla pre všetkých zúčastnených čo najuspokojivejšie:

Komunikácia

Na dosiahnutie pozitívnej skúsenosti je nevyhnutné dopriať si čas a začať konverzáciou. Zváženie emocionálnych a fyzických potrieb jednej osoby počas sexu (a zároveň vyjadrenie vlastných) je dosť ťažké, v trojici ešte ťažšie. Obaja si musíte byť istí, čo vlastne od trojky očakávate, prečo do toho chcete ísť, čo chcete, aby sa stalo a aké sú vaše hranice. Sex nie je len penetrácia, môžete sa len bozkávať, mať len orálny sex alebo byť pri sebe nahí a dotýkať sa navzájom. Aké bude záchranné slovo, ktoré môže ktokoľvek a kedykoľvek použiť, aby mohol mať možnosť akt prerušiť?

Takisto si treba položiť otázky ako, kde budeme hľadať tretiu osobu? Bude u nás spať? Aké kvality, vlastnosti by mala mať? Chceme ženu alebo muža? Čo chceme spolu robiť? Čo nechcem, aby druhý partner robil tretej osobe? Čo sa stane, keď jeden z nás povie záchranné slovo a bude chcieť celú hru ukončiť? Aké sú moje očakávania, túžby a hranice? Čo ak sa vyskytnú emócie? Ako budeme reagovať ak sa jednému z nás zapáči tretia osoba?

Ak si nie si istá/ý odpoveďami alebo komunikovať o daných veciach je pre teba výzva, pravdepodobne nie si pripravená/ý na túto skúsenosť. Ak spolu odpoviete na všetky otázky a nájdete tretiu osobu, je dôležité, aby ste s ňou všetko prediskutovali. 

Hľadajte partnera/partnerku spoločne

Či už appky na randenie alebo rôzne komunity, nájdite niekoho, s kým budete mať obaja spojenie, s kým sa budete cítiť dobre. Potrebujete nájsť niekoho, komu môžete dôverovať, kto rešpektuje vás oboch, váš vzťah a dynamiku medzi vami.  

Bezpečný sex

V trojke je nevyhnutné mať a použiť ochranu a vykomunikovať si spôsob ochrany dopredu u všetkých zúčastnených. Navzájom sa potrebujete chrániť. A nielen kondómom, ale pri orálnom sexe a výmene telesných tekutín je dôležitá aj dental dam. Tretia osoba pravdepodobne spí s ďalšími ľuďmi. Vašimi suvenírmi tohto zážitku by mali byť horúce spomienky, nie pohlavné choroby alebo nechcené tehotenstvo 

Hranice a súhlas

Najväčšiu chybu, ktorú ľudia robia pri trojke, že idú rovno na vec a nediskutujú predtým o svojich hraniciach. Keď sa hranice nastavia pred začiatkom, všetci sa cítia oveľa bezpečnejšie a trojka bude oveľa zábavnejšia. 

Napríklad:

  • Nechcem, aby sa nikto dotýkal môjho konečníka.
  • Žiadam, aby sa neskúmal penetratívny sex, keď sa stretneme po prvýkrát. Som OK s prijímaním a dávaním orálneho sexu.

Súhlas, slobodný, informovaný, odvolateľný, konkrétny, entuziastický a jasný u všetkých strán je najdôležitejšou sexuálnou hranicou, znamená ÁNO, nie možno. A neznamená len dať OK, dobre, tak to spravím pre teba. Ak tam chýba nadšenie (zo všetkých strán) pre trojku, nemali by sme do toho ísť. Takisto, je OK, kedykoľvek povedať nie a stopnúť celý priebeh.

Go with the flow

Trojka by mala byť ako starostlivo naplánovaný výlet do cudzej krajiny, ktorú ste nikdy nenavštívili: Priprav si itinerár, ale očakávaj aj neočakávané. Sex je nepredvídateľný. Nedá sa všetko naplánovať, sami nevieme, čo sa udeje, keď sú v intímnom spojení len 2 osoby, ako potom chceme kontrolovať, keď sú tam 3?

Starostlivosť po

Opýtajte sa navzájom, čo potrebujete v danom momente. Možno pritúliť sa k partnerovi, možno len pobozkať alebo priestor na spracovanie celého zážitku. Trojka pravdepodobne zmení dynamiku s partnerom. Možno ju budeš chcieť začleniť do svojho bežného sexuálneho života alebo uvažovať dokonca o randení s treťou osobou. Potom by sa mohlo stať, že sa môžeš cítiť opusteno alebo partner začne rozvíjať city k tretej osobe – to je všetko možné.

Ak si vo zdravom vzťahu založenom na silnej komunikácii a spoločných túžbach, mali by ste byť schopní tieto riziká prekonať. A ak nie, pravdepodobne je ešte treba spoločne pracovať na niektorých veciach predtým, ako zavoláte do vzťahu niekoho ďalšieho.


Ak máš otázku, prípadne hľadáš podporu pri riešení problému týkajúceho sa sexuality, intimity a vzťahov, kontaktuj vzťahovú a sex koučku Simonu. Pokojne sa jej ozvi priamo na e-mail hello@simonamacorova.com, cez Instagram, alebo Facebook.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame