VIDEO z časov, keď bol slovenský hip-hop v plienkach: Na scénu sa dnes Trosky vracajú ako legendy

Trosky v 1997 (Facebook/Trosky, autor: Mišo Bak)

#Minulý rok bol mnohými fanúšikmi hip-hopu označovaný za jubilejný. Dvadsať rokov totiž oslávila legendárna kazeta Zvuk ulice, na ktorej sa pod taktovkou mentora slovenského rapu Dávida zo Senca objavila takmer celá slovenská scéna.

Hoci rapové projektu na Slovensku vznikali už od začiatku 90. rokov, práve ich záver bol kľúčový. Okrem Zvuku ulice totiž vyšiel aj prvý rapový album zastrešený veľkým vydavateľstvom. Trosky, čiže dvojica Midi a Vec, oslavujú dve dekády koncertami po Slovensku aj reedíciou kultového albumu.

Ako vyzeral rap pred 20 rokmi? Stačí si pozrieť klip k skladbe Tozmemi, v ktorej je počuť vysamplovaný spev Mariky Gombitovej i starší rozhovor s oboma protagonistami. Rap nebol ostrý ako britva, frázovanie nebolo dotiahnuté, všetko znelo sympaticky jednoducho a naivne. Aj preto cítiť z jediného albumu Trosiek takú silnú atmosféru.

Trosky založil Vec a Midi v Zlatých Moravciach alias Calexity potom, čo pripravovali mixy pre projekt Wreckage of Humanity. Po čase začali tvoriť vlastné texty a skladby, ktoré sa dostali do rúk zmieňovaného Dávida zo Senca. A neskôr, aj kvôli pomoci českého Chaozzu, do Prahy, kde vznikol tiež album Trosky. Počas jeho nahrávania Vec s Midim šírili po Prahe nahraté kazety s demom, meno Trosiek tak vlastne vybudovali propagáciou z ruky do ruky, z kópie na kópiu. Presne tak, ako sa v ich hudbe ocitli okrem Mariky aj sample Elánu či Deža Ursinyho. Kopírovaním.

Album Trosky vychádza v týchto dňoch po prvý raz aj digitálne v remastrovanej verzii. Okrem toho sa Trosky predstavia po rokoch aj na koncertných pódiách. S malým turné začnú už v Košiciach, v Tabačke 20. októbra, pokračovať budú v Banskej Bystrici (28.10), Žiline (3.11.) a bratislavskom MMC (11.11.). Lístky na všetky koncerty môžete zakúpiť cez sieť Predpredaj.sk.

Pozrite si archívny rozhovor s Troskami:

Trosky – Tozmemi

 

Odporúčame