VIDEO Mal nás chrániť pred najhoršími katastrofami, teraz chátra: Preskúmaj s nami opustený veliteľský kryt

Obrázok od Peter H z Pixabay

#Civilná ochrana sa začala rozvíjať začiatkom 20. a v priebehu 30. rokov 20. storočia. Významne ju urýchlil rozvoj vojenského a predovšetkým bombardovacieho letectva, ktorý spôsobil počas druhej svetovej vojny veľké ohrozenie civilného obyvateľstva i v hlbokom tyle bojujúcich armád.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Neskôr sa rozvíjala v dôsledku možnosti použitia zbraní hromadného ničenia, predovšetkým jadrových zbraní, tiež ako ochrana pri únikoch nebezpečných látok, priemyselných nehodách a živelných pohromách. Opatrenia a postupy civilnej ochrany boli organizované na všetkých úrovniach spoločnosti v mestách, dedinách, závodoch, školách, úradoch a podobne. Vytvárali sa aj objektové útvary, ktorých cieľom bola ochrana obytných domov, škôl či závodov.

Od prelomu 80. a 90. rokov 20. storočia sa civilná ochrana prestala sústreďovať na obranu pred vojenskými útokmi, ale zamerala sa na ochranu pred katastrofami a havarijnými situáciami vo všeobecnosti. Na Slovensku tak vzniklo množstvo krytov civilnej ochrany. A ty dnes môžeš do jedného takého nahliadnuť. No nie je úplne obyčajný. Ide totiž o tajný veliteľský kryt. Pozri sa, čo všetko sa v ňom ukrýva.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame