Vypni telefón a utekaj do hôr: Poradíme, ako dokonale relaxovať počas zimnej dovolenky

Trochu džezu v zimnej prírode? Áno, aj to vás čaká v rakúskych strediskách. (Foto: Peter Burgstaller)

#S čím sa nám spája slovo dovolenka? V lete je to predovšetkým more, pláž a oddych, no a v chladných mesiacoch to sú zimné športy. I v tomto období si však môžeš vyvetrať hlavu a oddať sa relaxu, a to aj vtedy, ak nejazdíš na lyžiach alebo doske.

Spolu s Rakúskou agentúrou pre cestovných ruch máme pre teba hneď niekoľko tipov na skvelú zimnú dovolenku. Hory totiž ponúkajú nielen krásne výhľady na romantickú zasneženú krajinu, ale tiež mnoho aktivít a služieb spojených s relaxom. Či už sú to prechádzky v zimnej prírode, zábava ako korčuľovanie či sánkovanie, alebo wellness, skvelé jedlo a ubytovanie. Využi možnosť utiecť od stresu, vypni na pár dní telefón a vyraz do kopcov!

Vychutnaj si skvelé jedlo

Existujú ľudia, ktorým pre spokojnosť s dovolenkou stačí dobré jedlo a pohodlné ubytovanie. V príjemnom hoteli sa dokážeme pomerne rýchlo udomácniť s tou výnimkou, že utečieme od povinností, akými sú upratovanie alebo varenie.

V správnom hoteli či penzióne si pritom dávajú záležať nielen na servise, ale tiež na tom, čo hosťom predkladajú na tanieri. Počas zimnej dovolenky tak môžeš vyskúšať výborné jedlá zo svetovej kuchyne. Samozrejme chýbať nebudú ani rakúske klasiky – veď kto by odolal chutnému rezňu či parádnej buchte?

V Rakúsku sa jednotlivé miesta predbiehajú v tom, akí vychýrení šéfkuchári pre nich pracujú. V rezorte Gradonna ****s vo Východnom Tirolsku napríklad pôsobí Michael Karl, ktorý kombinuje rakúsku kuchyňu s vplyvmi stredomorskej a ázijskej kuchyne. A o podobné netradične gurmánske kombinácie na tanieri či v pohári nie je v horách núdza.

O luxus v okolí komplexov a na svahoch, napríklad v oblasti Turracher Höhe, sa dokonca starajú aj butleri. Ponúknu ťa proseccom alebo domácou zmrzlinou a porozprávajú ti zaujímavosti z regiónu, prípadne odpovedia na všetky otázky.

Butler v rakúskych Alpách (Foto: Simone Attisani)

Oddychuj a zabudni na celý svet

Asi ťažko hľadať slovo, ktoré by symbolizovalo relax lepšie ako wellness. Počas zimných pobytov môžeš nielen plávať v bazénoch, ale oddať sa masážam alebo termálnym kúpeľom. Tie poskytnú ideálny oddych pre telo i dušu, a majú aj viaceré zdravotné výhody. Veď len máločo sa vyrovná napríklad horúcemu kúpeľu pod holým nebom v mínusových teplotách. 

Existujú tiež miesta, kde môžeš absolvovať wellness pobyt priamo v pohodlí hotelovej izby. Napríklad v susednom Rakúsku to je komplex Dolomiten Residenz vo Východnom TirolskuZaujímavosťou špeciálne pre rodičov je, že cena za noc zahŕňa starostlivosť o deti na 12 hodín denne. A práve vtedy dostáva zimný relax tie pravé grády. 

Na skok zo Slovenska sú kúpele St. Martins Therme & Lodge pri Neziderskom jazere. V blízkosti je aj safari, a tak môžete pozorovať zvieratá v prostredí národného parku. V Burgenlande, konkrétne v rezorte AVITA Therme v Bad Tatzmannsdorfe si tiež welness užijete naozaj do sýtosti – nájdete tam totiž 15 relaxačných bazénov a 20 sáun. A verte, že každú z nich sa oplatí aspoň raz vyskúšať…

Rozhýb sa 

Lyžovanie ani jazda na doske nie sú tvojou šálkou kávy? Nevadí, nemusíš ostať len pri prechádzkach po okolí. Ponuka rôznych iných aktivít je bohatá. Napríklad taká vydarená sánkovačka nie je len záležitosťou malých detí. V známom stredisku Turracher Höhe je na sánkovanie vyčlenený kilometer zjazdovky, na ktorej sa jazdí večer za umelého osvetlenia. Medzi najlepšie prírodné klziská patrí aj to najväčšie v Európe – Weissensee, kde dosahuje hrúbka ľadu až 40 centimetrov a jazdiť sa dá po 25 kilometroch upravených plôch. Zahrať si tam môžeš aj hokej alebo nezvyklý curling. V zimných rezortoch však nájdeš aj kurzy jogy, ktoré ti pomôžu zrelaxovať ešte o niečo viac.

Dopraj si trochu adrenalínu

Láka ťa niečo nové, niečo, čo ti poriadne rozbúcha srdce? Vyskúšaj niektorý z adrenalínových športov. Čo tak napríklad  adrenalínový windskating? Po ľade hladkom ako zrkadlo ťa ženie dopredu sila vetra. Ak už dnes vieš, že ti v zime bude chýbať bicykel, môžeš sa tešiť na neobvyklý zážitok.  Jazda na tom snežnom ťa určite dostane.

Mimochodom, ak by si sa predsa len chcel zlepšiť aj na svahu, lyžiarskou školou nájdeš v takmer každom stredisku. Skvelé podmienky na jazdenie sú tiež samozrejmosťou. Stačí si len namixovať aktivity podľa chuti a ideálna dovolenka je na svete.

ZISTI VIAC O ZIMNEJ DOVOLENKE V RAKÚSKU

Advertoriál pripravený spoločne s Rakúskou agentúrou pre cestovný ruch.

Odporúčame