VIDEO Nový Spielbergov film sa oplatí vidieť: Svet je v koncoch, uniká do virtuálnej reality

Continental Film

#Je rok 2045 a budúcnosť ľudstva, ako ho poznáme, nie je ružová. Aj preto ľudia stále častejšie unikajú do sveta virtuálnej reality, kde môžu byť šťastní. Tak by sa v skratke dal popísať nový film legendárneho Stevena Spielberga Ready Player One: Hra sa začína, ktorý do slovenských kín vstúpi už 29. marca. To, že ide o skutočnú udalosť, nielen na filmovom poli, potvrdzuje aj nedávne podujatie v Bratislave, ktoré sa mu venovalo.

Ovládnuť virtuálny svet

„Je to čosi ako internet, ktorý splynul s obrovskou hrou. Zápletka toho filmu je, že sa túto hru rozhodli niektorí hráči dohrať a vyhrať, čo znamená, že niekto vlastne môže tento svet ovládnuť,“ popisuje film popkultúrny teoretik a vysokoškolský pedagóg Juraj Malíček. Ten, spolu s moderátorom Dadom Nagyom a ďalšími hosťami predstavili pri príležitosti filmovej premiéry aj knižnú predlohu Ernesta Clinea.

Popkultúrny odkaz

Čo je na tomto sci-fi filme tak výnimočné? V prvom rade sú to odkazy na kultúru našej súčasnosti, respektíve nedávneho obdobia. Podľa teoretika je táto snímka určená predovšetkým ľuďom, ktorí milujú pop, sci-fi, ale tiež priamočiaré príbehy a efekty: „Špeciálne pre tých, čo majú radi akčný film, videohry, populárnu hudbu a zastavili sa v akomsi popkultúrnom vákuu, o ktorom radi premýšľajú,“ dodáva Malíček.

Nie je to len hra

Hlavným hrdinom filmu Stevena Spielberga Ready Player One: Hra sa začína je stredoškolák Wade Watts. Aj on uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť každý, kým len chce. Jej tvorca zomrel bez potomkov a svoje rozprávkové bohatstvo spolu s kontrolou nad OASIS sa rozhodol darovať človeku, ktorý rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore. Milióny ľudí sa celé roky márne pokúšajú rozpliesť hustú sieť odkazov na popkultúru z konca dvadsiateho storočia. V prípade hrdinu však nejde už len o výhru, ale najmä o desivý dosah pretekov na skutočný svet. Ten objavíte už od 29. marca v kinách po celom Slovensku.

Juraj Malíček o Ready Player One:

Trailer k Ready Player One:

Galéria z podujatia k filmu a knihe Ready Player One:

Odporúčame