Vie o nich každý dobrý študent: Toto je 6 krutých právd úspešného štúdia, ktorým sa jednoducho nevyhneš

Photo by Kaboompics .com from Pexels

#Vari sa medzi študentmi sotva nájde jedinec, ktorý si dobrovoľne vyberie dráhu lúzra. Všetci chceme uspieť. A to je zmysel celého štúdia. Ešte predtým, než zasadneš do školských lavíc by si si však mal byť vedomý jedného faktu. Nepôjde to vždy ľahko. Ak chceš byť úspešný, budeš musieť neraz vyjsť zo zóny pohodlia. A nielen to. Toto je podľa odborníkov 6 krutých právd, ktoré sú základom úspešného štúdia.

#1 Život je poriadna výzva

Photo by Juan Jose on Unsplash

Nie vždy bude tvoja cesta vystlaná ružami. Sem-tam sa na nej vyskytne aj tŕnie. Niekedy ho dokonca bude oveľa viac, než si budeš priať. Treba mať však na zreteli, že každá situácia z teba urobí silnejšieho človeka. Ani vyhadzov zo skúšky nemusí znamenať koniec sveta. Ak sa tvoja študijná cesta nezaobíde bez drobných neúspechov, aspoň si na jej konci budeš viac vážiť to, čo si sa naučil.

#2 Nemôžeš si vždy vybrať okolnosti, môžeš si však vybrať svoj postoj

Sú veci, ktoré nedokážeme ovplyvniť, ani keby sme si veľmi chceli. Nech sa však deje vôkol teba čokoľvek, vždy by si mal na pamäti, že všetko je o uhle pohľadu. Ak ťa niekto ohovára, nemusíš sa hneď urážať.

Naopak, poteš sa. Aspoň vidno, že máš oveľa zaujímavejší život než tí druhí. Inak by nemali potrebu miešať sa do tvojho života. Preto pracuj na pozitívnom vnútornom postoji.

#3 Zodpovednosť za tvoje vzdelanie je na tebe, nie na tvojich rodičoch

rawpixel.com

Učíme sa nie preto, aby z nás mali radosť rodičia, susedia či tí ostatní. I keď nám to v detstve liezlo na nervy, naozaj platí, že sa učíme predovšetkým sami pre seba. A s tým ide aj ruka v ruke zodpovednosť. Vedz, že za tvoje známky nie sú zodpovední rodičia. Je to len a len na tebe. Môžeš to brať ako prípravu na dospelosť, pretože v tejto etape života nikto nič za teba už nevyžehlí.

#4 Všetko sa netočí len okolo teba

Táto krutá pravda nemilo prefacká nejedného študenta, ktorý si myslí, že je stred vesmíru. Našťastie to neplatí. Neraz sa preto pri štúdiu budeš musieť prispôsobiť ostatným, či púšťať sa do projektov, ktoré ti nebudú až tak po chuti. Ak si dovidíš ďalej než na špičku nosa, pochopíš, prečo je to tak.

#5 Ohováranie nikam nevedie

rawpixel.com

Šplhnúť si u vyučujúceho ohováraním ostatných je vôbec ten najhorší spôsob, ako zaujať. Vedz, že tvoje klebetenie ti nezvýši kredity u nikoho. Práve naopak. Mal by si myslieť na to, že všetci študenti sú súčasťou jedného tímu. A ohováranie či nebodaj osočovanie sa odpúšťa maximálne na detskom pieskovisku. Na prahu dospelosti už skutočne nemá žiadne miesto.

#6 Dbaj na disciplínu

Skús sa aspoň jeden deň pozorovať. Sleduj, aké kvantum času zbytočne míňaš na maličkosti. Odpisovanie kamarátom, bezcieľne surfovanie po internete, pozeranie seriálov a zrazu zistíš, že si absolútne premrhal svoj deň. Bez disciplíny však veľa vody pri štúdiu nenamútiš. Preto si nezabúdaj najskôr vyplniť všetky pracovné či štúdijné povinnosti. Až po nich nasleduje čas na zábavu.

Zdroj: daniel-wong.com
Odporúčame