VIDEO Skvelý objav slovenských odborníkov: Takýmto spôsobom liečia v Martine ako prví v Európe

UVEA Mediklinik

#Neustále pozeranie do monitora kazí oči. Aspoň tak nám to hovorili rodičia, keď sme trávili celé popoludnia pri počítači hrajúc hry. Vďaka odborníkom z Martina však tento názor môžeme troška upraviť. Podaril sa im totiž husársky kúsok a to potvrdiť účinnosť hrania hier vo virtuálnej realite na liečbu tupozrakosti. Ich objav má už aj odozvu v zahraničí.

Juraj Halička a Peter Žiak pôsobia v jednej z martinských kliník a zároveň na Jesseniovej lekárskej fakultre Univerzity Komenského. „A je to tu, priatelia. Naši skvelí lekári sa ocitli v jednom z najprestížnejších svetových oftalmologických magazínov – BMC Ophthalmology. Ide o prvú vedeckú publikáciu na svete o tom, že liečba amblyopie (tupozrakosti) dospelých hraním hier vo virtuálnej realite skutočne funguje,“ píše klinika na svojom facebooku.

„Dospelí, ktorí sa tohto ochorenia nezbavili do siedmeho roku života doteraz nemali možnosti na vyliečenie a boli odsúdení na tupozraký život. Doteraz. Gratulujeme a tešíme sa,“ dodáva klinika v poste. 

Na tomto projekte začali pracovať už pred časom. Doktor Žiak je fanúšikom moderných technológií a špeciálne virtuálnej reality. Aj preto sa dvojica podujala na tento druh výskumu. Pred rokom začali využívať software Vivid Vision, ktorý mali k dispozícii vôbec ako prví v Európe.

„Vidieť sa musíme učiť, rovnako ako chodiť či rozprávať. Ak však vidí jedno oko horšie ako druhé, zdravé oko robí všetku prácu a to druhé jednoducho zlenivie,“ vysvetľuje Juraj Halička na stránkach kliniky. Na tomto princípe funguje aj liečba vo virtuálnej realite. V okuliaroch využíva pacient obe oči, ale každé z nich dostane z hry iný signál. Aj krátka liečba má v tomto prípade v liečbe efekt a to celkom výrazný.

Navyše, v budúcnosti by sa so stále prístupnejšou technológiou VR mohli pacienti liečiť aj bez dohľadu odborníkov. Je teda veľký úspech, že prvá štúdia a potvrdené výsledky v Európe sa udiali práve na Slovensku.

Odporúčame