VIDEO Kedysi sa tu vyrábalo skvelé víno: Pri Nitre nájdeš opustenú vinársku fabriku plnú temných priestorov

Photo by Kym Ellis on Unsplash

#História vinárstva siaha v tejto oblasti hlboko do minulosti, z oblasti Nitry sa zachovali najstaršie historické dôkazy o existencii vinohradníctva a vinárstva na Slovensku. Predpokladá sa, že základy vinohradníctva v tejto oblasti položili benediktínski mnísi zoborského kláštora v 9. storočí. Chýr o tunajšom víne sa začal šíriť po Európe v 18. a najmä v 19. storočí, kedy mešťania mesta Nitra predávajú víno aj do okolitých krajín.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Nitrianska vinohradnícka oblasť sa nachádza v severnej časti Nitrianskeho kraja a v malej časti Trnavského kraja. Zo všetkých vinohradníckych oblastí Slovenska sa vyznačuje snáď najrôznorodejšími prírodnými podmienkami. Vinohrady sú vysadené na svahoch Považského Inovca, Tribča a tiež na sprašových pahorkatinách Podunajskej nížiny, Celková výmera oficiálne zaregistrovaných vinohradov je 3 903 ha.

My sa dnes pozrieme na opustené a zdevastované priestory vinárskej fabriky, ktorú nájdeš v Lužiankach, doslova hneď za mestom Nitra. V súčasnosti to tam vyzerá doslova ako po explózii a ani pohyb po priestoroch nevyzerá najbezpečnejšie, nehovoriac o dlhých tmavých chodbách. Viac sa už ale dozvieš vo videu z YouTube kanála pištaUrbex.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame