VIDEO Kedysi fungujúci podnik sa zmenil na opustené smetisko: Budeš mať pocit, akoby si sa vrátil v čase

Foto: FB Frenkie Urbex

#Keď sa spomenie firma TESLA, pravdepodobne si hneď spomenieš na tú, ktorú vlastní Elon Musk a vytvára v nej autonómne autá. Podniky s rovnakým menom však existovali najprv v Československu, a to dokonca skôr, ako sa Musk vôbec narodil. TESLA bol koncernový podnik, vyrábajúci elektrotechnické a elektronické prístroje a súčiastky na vojenské, profesionálne a amatérske účely.

Meno po slávnom elektrotechnikovi

Podnik bol založený 10. augusta 1946 v továrni Mikrofona v Prahe-Strašniciach. Názov TESLA bol pôvodne (a oficiálne) inšpirovaný menom slávneho srbského elektrotechnika Nikolu Teslu. O založení podniku oficiálne referoval časopis Radioamatér v októbri 1946. Potom ako v 50. rokoch nastal ideový rozkol krajín socialistického tábora a vtedajšia Juhoslávia sa stala neobľúbenou, bolo nevhodné používať srbské pomenovanie, a tým bol názov zmenený na TEchnika SLAboprúdová.

V ČSSR bol podnik TESLA štátnym monopolom na výrobu televízorov, rádioprijímačov, vysielacích zariadení, žiaroviek a elektrotechnických súčiastok. Jeho výrobky boli určené nielen pre všetky socialistické štáty v rámci RVHP, ale aj pre ďalšie vtedy spriatelené rozvojové krajiny ako Egypt, Sýria a iné.

Rýchly koniec

Po roku 1989 sa jednotlivé časti podniku osamostatnili, no z väčšej časti zanikli. Niektoré sa zmenili na súkromné firmy s novým názvom. Priamym pokračovateľom je súčasná česká firma TESLA a.s., ktorá vznikla z pobočky TESLA Hloubětín. Tá dnes vyrába hlavne vojenské mikrovlnné systémy, zdravotnícke prístroje alebo mobilné zariadenia na úpravu čistej vody. Závod v Mladé Vožici sa zaoberá strojárenskou výrobou (predovšetkým výrobou nábytku pre dielne).

Na Slovensku existuje v súčasnosti spoločnosť s názvom TESLA Stropkov a.s., ktorá vyrába zariadenia na komunikáciu v bytových domoch (zvončeky), elektrické zásuvky a vypínače, a TESLA Liptovský Hrádok, ktorá produkuje výrobky strojárenské (konštrukcie – stojany, skrine na osadenie dielov), elektrotechnické (plošné spoje a pod.) a telekomunikačné (ústredne, komunikačné zariadenia, ich komponenty na opravu a servis).

Z tých podnikov, ktoré úplne zanikli, sa postupne stali ruiny. Veľké areály začali chátrať a stali sa vyhľadávaným miestom pre zlodejov. Na jednu takúto továreň sa bol pozrieť aj známy urbexer Frenkie Urbex. Ako dopadla jej návšteva sa dozvieš vo videu nižšie. Čo hovoríš na video?

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame