VIDEO Ďalší kaštieľ na Slovensku sa dočkal smutného osudu: Z psychiatrickej liečebne sa stala strašidelná ruina

Photo by Jon Butterworth on Unsplash

#Tento príbeh je známy je mnohé miesta na celom Slovensku. Je to smutné, ale mnohé historické budovy, ktorými sa mohla pýšiť väčšina obcí, sú v katastrofálnom stave. Samozrejme, dôvodov prečo je to tak, je hneď niekoľko a nie vždy je za tým ľahostajnosť ľudí. Množstvo budov sa dostane do súkromného vlastníctva a postupne chátrajú. Na druhú stranu zase priťahujú urbexerov, ktorí v nich hľadajú skryté čaro.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Inak tomu nie je ani v prípade kaštieľa v Sokolovciach. Na oficiálnej stránke obce sa dočítaš, že barokovo – klasicistický kaštieľ bol vystavaný začiatkom 18. storočia. K nemu bola v druhej polovici 18. storočia vybudovaná veža s cimburím, ktorá slúžila ako hvezdáreň. V kaštieli sa vystriedali viaceré šľachtické rody – Nyáriovci od 17. storočia, Škrabalovci, v 18. storočí Amadeovci, Windischgrätzovci, Degenfeld – Schonbur, Hirschwerk, David Horn, Bernát Blum a Gyulayovci.

Poslednými majiteľmi kaštieľa boli Gyulayovci. Do areálu kaštieľa patrí i park s rybníkom, ktorý zušľachtil David Horn. V parku sa nachádzajú vzácne dreviny, ktoré sú chránené. Sú to hlavne platany a dva červené buky, ktoré majú vyše 200 rokov. Medzi najstaršie dreviny patril jaseň.

Bol umiestnený v rohovej časti záhrady a zapálil ho doteraz nezistený vandal. Jeho vek sa odhadoval na 400 rokov. Celý areál je štátom chránená pamiatka. Dnes budovu kaštieľa vlastní spoločnosť D I Y a.s., ktorá túto odkúpila od FN Trnava. Na toto strašidelné miesto sa bol prednedávnom pozrieť pištaUrbex. Ak ťa zaujíma, ako to tam vyzerá, pozri si video nižšie.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, sokolovce.sk
Odporúčame