VIDEO November ´89 tak, ako si ho ešte nevidel: HBO už zajtra uvedie novú chválenú minisériu s názvom Bez Vedomia

Bez vědomí. Zdroj: HBO Europe

#Väčšinu projektov od HBO môžeme označiť za nadpriemerné počiny, ktoré rozhodne stojí za to vidieť. Nehovoríme teraz len o mimoriadne chválenej minisérii Černobyľ, ktorá tento rok pobláznila svet. Reč je hlavne o seriáloch, ktoré vznikajú pod hlavičkou HBO Europe. Jedným z nich je napríklad aj Pustina, ktorej režisér nakrútil nový šesťdielny seriál s názvom Bez vedomia.

Netflix vs. HBO Go: Porovnali sme dvoch svetových lídrov internetovej zábavy

Prvé dve epizódy seriálu boli uvedené na medzinárodných filmových festivaloch v Karlových Varoch a v Toronte, kde sa stretli s veľmi priaznivým ohlasom. V Karlových Varoch sa šesťdielna špionážna dráma v diváckom hodnotení dočkala priemernej známky 1,28 (na osi 1 = najlepší a 5 = najhorší). Na torontskej prehliadke Bez vedomia bežalo v rámci sekcie Primetime, kam sa z konkurencie štyristo nových televíznych seriálov prebojovalo len šesť projektov.

Bez vědomí. Zdroj: HBO Europe

Bez vedomia je šesťdielna špionážna miniséria odohrávajúca sa v totalitnom Československu v predvečer revolučných udalostí roku 1989. Sovietske impérium vo východnej Európe znateľne slabne. Demokratizačné zmeny v Maďarsku a Poľsku už odštartovali, a aj v NDR to začína vrieť. Manželia Mária a Viktor veria, že niečo sa čoskoro musí konečne stať aj v Prahe. Preto sa po dvanástich rokoch rozhodnú vrátiť z londýnskeho exilu domov. Čoskoro sa bohužiaľ ukazuje, že Československo ich domovom už dávno nie je.

Viktor za dramatických okolností zmizne a Marie zrazu stojí pred najväčšou výzvou svojho života. Ak chce svojho manžela nájsť, bude musieť vstúpiť do tajomného šera spravodajských služieb. Neviditeľného sveta, o ktorom nevie vôbec nič, zatiaľ čo on o nej vie všetko. Bez vedomia je však nielen príbehom o hľadaní zmiznutého, ale v širšom zmysle aj o hľadaní pravdy. Tej pravdy, ktorá má spoločne s láskou už čoskoro zvíťaziť nad lžou a nenávisťou.

Bez vědomí. Zdroj: HBO Europe

Bez vedomia je scenáristickým debutom Ondreja Gabriela, druhým televíznym počinom režiséra Ivana Zachariáša (Pustatina) a šiestou seriálovou prácou kreatívnej producentky Terezy Poláchové (Horiaci ker, Terapia, Až po uši, Mamon, Pustatina). V hlavnej úlohe sa predstaví Tatiana Pauhofová. Jej postava Márie Skálové je obyčajnou ženou, sprvu možno ľahko naivnou huslistkou, tak trochu rozmaznanou dcérou významného disidenta, ktorú okolnosti donútia oneskorene dospieť.

Viktor (Martin Myšička) je aj po dvanástich rokoch manželstva stále láskou jej života a Marie si nevie predstaviť, že by o neho prišla. Keď sa to nečakane stane, prebudí to v nej rozhodnosť, o ktorej ešte netušila, že ju v sebe vôbec má. Spojencom je Márii jej staršia sestra Hanka (Lenka Vlasáková) a tiež pracovník britskej ambasády a Viktorov priateľ, Čechoangličan Gerald Lloyd (David Nykl).

Je tu však tiež záhadná Susanne Clayton (Hattie Morahan) a samozrejme komunistická Štátna bezpečnosť. Tú zastupujú starnúci, životom ťažko skúšaný plukovník Vlach (Jan Vlasák) a jeho podriadený a priateľ, bývalý kriminalista Berg (Martin Hofmann). A v neposlednom rade múdra sekretárka Miluška (Kristýna Podzimková). A možno aj niekto ďalší. Niekto, o kom sa nehovorí…

Zdroj: HBO, Tlačová správa,
Odporúčame