Drsný šéf, milovník áut a vizionár v čiernom roláčiku: Tieto veci si o zakladateľovi Apple asi nevedel

Steve Jobs (foto: Ben Stanfield/Wikimedia Commons)

#O zakladateľovi spoločnosti s nahryznutým jablkom v logu sa toho popísalo mnoho. Existuje však pár zaujímavostí, ktoré ste o ňom pravdepodobne ani netušili. Steve Jobs, ktorý podľahol rakovine v roku 2011 je doteraz považovaný za jedného z najvplyvnejších ľudí v tech priemysle.

Nepáčila sa mu farba písmena O, Google ju preto zmenil

Niekdajší viceprezident spoločnosti Google Vic Gundotra prezradil, že mu v jednu sobotu v roku 2008 zavolal Steve Jobs s nevídanou požiadavkou. Rozrušený mu predostrel sťažnosť, že farba druhého O v ikonke Googlu vôbec nevyzerá na iPhonoch dobre a je nutné ju zmeniť. Tiež mu oznámil, že úlohou zmeniť odtieň už poveril jedného zo svojich ľudí a že sa mu na druhý deň ozve. Vic Gundotra skutočne na druhý deň dostal e-mail s predmetom Icon Ambulance, ktorý obsahoval inštrukcie na zmenu farby.

Foto: Pexels.com

Bol zakladateľom Pixaru

Áno, aj spoločnosť Pixar, ktorá má na svedomí animáky, ako Hľadá sa Nemo, Príšerky s.r.o. či Autá, bola jedným z Jobsových projektov. Pôvodne bola skupina súčasťou divízie Lucasfilm a volala sa Graphics Group. V roku 1986 za ňu Jobs zaplatil Georgeovi Lucasovi 5 miliónov dolárov a ďalších 5 poskytol ako kapitál. Jobs sa tak stal generálnym riaditeľom a vznikol názov Pixar. Na začiatku vytvárali animované reklamy a počítačový hardvér. Prvý celovečerný film z ich dielne vyšiel v roku 1995 a bol to Príbeh hračiek.

Nikdy nemal na autách platnú registračnú značku

Hoci si Jobs nikdy nepotrpel na príliš prehnanú okázalosť, výnimku tvorili jeho autá. Mal Porsche, BMW a najmä Mercedes, konkrétne model SL55 AMG a pri riaditeľstve Apple zvykol parkovať takmer vždy na miestach vyhradených pre handicapované osoby. Nezriedka stál šikmo cez celé veľké parkovacie miesto.

Navyše, jeho obľúbený Mercedes nikdy nemal skutočnú ŠPZ, na jej mieste mal vždy len malý čiarový kód. Podľa zákona platného v Kalifornii môže majiteľ nového auta využiť lehotu 6 mesiacov na vybavenie registračnej značky. Jobs jednoducho každý polrok vymenil svoj Mercedes za taký istý, ale úplne nový.

„Nezaujíma ma byť najbohatším na cintoríne. Ísť večer spať s vedomím, že sme urobili niečo nádherné, to je to, čo pre mňa niečo znamená. (Foto: Pixabay.com)

Arogantný šéf?

Jobs niesol dlhú dobu nálepku arogantného a neznesiteľného šéfa. Niektoré historky o vyhadzovoch a jeho náladách sú skutočne bizarné. Jeho časté roztržky s kolegami dokonca vyústili v roku 1986 do jeho odchodu z Apple. Po tom, ako jeho novozaložená spoločnosť NeXT Computer neuspela, sa vrátil naspäť a jeho spôsoby sa vraj výrazne zlepšili.

Odporúčame