VIDEO Takto na Slovensku chátrajú klenoty: Neznámy kaštieľ blízko Nitry bol aj ústavom, dnes sa oň nik nestará

Kaštieľ (zdroj: screenshot/Ivan Donoval)

#Práca slovenských urban explorerov ukazuje často oputené kryty, staré fabriky alebo domy. Tieto budovy často jednoducho stratili svoj praktický aj historický význam. No sú u nás aj také stavby, ktoré keď uvidíš v urbex videu, môžeš len neveriacky krútiť hlavou. Ako je možné, že niečo takéto chátra a je opustené?

Presne aj to je príklad neobarokového kaštieľa neďaleko Nitry, ktorý natočil a na youtube zverejnil Ivan Donoval. Keďže autor videa názov kaštieľa a obce nezverejňuje, nebudeme písať presnú lokalitu. Ide o krásnu historickú bodvu so zaujímavým interiérom a udržiavaným parkom v okolí.

Na mieste dnešného kaštieľa stál už v 14. storočí kláštor, kde sa v období tureckého nebezpečenstva ukrývali paulíni z celého Uhorska. Kláštor sa po viacerých prestavbách zrušil v 18. storočí a bol neskôr kúpený. Nový majiteľ kláštor prestaval na neobarokový kaštieľ. V 20. storočí, ako bolo v čase socializmu zvykom, sa kaštieľ využíval na celkom iné účely. Namiesto múzea tu bol liečebný ústav dýchacích chorôb.

Zdroj: obnova.sk, Ivan Donoval
Odporúčame