Viete ako vyzerajú najkrajšie knihy Slovenska? Máme byť na čo hrdí

Artforum

#Pri pohľade na ocenené tituly zo súťaže Najkrajšie knihy roka 2016 je jasné, že na Slovensku máme skutočne byť na čo hrdí. Túto súťaž už celé štvrťstoročie organizuje medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana v spolupráci s ministerstvami kultúry a školstva, Slovenskou národnou knižnicou a Zväzom polygrafie na Slovensku.

Celkovo porota posudzovala 134 kníh a do záverečného výberu bolo zahrnutých 20 titulov. Tie najúspešnejšie si môžete vychutnať v tomto článku.

Italo Calvino – Neviditeľné mestá

Nevšedný počin vydavateľstva Artforum dostal cenu za vynikajúcu grafickú úpravu pre Pala Bálika a tiež za celkovú výtvarnú a technickú kvalitu knihy. Texty obohacujú ilustrácie Daniely Olejníkovej a ako je vidno vo videu, knihu môžete nezvyčajne otvárať.

https://www.instagram.com/p/BRjJk5FB69E/?tagged=nevidite%C4%BEn%C3%A9mest%C3%A1

Babča B. Kardošová – Traja kamoši a fakticky fantastický poklad

Za knihu Traja kamoši a fakticky fantastický pohľad bola ocenená jej ilustrátorka Katarína Slaninková a to cenou Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie.

Marek Vadas – Útes

Rovnako, ako Katarína Slaninková, aj Danielu Olejníkovú ocenili za vynikajúce ilustrácie. Nie však za zmieňované Neviditeľné mestá, ale knihu Mareka Vadasa – Útes.

https://www.instagram.com/p/BSxovUAgcVT/?tagged=danielaolejnikova

Pero Le Kvet – Chlapec s očami ako hviezdy

Cenu Bibiany za najkrajšiu detskú knihu získalo vydavateľstvo Artforum za titul Chlapec s očami ako hviezdy.

https://www.instagram.com/p/BOryC4zB2vW/?tagged=perolekvet

https://www.instagram.com/p/BTqP6BlgjZj/?tagged=perolekvet

Niektoré ďalšie ocenené knihy

Odporúčame