VIDEO Slávne kúpeľné domy sa dostali do rúk Mečiarovi: Chcel prepychové hotely, dnes len hnijú a chátrajú

Obrázok od Peter H z Pixabay

#Trenčianske Teplice sú vychyteným kúpeľným mestom, ktoré pozná každý Slovák. Podľa starej povesti liečivé pramene objavil chromý pastier pri hľadaní zatúlanej ovečky. Našiel malé jazierko s horúcou vodou, z ktorého sa šíril sírový zápach a po niekoľkých kúpeľoch v ňom sa uzdravil.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Miestne teplé pramene museli poznať už začiatkom nášho letopočtu germánske kmene Markomanov a Kvádov, ktoré tu žili. Poznali ich zrejme i rímske légie (nápis na trenčianskej hradnej skale z roku 179). Prvá písomná zmienka o prameňoch však pochádza až z roku 1247. Od 13. do 19. storočia patrilo územie Trenčianskych Teplíc s termálnymi prameňmi majiteľom Trenčianskeho hradu.

Veľký rozmach

Najväčšiu zásluhu na rozvoji kúpeľov mala rodina llésházyovcov, ktorej patrili 241 rokov. V tom čase boli kúpele jednými z najvýznamnejších v Rakúsko-Uhorsku. V roku 1835 kúpil kúpele viedenský finančník Juraj Sina, ktorý ich prebudoval a zmodernizoval. Jeho syn Šimon dal postaviť hotel a rozšíril kúpeľný park, jeho dcéra Ifigénia nechala v roku 1888 pristaviť k zrkadlisku Sina najvzácnejšiu historickú pamiatku zachovanú dodnes, turecký kúpeľ Hammam v orientálnom maurskom slohu.

VIDEO Stavba, ktorú nám mohol svet závidieť: Pohľad na liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach dnes láme srdce

Koncom 19. storočia začína v mestečku komplexná kúpeľná liečba. V roku 1909 boli kúpele predané maďarskej akciovej spoločnosti, no už v roku 1918 po prvej svetovej vojne sa majiteľom stala Československá akciová spoločnosť. Tá sa v roku 1995 pretransformovala na akciovú spoločnosť Kúpele Trenčianske Teplice, a.s., ktorá vlastní kúpele dodnes.

Záchrana v nedohľadne

Niektoré z historických budov sú veľmi starostlivo zrekonštruované, no iné, bohužiaľ, také šťastie nemali. Jasným príkladom sú opustené liečebné domy Lipa a Salvator. To, ako to v nich momentálne vyzerá, môžeš vidieť vďaka videu od Opustené SK. My len dodáme, že podľa informácii vo videu sa tieto budovy spájajú so synom Vladimíra Mečiara, ktorý ich chcel prerobiť na prepychové hotely. Očividne nevydalo.

Zaujíma ťa urbex a opustené budovy na Slovensku? Určite si pozri túto knihu v Martinuse.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame