Vieš, čo je metaverzum? Revolúcia budúcnosti sa začína už aj na Slovensku

dievča má na hlave okuliare pre virtuálnu realitu

Vieš, čo je metaverse? (Zdroj: Unsplash/Maxim Hopman)

#Metaverzum je dnes veľmi populárne slovo, ktoré napreduje raketovým tempom. Vôbec si nezachytil, o čo vlastne ide? Pripravili sme si pre teba nielen jeho opis, ale aj postup, ako sa doň môžeš dostať.

Internet bez hraníc

Predstav si virtuálny svet, v ktorom ľudia žijú, pracujú, nakupujú a komunikujú s ostatnými z pohodlia svojej pohovky. Toto všetko je dostupné v metaverze, ktorý sa považuje za ďalší vývoj internetu. Internet je sieť miliárd počítačov, serverov a iných elektronických zariadení. Keď sú používatelia online, môžu medzi sebou komunikovať, prezerať si webové stránky, interagovať s nimi či nakupovať a predávať tovary a služby.

Metaverzum nekonkuruje internetu – stavia na ňom. Používatelia v ňom totiž prechádzajú virtuálnym svetom, ktorý napodobňuje aspekty bežného fyzického života pomocou technológií, ako je virtuálna realita, rozšírená realita, umelá inteligencia, sociálne médiá a digitálna mena. Internet je niečo, čo si ľudia „prezerajú“, ale v metaverze môžu ľudia do určite miery žiť.

Metaverse.
Zdroj: Getty Images

Výraz, ktorý má už 40 rokov

Metaverzum ponúka široké možnosti vrátane hier, online komunít a obchodných stretnutí, na ktorých sa môžeš zúčastniť. Na reprezentáciu tu ľudia využívajú avatarov, vzájomnú komunikáciu a virtuálne budovanie komunity. Používa sa tu aj digitálna mena, za ktorú si môžeš kúpiť oblečenie, rôzne rozšírenia hier, lístky na podujatia a mnoho ďalších položiek. Pomocou náhlavnej súpravy a ovládačov na virtuálnu realitu sa vieš dostať skutočne kamkoľvek.

Mimochodom, termín metaverzum bol prvýkrát použitý v románe Snow Crash od Neila Stevensona z roku 1982. Išlo o virtuálne miesto, kam sa postavy mohli dostať, aby unikli pochmúrnej totalitnej realite. Na postupnom budovaní metaverza sa chce výrazne podieľať aj Facebook a jeho zakladateľ Mark Zuckerberg. Spoločnosť Facebook Inc. už premenoval na Meta. Ako sám priznal, názov by mal odrážať to, kto sme a čo dúfame, že vybudujeme. „Chceme, aby nás vnímali ako metaverzovú spoločnosť,“ povedal. To iba svedčí o tom, že nový digitálny vesmír sa čoskoro stane úplne bežným javom.

Ako sa doň môžeš dostať?

Pre úplný zážitok budeš potrebovať headset s virtuálnou realitou alebo, ak nie si ochotný ísť úplne do detailov, súpravu inteligentných okuliarov. Existuje mnoho faktorov, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Pokiaľ si však chceš len prezrieť metaverzum, nemusíš si hneď kupovať high-tech vybavenia, ktoré môžu byť poriadne drahé. Na vstup do metaverza ti postačí notebook alebo počítač. Na platforme Decentraland budeš mať k dispozícii množstvo meta funkcií.

Prvá influencerka vo virtuálnom svete

Virtuálni influenceri sú v súčasnosti mimoriadne obľúbení a nájdeš ich dokonca aj u nás. Možno si už počul o Bejby Blue.  od svojich začiatkov vo virtuálnom svete sa venuje nielen ekologickým témam, udržateľnosti, ale hlavne zmysluplnému tráveniu času na internete. 

Všetkých nás tak motivuje, aby sme našli odvahu a plnili si svoje sny. Teraz posúva hranice digitálneho sveta ešte ďalej – spolu s Tatra bankou vstupuje do metaverza a otvára mnoho nových možností. Bejby Blue sa stane vôbec prvým digitálnym influencerom na Slovensku, ktorý vstúpi aj do virtuálneho priestoru. Zároveň bude Tatra banka prvou slovenskou bankou s pobočkou vo virtuálnom prostredí.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bejby Blue 🦋 (@bejby.blue)

Vkroč do budúcnosti aj ty a získaj 30 eur

So vstupom do metaverza sa môžeš tešiť na viaceré výnimočné a v rámci Slovenska jedinečné prekvapenia. Jedným z nich je napríklad vybudovanie pobočky Tatra Academy, koncerty, Quick Questions so známymi osobnosťami, galéria nádejných umelcov a ešte omnoho viac. Sleduj Bejby Blue na jej IG profile alebo web tatraacademy.sk, aby ti všetky tieto novinky neušli.

Pomôcť vkročiť do digitálneho sveta tou správnou nohou ti pomôže aj Študentský účet od Tatra banky, s ktorým teraz automaticky získaš aj odmenu 30 eur! Vedenie účtu máš bez poplatku, čím ušetríš ďalšie peniaze. Otvorenie Študentského účtu je skutočne jednoduché. Stačí si stiahnuť mobilnú aplikáciu a o malú chvíľu ho môžeš využívať.

CHCEM ZÍSKAŤ ODMENU 30 EUR

Bejby Blue
Staň sa súčasťou metaverse aj ty (Zdroj: Tatra banka)

Advertoriál pripravený v spolupráci s Tatra bankou.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame