VIDEO Brno zažilo veľký sviatok eŠportu: Medzi legendy zaradili aj slovenského majstra sveta

Matej Hudák

#Necelý mesiac po Majstrovstvách v elektronickom športe v Bratislave, sa naša a česká herná elita stretla na brnenskom výstavisku, aby zabojovala o celkovú výhru 280-tisíc českých korún. Poznáme tak nových šampiónov v Counter-Strike: Global Offensive, League Of Legends, Hearthstone, či mobilnej hre Clash Royale.

Najvýkonnejšie počítače, konzoly, technologické novinky a samozrejme tisíce fanúšikov, cosplayerov, či herných nadšencov. Majstrovstvá Českej Republiky v počítačových hrách sú bezkonkurenčne najväčším a najzvučnejším podujatím elektronického športu v bývalom Česko-Slovensku s tradíciou už od roku 2002. Akcia sa podobne, ako po minulé roky, konala pod záštitou portálu PLAYzone, ktorý celoročne organizuje on-line aj off-line kvalifikačné turnaje na finálové podujatie.


Môže vás zaujať:
Elektronický šport plní štadióny ako futbal či hokej: Ako sa dá zarobiť hraním hier?


Od minulého ročníka je tradíciou aj vyhlásenie nového člena Siene slávy česko-slovenského eSportu, ktorým sa tento rok stal bývalý profesionál a majster sveta v hre TrackMania Erik „hakkiJunior“ Leštach. Pre Hashtag.sk Erik popísal svoje začiatky a aj dôvody na ukončenie kariéry.

Matej Hudák

Ako si sa ku TrackManii dostal a kedy si ju vôbec po prvýkrát zapol?
Dostal som sa ku nej cez môjho otca, ktorý ju jedného dňa priniesol a nainštaloval na náš počítač. Vtedy to bola jediná online pretekárska hra, ktorá sa dala hrať zadarmo. Spočiatku som pri nej trávil len víkendy, no potom som dostal pruh a musel som byť doma. Nemohol som behať s chalanmi po vonku a tak som sa začal hrávať ešte viac. Krátko na to som sa dostal do prvého tímu, v ktorom som ale ostal len niekoľko dní. Bol to len taký pokus, no keď prišli ďalšie tímy a aj turnaje, zvykol som si na tréning a chcel som ďalej vyhrávať.

Z čoho plynie tvoj herný nick „hakki“ a prípona „Junior“ ?
Keď sme začínali s TrackManiou, mali sme doma len jeden počítač s menom účtu „hakki,“ po jazdcovi F1 Häkkinenovi, kde sme časom pridali príponu _SK. Neskôr sa mi v školskej súťaži podarilo vyhrať počítač, na ktorom som si vytvoril vlastný účet a teda som sa stal „hakkiJuniorom“ , pričom môj oco bol „hakkiSenior“. Na TrackManiu sme ukecávali aj sestru, ktorá si založila účet pod menom „hakkina“.

Prečo si sa rozhodol pre ukončenie kariéry po toľkých úspechoch?
Každá hra má určitú životnosť. Toto môžeme vidieť na príklade StarCraftu, ktorý bol pár rokov dozadu extrémne veľký a teraz o ňom na Európskej scéne takmer nepočuť. To isté sa stalo TrackManii a pár rokov potom, čo som vyhral titul, začala upadať. Myslím si, že za to môžu samotní tvorcovia, ktorí tam dávali strašne veľa kontentu úplne zadarmo. Keby to vychytali tak, ako League Of Legends alebo Counter-Strike a skiny do hry by spoplatňovali, možno by TrackMania žila dodnes. Začali však krachovať a hru predali Ubisoftu, ktorý začal spoplatňovať servery. Začalo to upadať a kvôli dvom turnajom do roka sa mi neoplatilo udržiavať vo forme a venovať tomu všetok voľný čas. Veľmi ma však mrzí, že v dnešnej dobe nemôžem byť súčasťou scény. Keď vidím, aké to je teraz veľké, ako si hráči začínajú žiť… Ja som bol rád za to, keby mi sponzor preplatil cestu na turnaj a hotel. Nikdy som nepomyslel na to, že by som z toho vedel zarábať také peniaze, ako zarábajú hráči dnes.

Vieme, že si mal počas svojej kariéry možnosť pretekať na reálnych okruhoch. Neplánuješ v tom pokračovať?
Zúčastnil som sa GT Academy na anglickom okruhu Silvestone, kde som vypadol až tesne pred finále. Bolo to ale robené na spôsob reality show, kde každý deň vypadol jeden súťažiaci. Ja som zo seba veľmi nechcel robiť nejakého šaška a povedal som im na rovinu, že to, čo poviem pred kamerou, poviem aj za ňou a nebudem nič hrať. Boli tam typickí herci z reality show, ktorí boli najväčší frajeri a pred kamerami hrali chudáčikov. To, že to bolo takto robené ma hnevalo asi najviac. Keď som to potom spätne pozeral v telke, vyšiel som z toho ako najväčší idiot ja. Každopádne, veľmi ma láka jazdiť na reálnych autách, ale je to najdrahší motor-šport a obyčajná amatérska licencia stojí na rok okolo 15 000 €. Musím ale povedať, že dnešné pretekárske hry ti toho dajú veľa.

Matej Hudák

Mal si tušenie, že môžeš byť novým členom siene slávy Československého eSportu?
Minulý rok som čítal článok o tom, že je v nej ako prvý Dev1 a povedal som si, že by som tam chcel byť aj ja. Potom som na to úplne zabudol a až včera, keď ma zopár ľudí začalo označovať na Facebooku v komentároch pod príspevkom o sieni slávy, som zistil, že to pokračuje. Napadlo mi, že by som to mohol byť ja, ale potom som si uvedomil, že ja som pre tú scénu nejako veľa neurobil. Možno som motivoval zopár chalanov, ktorí hrajú hry a videli prostredníctvom mojej osoby, že sa v tom niečo naozaj dokázať dá, ale nikdy som neusporiadal nejaký turnaj alebo podobne… Tá komunita vníma často len hráčov, ale podľa mňa do tej siene patria aj ľudia, ktorí tieto turnaje usporadúvajú a venujú tomu roky svojej práce. Nechal som to teda v mojej hlave ustáť, no a že som to ja, som si bol takmer istý až potom, keď mi povedali, že sa mám zastaviť pri pódiu. Tvrdili mi, že budem odovzdávať cenu víťazovi, no mne to bolo jasné.


Matej Hudák

Okrem hakkihoJuniora sa na akcii zastavilo mnoho ďalších osobností z herného prostredia, ako napríklad moderátor televízneho programu Re-Play Mikoláš Tuček, streamer Mazarini, či komentátori Dev1 a DeeThane. Po celé tri dni sa konali rôzne miniturnaje medzi návštevníkmi, súťaže o ceny a vypočuť ste si mohli aj niekoľko prednášok s hernou tématikou. Svoje stánky na akcii rozložili mimo iných aj Xbox, Dell Alienware, Nvidia, alebo MSI. Vyskúšať ste si tak mohli takmer všetky technológie, od virtuálnej reality až po dôveryhodné automobilové simulátory.

Nedeľné finále v League Of Legends a výhru 60-tisíc korún si na svoje konto pripísala LoL sekcia tímu eSuba, po výhre nad Extatusom 2:0. V Counter-Striku, sa konal opak a aj keď bola finálová dvojka rovnaká, víťazne z turnaja odkráčal tím Extatus po výhre 2:1 na mapy. Šampiónom kartovej hry Hearthstone sa stal hráč Scruffy a v mobilnej hre Clash Royale si zlato odniesol bRoCk.

Matej Hudák

Text + Foto + Video: Matej Hudák

Odporúčame