VIDEO Liečebňa pre ľudí s tuberkulózou či ústav pre obézne deti: Kaštieľ pri Galante dnes vyzerá ako z hororového filmu

Obrázok od Rudy and Peter Skitterians z Pixabay

#Obec Abrahám pri Galante má len niečo cez tisíc obyvateľov, no predsa len sa sem milovníci urbexu ženú ako diví. Môže za to hlavne kaštieľ, ktorý sa nachádza obklopený veľkým parkom hneď na dedinou. To však nie je všetko. Vykopávky archeológov dokazujú, že územie obce bolo osídlené už od praveku.

Striedali sa tu kultúry od najstaršieho neolitu (lužianska, lengyelská a želiezovská kultúra). Našli sa tu kostrové pohrebiská s bronzovej doby, halštatské sídlisko, ale i osídlenie z rímskych čias, slovanské žiarové pohrebisko a pohrebisko z čias Veľkej Moravy. Poďme ale naspäť k samotnému kaštieľu.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Secesný kaštieľ bol postavený ešte v roku 1899, a to podľa plánu architekta E. Lechnera. Donedávna bol v kaštieli odborný liečebný ústav pre deti trpiace obezitou, v súčasnosti je nevyužitý a chátra. Na toto miesto sa bol pozrieť pištaUrbex, ktorý sa o svoje zábery podelil aj zo svetom.

„V kaštieli sídlil šľachtický rod Esterháziovcov. V polovici 20. storočia sa využíval ako politická škola. Sídlili v ňom odborári. Neskôr slúžil ako liečebňa pre ľudí trpiacich tuberkulózou. Využíval sa aj ako ozdravovňa pre deti s metabolickými chorobami.  Od roku 2002 sa kaštieľ nevyužíva,“ dodáva k videu jeho autor.  Viac sa už ale dozvieš v samotnom videu nižšie.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame