Opýtaj sa vzťahovej a sex koučky: Ako sa mám zoznámiť a nájsť lásku, keď je zákaz vychádzania?

mladý chalan sa pozerá von oknom

Zoznámiť sa s niekým je momentálne veľký problém (Zdroj: GettyImages)

Dobrý deň,

som single a nemám dlhodobý vzťah. Počas pandémie a lockdownu sa nemám ako s niekým zoznámiť. Cítim sa osamelý a netuším, ako nadväzovať vzťahy. Čo by ste odporučili? 


Cítiť sa osamelo ak som slobodný, je úplne normálne. Počas pandémie sa tento pocit ešte znásobuje, lebo nám chýba ľudský kontakt. Akceptovanie reality dáva možnosť k otvoreniu nových možností. Zameraj svoju pozornosť na prítomnosť. Čo môžem urobiť v danej situácii? Ako by som mohol priniesť viac radosti do každodenného dňa? Ako by som mohol využiť tento čas na vlastný prospech?

Ľudia, sú spoločenské zvieratá, ktorých emocionálne zdravie absolútne závisí od toho, ako často sú v kontakte s ostatnými ľuďmi. Spoj sa priateľmi online. Ak si bol zvyknutý pravidelne chodiť na kávu s kamošom, doprajte si ju aj teraz – každý zvlášť na svojej strane obrazovky. Zavolajte si, robte spolu nejakú obľúbenú aktivitu. Môžete si napríklad zahrať šach, pozrieť film alebo niečo navariť.

Oslov svojich ľudí, priateľov alebo rodinu, ktorí sú tiež nezadaní, aby si sa mohol porozprávať s niekým, kto rozumie tomu, ako sa cítiš. Pomoc druhým je jednou z vecí, ktorá má rovnako pozitívny psychologický a emocionálny dopad pre osobu, ktorá poskytuje pomoc, ako pre osobu, ktorej sa poskytuje pomoc. Naplánuj si opakované hovory s niekoľkými rôznymi ľuďmi a počas týždňa ich rozlož, aby si sa mal na čo tešiť počas celého týždňa.

Staraj sa o svoje telo tým, že budeš dobre jesť, často cvič a stráv každý deň na čerstvom vzduchu. Pomáha to bojovať voči stresu, ktorý pandémia prináša. Pokiaľ ide o cvičenie, môže to byť niečo také jednoduché, ako je každodenná prechádzka. Alebo pre väčšiu zábavu, cvič s priateľmi cez videochat. Aby si dodržal pravidelnosť, sleduj svoje tréningy, maj “kamaráta-trénera”, ktorému môžeš pravidelne refererovať tvoj progres, alebo dokonca zváž priateľskú súťaž s kamošmi. Možno sa už dlhšie odhodlávaš napríklad sa naučiť stojku vyzvi niekoho z partie a dávajte si navzájom tipy.

Ak máš na to kapacitu a čas, vyskúšaj novú zručnosť alebo hobby. Skúmanie nových kreatívnych koníčkov alebo zdokonaľovanie existujúcich schopností môže byť prínosom pre duševné zdravie. Zároveň na online kurzoch, workshopoch a tréningoch môžeš niekoho spoznať. Win-win, nie?

Moja rada: Skús sa poobzerať po svojich obľúbených koníčkoch, prípadne po činnostiach, ktorých naučenie sa si dlho odkladal. V dnešnej dobe sa aktivity chtiac-nechtiac presúvajú do online priestoru. Možno nájdeš online kurz šitý práve pre teba!

Keď sme už pritom spoznávaní. Randenie online môže prinášať nátlak, alebo pocit priveľkej vynaloženej námahy. Ale čo pozitívne ti môže priniesť online randenie počas pandémie? Kvôli tomu, že sa nemôžeme stretávať, trávime viac času spoznávaním daného človeka. Viac si píšeme, telefonujeme, realizujeme video-hovory. Môžeme viesť hlbšie rozhovory, zistiť o druhej osoby aké má hodnoty, aké má záujmy a môžeme predísť sklamaniu, keď sa potom stretneme naživo.

Táto pandémia je príležitosť, ako vybudovať nový vzťah na vzájomnej autentickosti a úprimnosti, ktorý môže viesť k partnerskému vzťahu alebo k novému priateľstvu. Spýtaj sa sám seba, čo môžem stratiť? A čo je možné získať? Môžeš využiť aplikácie, ktoré už poznáš, prípadne vyskúšať https://www.okcupid.com/​, appka, ktorá podporuje vedomejšie randenie, alebo https://www.laskatu.sk/, slovenská zoznamka, ktorá spája spriaznené duše.

Ak online zoznamka nie je pre teba, povedz priateľom, rodine, známym, že sa chceš s niekým zoznámiť a spýtaj sa ich, či náhodou niekoho nepoznajú. Je veľa ľudí aj v tvojich kruhoch, ktorí práve teraz hľadajú vzťah. Neboj sa prezradiť, si pripravený s niekým sa zoznámiť. Ak o tom nikomu nepovieš, ako o tom majú vedieť a prepojiť ťa so svojou single kamoškou/kamošom?


Ak máš otázku, prípadne hľadáš podporu pri riešení problému týkajúceho sa sexuality, intimity a vzťahov, kontaktuj vzťahovú a sex koučku Simonu. Pokojne sa jej ozvi priamo na e-mail hello@simonamacorova.com, cez Instagram, alebo Facebook.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame