VIDEO Má 6 rokov a tento rok zarobil skoro 10 miliónov eur: Pozrite si detského youtubera, ktorý ovládol svet hračiek

Youtube

#Čo ste robili vy, keď ste mali 6 rokov? Pravdepodobne ste začali chodiť do školy, behali po vonku s loptou či švihadlom, hrali sa so stavebnicami a pozerali rozprávky v televízii. Tak to aj má byť. No sú medzi nami aj takí, ktorí si v tomto veku vybudovali viac, ako len slušnú kariéru. A nie, nehovoríme o detských hercoch.

Ryan je 6-ročná hviezda internetu. A to v tom, na čo je skutočný odborník – v hodnotení hračiek. Na Youtube zarobí jeho kanál Ryan ToysReview ročne 11 miliónov dolárov, čo je viac ako 9,2 milióna eur. Podľa magazínu Forbes je Ryan 8. najlepšie plateným človekom z komunity na Youtube.

Dieťa Youtubu

Ryanova kariéra sa začala v roku 2015, keď mal 3 roky. Jeho rodičia ho natočili pri otváraní krabice s Lego vláčikom. Keďže sám sledoval deti s hračkami na YouTube, spýtal sa rodičov, prečo sa tam neobjavuje aj on sám. „Ako to, že ja nie som na Youtube, keď tam sú iné deti,“ spýtal sa podľa jeho matky v tom čase. „Tak sme sa rozhodli, že to skúsime. Zobrali sme ho do obchodu a kúpili mu prvú hračku. A tak to začalo,“ prezradila v rozhovore pre Tube Filter.

Za rok milión odberateľov

Už o rok neskôr jeho kanál odoberalo viac ako milión odberateľov, zmieňovaný magazín tiež kanál označil za najobľúbenejší na celom Youtube. Odvtedy jeho publikum narástlo 10-násobne. A najsledovanejšie video z jeho produkcie má okolo miliardy zhliadnutí.

Denník The Times zárobok Ryana porovnal s realitou dnešného sveta. Za prvý polrok 2017 zarábal pred zdanením takmer milión dolárov mesačne. Čo je asi 30-násobne toľko, ako americký prezident alebo dvakrát toľko, ako priemerný hráč NBA, ktorá patrí medzi najlepšie platiace športové ligy na svete.

„Ak nejaký produkt získa 10 alebo 20 miliónov zhliadnutí a vy vidíte, ako sa Ryanovi páči, tak sa to na predaji skutočne prejaví,“ hodnotil dopad detského youtubera na trh výkonný riaditeľ serveru hodnotiaceho hračky Toys, Tots, Pets and More Jim Silver. Agentúra ČTK tiež cituje technologickú sieť The Verge, ktorá Ryanovu šou označila za zmes nevinného detstva a nekonečného a zahlcujúceho konzumerizmu.

To funguje najmä preto, že nejde iba o subjektívne hodnotenie hračiek z úst dieťaťa. Ryan si s publikom vytvára kamarátsky vzťah, do kamery rozpráva o svojom detstve, o tom, ako sa nechal ostrihať, ako bol pozvaný na narodeninovú oslavu kamaráta, alebo o tom, ako sa hral schovávačku.

A čo sa deje so samotnými hračkami? Ryanovi rodičia hovoria, že recenzné kusy nedostávajú od výrobcov zadarmo, ale sami ich kupujú. Keď sa s nimi ich malá hviezda dohrá, odovzdávajú ich charitám.

Odporúčame