VIDEO Slováci nakrútili film o histórii bicykla: Pozrite, na čom sa jazdilo pred 200 rokmi

Foto: pixabay.com

#Pravdepodobne každý z vás sa môže pochváliť tým, že niekedy mal svoj vlastný bicykel. Možno to bolo ešte v detstve, alebo ste sa k nemu vrátili len nedávno a využívate na presun po meste či do práce. Vo väčších slovenských mestách začína bicykel konečne nachádzať svoje stále miesto.

Od svetových metropol sme sa naučili, že cyklistické pruhy by mali byť samozrejmosťou a naplno sa u nás začínajú rozbiehať aj projekty bike sharingu. V podstate ide o to, že po meste nájdete viaceré odstavné miesta bicyklov, ktoré si tam môžete za minimálny poplatok vypožičať a objavovať zákutia mesta na jeho sedadlách.

Kým sa ale postavenie bicykla dostalo na dnešnú úroveň, musel tento dvojkolesový prostriedok uraziť veľmi dlhú cestu. Tento rok si pripomíname presne 200 rokov od jeho vzniku, a keďže je jeho história pomerne obsiahla, máme pre vás krátky dokumentárny film. Ten vytvoril Michal Lipovský v spolupráci s historickým klubom Velo Veteran Tyrnaviavelo a vidieť ho mohli aj účastníci filmového festivalu Cineama 2017 v Nitre.

Tak, čo? Spomeniete si ešte na svoj prvý bicykel?

Odporúčame