VIDEO Obrovskú historickú pevnosť na dlhý čas obsadili komunisti: Zostala po nich len spúšť a útočisko pre bezdomovcov

Zdroj: Pixabay

#O tejto impozantnej stavbe sme ti priniesli článok už dávnejšie. Celý jej názov je Fortifikačný systém mesta Komárno a ide o spleť bášt a opevnení nielen na území mesta, ale aj na protiľahlých brehoch riek Dunaj a Váh, ktorá spolu s centrálnou pevnosťou tvorí Komárňanský pevnostný systém.

Ten je najväčším fortifikačným systémom na území Slovenska a tiež bývalého Rakúsko-Uhorska. Jeho stavba začala v roku 1546 postavením prvej pevnosti na mieste zaniknutého hradu a dostavaná bola o jedenásť rokov neskôr. Túto pevnosť značne poničila povodeň v roku 1570, preto bola takmer tri desiatky rokov obnovovaná.

Fortifikačný systém mesta Komárno (zdroj: wikimedia.org)

Staviteľom sa ale táto obrana stále zdala nedostačujúca a preto dobudovali Novú pevnosť. Približne v tomto období zároveň vznikla aj známejšia pevnosť v Leopoldove, ktorej časť teraz slúži ako väznica pre najhorších zločinov na Slovensku. Časť tejto pevnosti sa nachádza aj na Maďarskom brehu Dunaja, kde ju ako svoje útočisko dlhé roky využívala sovietska armáda.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Na jednu budovu, konkrétne bytovku pre dôstojníkov a ich rodiny, sa bol nedávno pozrieť aj urbexer Frenkie Urbex. Z kedysi dôstojných bytov dnes zostali len ruiny v zlom technickom stave, ktoré slúžia hlavne ako nocľah pre bezdomovcov a rôznych asociálov. Ako to tam vyzerá, sa dozvieš vo videu nižšie.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube
Odporúčame