Vinylové platne sú späť: Ide len o retro, alebo je ich kvalita naozaj lepšia?

pixabay.com

#Na čo si to kupuješ, keď si to môžeš stiahnuť do telefónu? To je otázka, s ktorou sa stretol pravdepodobne takmer každý, kto si doma rozhodol vytvoriť zbierku vinylových platní. Samozrejme, že nejde nesúhlasiť s tým, že moderná doba nám umožnila nosiť pri sebe neuveriteľné veľké množstvo hudby priamo vo vrecku. Pre porovnanie, iPod s kapacitou 160 GB a váhou priemerného dospelého škrečka by sa rovnal približne 635 kilogramom platní (čo pekne ukazuje aj táto vizualizácia), čo je približne váha jednej kravy. Majiteľom „LP-čiek“ to ale stojí za to. Čo je za tým?

Odsúdený na zánik

Vinyl sa stal v roku 1991 v podstate mŕtvym nosičom. Na scénu sa dostali CD-čka, pričom dnes už aj tie zastúpili aplikácie ako Spotify či Deezer. V roku 2016 sa však stalo niečo, čo už takmer nikto nepredpokladal. Len vo Veľkej Británii sa predalo viac ako 3,2 milióna LP-čiek a prvýkrát výdaje na ich kúpu prevýšili výdaje za digitálne sťahovanie. Britskí umelci dokonca dosiahli omnoho väčší zisk z predaja vinylov, než z videí na YouTube.

pixabay.com

Pokiaľ sa však chceme na túto problematiku pozrieť komplexnejšie, musíme sa vrátiť do roku 2000. Za miznutie platní mohol vyššie spomínaný nástup kompaktných diskov, ktoré boli spratnejšie, ľahšie, lacnejšie a to najdôležitejšie – dali sa kopírovať. Vinyl sa tak ľudom začínal zdať nekomfortný a rozhodli sa ho začať vo veľkom zbavovať.

Poklad pri smetných košoch

Pri smetných košoch na sídliskách sa tak svojho času začali objavovať veľké množstvá týchto hudobných nosičov spolu s gramofónmi, ich prehrávačmi. Kto tak neurobil a svoju zbierku si minimálne odložil, teraz si môže krásne finančne prilepšiť. Špeciálne sa cenia slovenské nahrávky, albumy od Zóny A, Slobodnej Európy alebo limitované platne Kontrafaktu sa z druhej ruky predávajú v cenách niekoľko desiatok eur.

V zahraničí nevymreli

Platne ale nikdy nevymreli úplne. V zahraničí bolo úplne normálne, že umelec vydal aj limitované množstvo svojho nového albumu na vinyle, špeciálne v hip-hopovej scéne. Žiarivým príkladom je napríklad Eminem, no spomenúť musíme aj hardrockových klasikov, ako AC/DC, ktorí s LP-čkami začínali a nehodlali sa ich len tak vzdať. O veľký boom medzi mladými sa postaralo aj elektronické duo Daft Punk a to vydaním albumu Random Access Memories v roku 2013. K záujmu o nakupovanie gramofónov prispeli vo veľkom aj indie skupiny, keďže ich vinylová verzia albumu je už samozrejmosťou.

pixabay.com

Výhody vinylov

S ich návratom sa ale ľudia rozdelili na dva tábory – na tých, ktorí platne stále mali a nikdy by na ne nedali dopustiť a na masívnych skupovačov, tvoriacich si osobitý „retro štýl“. Jedno je však isté, LP-čka majú niekoľko obrovských výhod. Tou prvou je dizajn, spájajúci sa s hudbou a spoločnosťou v minulom storočí a taktiež je symbolom éry Beatles.

Takisto vám ktokoľvek, kto počúval platne povie, že kvalita zvuku je neporovnateľná s inými nosičmi a že typické „praskanie“ pri prehrávaí obohacuje počúvanie albumu o zážitok. Netreba zabúdať ani na magický pocit toho, že vlastníte hmotnú verziu hudobného počinu vášho obľúbeného interpreta, čo sa samozrejme nedá porovnať s počúvaním na Spotify.

Je to komunita

Okrem toho si však fanúšikovia vinylov vytvorili aj skvele fungujúcu komunitu. Združujú sa totiž v typických malých obchodíkoch, kde nájdete množstvo ľudí s rovnakou záľubou Môžete s nimi diskutovať a nechýbajú ani gramofóny, kde si ešte pred kúpou môžete platňu vypočuť. O zvýšenie predaja sa postarala aj malinká drobnosť, ktorú môžete nájsť už takmer pri všetkých nových albumoch na tomto nosiči. Vo vnútri albumu nájdete kód, vďaka ktorému si môžete stiahnuť aj oficiálnu digitálnu verziu v najvyššej kvalite. Stávate sa teda vlastníkom nielen vinylovej verzie, ktorú si môžete vychutnávať v teple domova, ale po ruke ju môžete mať aj stále v mobile.

pixabay.com

A prečo je teda vinyl najlepšou voľbou na počúvanie hudby? Zatiaľ, čo na digitálnych nosičoch prebieha konverzia akustického vlnenia do digitálnej formy, t.j. počúvate iba preklad z jednotiek a núl, na LP platniach je zachytená priama vibrácia zvuku (svojim spôsobom originál) a táto je rozkmitaním gramofónovej ihly zreprodukovaná ako hudba.

Vinyly u nás

V súčasnosti sa už aj populárni slovenskí interpreti rozhodli opäť vydávať svoje albumy na vinyle. Spomenúť môžete I.M.T. Smile, Majka Spirita, Veca, Billy Barmana či Puding pani Elvisovej. Nedávno nový album vydali aj chalani z Medial Banana, Polemic a na scénu sa vrátili aj reedície klasík ako Trosky, Slobodnej Európy či ikonickej kapely Mariána Vargu – Collegium Musicum.

Odporúčame