VIDEO Najlepší z najlepších: Toto sú top filmové vizuálne efekty, ktoré boli ocenené Oscarom

Star Wars: Impérium vracia úder. Zdroj: Lucasfilm

#Vizuálne efekty (skratka VFX) sú tvorivé procesy, pomocou ktorých sa vo vizuálnych médiách postprodukčne v počítačoch vytvárajú a upravujú 2D alebo 3D obrazy (zábery) mimo živého nakrúcania kamerou. Vizuálne efekty pri filmovej tvorbe zahŕňajú integráciu reálne vytvorených záberov, vrátane špeciálnych efektov a generovaných obrazov (digitálnych efektov), na vytvorenie realisticky pôsobiacich prostredí, ktoré by boli nebezpečné, drahé, nepraktické, časovo náročné alebo nemožné zachytiť tradičným filmovým nakrúcaním.

ROZHOVOR Slovenský držiteľ Oscara Vladimír Valovič: Počítačoví herci sú dnes vo filmoch častejšie, ako si ľudia myslia

Vizuálne efekty sú často neoddeliteľnou súčasťou rozprávania príbehu. Hoci sa väčšina vizuálnych efektov dokončuje počas postprodukcie, zvyčajne sa musí starostlivo plánovať a pripravovať v preprodukcii a produkcii. Vizuálne efekty sú primárne vykonávané v postprodukcii s použitím viacerých nástrojov a technológií, ako je grafický dizajn, modelovanie, animácia a podobný softvér, zatiaľ čo špeciálne efekty, ako sú výbuchy a autokolízie, sa robia na mieste nakrúcania.

Pozri sa, ktoré filmy v priebehu histórie kinematografie ocenila Oscarom Akadémia. Nájdeš tu všetky filmy od roku 1929 až po 2017 (v roku 2018 to bol Blade Runner 2049 a naposledy snímka First Man). Čo hovoríš na tieto filmy? Máš medzi nimi aj svojho obľúbenca?

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame