VIDEO Turistický raj na východe Slovenska má aj svoje jazvy: Opustený hotel na Domaši je zachovaný, no sám by si tu zostať nechcel

Domaša. Zdroj: Wikipedia/ P.matel

#Veľká Domaša (inak známa aj ako len Domaša) je viacúčelové vodné dielo – vodná nádrž v okresoch Vranov nad Topľou a Stropkov. Jej výstavba sa začala vo februári 1962 a ukončená bola v decembri 1967. Injekčná štôlňa sa začala zakladať v auguste 1963. Prietok Ondavy bol odvedený do štôlne v júni 1964.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Sypanie vlastného telesa hrádze sa začalo na jar 1964, keď bol ešte otvorený výkop injekčnej štôlne. Sypanie statickej časti sa začalo v rokoch 1965 – 1966. Sypanie zemnej hrádze bolo ukončené v septembri 1966. Hydroelektráreň bola dokončená v decembri 1966 a o rok neskôr, v decembri 1967, bola ukončená výstavba celého vodného diela. Priamo pod ňou je malá vyrovnávacia nádrž Malá Domaša.

Vodná nádrž každoročne láka množstvo turistov i domácich, ktorí si sem radi chodia oddýchnuť. Tí tu môžu využiť hneď niekoľko možností ubytovania. Aby sme však ale boli presní, nie každý hotel v jej okolí dokázal prežiť do dnešných dní.

Takým prípadom je aj Hotel Yoko, na ktorý sa bol z blízka pozrieť Dominik Kopec. Musíme uznať, že je poriadne zachovaný, no ocitnúť sa tu osamote cez noc by sme teda rozhodne nechceli. Čo povieš? 

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame