VIDEO Parádny nápad slovenského mesta: Takto prešli cez rozum zlodejom bicyklov

Pixabay.com

#Nebudeme si nič nahovárať, na Slovensku sa jednoducho bicykle kradli a kradnú. Len za minulý rok u nás evidovali viac ako 800 ukradnutých bicyklov, tento rok to je už viac ako 300. Sú však spôsoby, akými sa dá tento problém obmedziť. Na jednej strane si musia väčší pozor dávať ich používatelia, na druhej si na zlodejov môže posvietiť polícia novou metódou.

Napríklad v Šali začali bicykle značkovať umelou DNA. Ako to funguje? Na bicykel nanesú syntetický materiál, ktorý nie je viditeľný voľným okom. Následne sa mašina zaeviduje do databázy a používateľ dostane identifikačnú kartičku. Policajti potom špeciálnou baterkou môžu kontrolovať bicykle na miestach, o ktorých vedia, že sú využívané na značkovanie. Ukradnutý bicykel sa tak môže nájsť aj námatkovou kontrolou policajtmi.

Mesto Šaľa momentálne hľadá možnosti, aby mohlo čoraz viac cyklistov využívať túto službu a zároveň aby sa rozšírila aj do iných miest Slovenska. Ide totiž o zaujímavý spôsob, ktorým by mohli zlodejom bicyklov klepnúť po prstoch.

***Bicykle v Šali bude chrániť moderná technológia – syntetická DNA***Za posledné obdobie sa krádeže bicyklov v meste rozšírili. Platí to nielen o Šali. Len v tomto roku na Slovensku ľudia nahlásili 313 odcudzených bicyklov. Podľa policajných štatistik ich za minulý rok ukradli 844 kusov. Za posledných päť rokov je to nárast o 103 %.Dasha Hodalova

Uverejnil používateľ Správy RTVS Štvrtok 27. júla 2017

Odporúčame