VIDEO Majstrovstvá sveta vo Vysokých Tatrách boli udalosťou storočia: Zdevastovaný hotel je smutnou pamiatkou na úpadok po veľkej akcii

Obrázok od Peter H. z Pixabay

#Majstrovstvá sveta v severskom lyžovaní sa konali od 14. do 22. februára 1970 na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách. Išlo o obrovskú udalosť, ktorú na vlastné oči zažilo až 300-tisíc divákov z celého sveta. Práve toto podujatie zmenilo Vysoké Tatry na nepoznanie.

Po schválení kandidatúry sa totiž začala masívna výstavba. Na Štrbskom Plese bol postavený hotel Panoráma, hotel FIS, ubytovňa Jedľa, Smrek a Zrubová ubytovňa. V Novom Smokovci Hotel Park, v Starej Lesnej zotavovňa Ceva, v Tatranskej Lomnici zotavovňa Uran. V rámci bytovej výstavby bolo vybudované sídlisko v Tatranskej Lomnici, pribudli bytové domy na sídlisku v Dolnom Smokovci a v Tatranskej Lomnici.

Wikipedia/Tatransky

Bola zrekonštruovaná TEŽka, pozemná lanovka na Hrebienok, ozubnicová železnica z Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso, uskutočnila sa rekonštrukcia Letiska Poprad – Tatry, Cesty Slobody zo Starého Smokovca na Štrbské Pleso a z Tatranskej Lomnice do Starého Smokovca.

Okrem toho vznikol aj Hotel MS70 v Novom Smokovci. Ako informuje portál Abandonedhotels, hotel tvorili dve budovy. Zadná pripomínala turistickú dvojpodlažnú celodrevenú ubytovňu so 14 izbami. Predná budova bola centrálna s kuchyňou, bufetom a bazénom. Hlavná budova dokázala poskytnúť ubytovanie až pre 70 hostí.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Od roku 2003, keď sa z hotela odsťahoval TJ Slovan Smokovce, budova chátra a jeho jedinými návštevníkmi sú bezdomovci a vandali. Novodobý vlastník J&T vraj plánuje jeho rekonštrukciu na 3-hviezdičkový hotel spoločne s prestavbou susediaceho lyžiarskeho strediska. Do dnešného dňa sa tak ale nestalo.

Vďaka trojici najznámejších urbexerov na Slovensku (Marcelito Rečinský, Ivan Donoval a David Urbex) môžeš spolu s nimi preskúmať toto opustené miesto, ktoré má svoje najlepšie roky dávno za sebou. Okrem toho to vyzerá tak, že budove nepomôže nič iné, než ju zrovnať so zemou. To je veľká škoda a spomienka na úpadok, ktorý následne Tatry zažili po veľkolepých majstrovstvách v roku 1970.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org, abandonedhotels.eu
Odporúčame