VIDEO Nový slovenský film Ostrým nožom prichádza do kín: Inšpirovaný je skutočnou vraždou, pozri si prvý trailer

Ostrým nožom (foto: Slavomír Uhrín, Continental Film)

#Príbeh otca, ktorému zavraždia syna a on sa ani po rokoch nedokáže dovolať pravdy. Film Teodora Kuhna Ostrým nožom, inšpirovaný doposiaľ nevyriešeným prípadom vraždy Daniela Tupého spred 13 rokov, prichádza s prvým trailerom.

Boj s políciou i mafiou

„Pri Dunaji dobodali chlapca. Podľa všetkého ide o vášho syna,“ oznamuje v úvode snímky vyšetrovateľ. Ostrým nožom rozpráva fiktívny príbeh Ľudovíta, ktorému neonacisti zavraždia syna. Z útoku sú obvinení štyria páchatelia, pre chybné rozhodnutie sudkyne sa však dostanú na slobodu. Otec, odhodlaný odhaliť pravdu, sa púšťa do nevyrovnaného boja s nečinnou políciou, skorumpovaným súdnictvom aj vládnucou mafiou. Aká je však jeho šanca vyhrať nerovný boj s prehnitým systémom?

Zahrali si aj raperi

Hlavnú postavu filmového otca stvárnil Roman Luknár, ktorý, ako sám uviedol, išiel pri nakrúcaní až na hranu. „Veď sme nakrúcali o tom, čo sa skutočne stalo! Rodičia stratili syna a stále žijú v spoločnosti, kde sa aj po 13 rokoch dejú také veci, aké sa dnes dejú. Tí pri moci sa len smejú a tí, ktorým je ublížené si nesú so sebou batôžtek bolesti. Pravdy sa nedovolajú. Takto to funguje v štáte, ktorý nefunguje,“ myslí si. Ostrým nožom sa do slovenských kín dostane od 21. februára 2019 vďaka distribučnej spoločnosti Continental film.

Matku zavraždeného chlapca zahrala Ela Lehotská, v úlohe syna vystupuje David Hartl. V ďalších postavách sa predstavia aj Miroslav Krobot, Marián Mitaš, Táňa Radeva, Jana Oľhová či raperi Moloch Vlavo a Momo.

Inšpirácia skutočným príbehom

„Keď sme prvýkrát dopozerali už dokončený film, pýtali sme sa: ’Ako toto pustíme rodičom Daniela Tupého? Ako toto pustíme akýmkoľvek rodičom?“ spomína Teodor Kuhn.

„Ostrým nožom rozpráva hrozné veci o našej spoločnosti z pohľadu rodiny, ktorá prišla o dieťa násilnou smrťou. A náš štát, ktorého základnou úlohou má byť, ak už nie zaručiť našu bezpečnosť, tak aspoň dosiahnuť spravodlivosť, tejto rodine pošliapal po krku,“ dodáva režisér, pre ktorého je Ostrým nožom celovečerným debutom. Pracoval na ňom od roku 2013 a niekoľko ráz sa stretol aj s rodinou Daniela Tupého.

Film podľa jeho slov už videli. „Bolo pre mňa veľmi dôležité, aby ho videli ešte pred uvedením do kín. Aj keď je len voľne inšpirovaný prípadom ich syna, podobnosti sú zrejmé a mne veľmi záležalo na tom, aby nemali výhrady,“ vysvetľuje Teodor Kuhn, ktorý svojmu filmu dal podtitul Každá generácia má svoju obeť!

Hovorí o súčasnosti

A hoci chcel nakrútiť film o minulosti, momentálne sa mu zdá, že snímka vypovedá skôr o súčasnosti. „Udalosti posledných mesiacov, vražda novinára a jeho snúbenice, ukázali, že tento vzorec sa na Slovensku opakuje aj dnes a odkaz nášho filmu je nepríjemne aktuálny.“

„Umenie musí reagovať na takéto témy, umenie musí povedať pravdu, umenie musí klásť otázky a nabádať k diskusii,“ komentovala Jana Kirschner, ktorá v premiére predstaví celú titulnú skladbu Dunaj ako aj videoklip v januári 2019.

Zdroj: PR článok, Continental Film
Odporúčame