VIDEO Boli sme si pozrieť sviatok e-športu u našich susedov: Pred plnou halou sa hralo o milióny

Helena Kristiansson/IEM Katowice

#Katowická Spodek aréna po roku opäť pohostila tisícky nadšencov elektronického športu a kyberkultúry. Dva víkendy plné turnajov, súťaží, či technologických noviniek priniesli fanúšikom v srdci Európy množstvo zaujímavých zážitkov.

Posledný februárový víkend sa v Katowiciach niesol v podaní Dota 2 ESL One Major turnaja, ktorý bol u severných susedov historicky prvým. Šestnásť najlepších tímov sa v piatom major turnaji tejto sezóny podelilo o jeden milión dolárov.

Helena Kristiansson/IEM Katowice

Najväčší podiel si domov odniesla rusko-ukrajinská pätica Virtus.Pro, ktorá si po výhre nad tímom Vici Gaming pripísala 400-tisíc dolárov a 750 Dota Pro Circuit bodov. Februárový víkend zaujal aj turnajom v populárnom PUBG, kde 16 tímov, z toho 9 pozvaných a 7 kvalifikovaných zabojovalo o 50-tisíc dolárov. Víťazom sa stal tím AVANGAR.


Môže vás zaujať:
Elektronický šport plní štadióny ako futbal či hokej: Ako sa dá zarobiť hraním hier?


Skandovalo sa

Druhý víkend priniesol turnaje v tituloch StarCraft, Counter-Strike, či Heroes Of The Storm. Burácajúca aréna, plná fanúšikov napäto sledovala boj o dokopy takmer ďalší milión dolárov a putovný pohár Intel Extreme Masters. Pre domácich fanúšikov bolo vyradenie Virtus.Pro ešte v skupinových zápasoch Counter-Striku bolestivým zážitkom, no skandovanie mena poľského tímu sa objavovalo aj počas zápasov semifinále či samotného finále.

To sa odohralo medzi zostavami FaZe a Fnatic s veľmi dramatickým priebehom. Hralo sa všetkých päť finálových máp (Cache, Inferno, Overpass, Mirage a Train). Do polovice druhej mapy bol jasným favoritom FaZe Clan, nesúc si poriadny náskok a tiež primárny hlas arény. Fnatic však dokázal chyby medzinárodnej zostavy využiť vo svoj prospech a vo výsledku si na svoje konto pripísal tri z piatich máp. Za najlepšieho hráča Counter-Strike tunaja bol vyhlásený Robin ‚flusha‘ Rönnquist s ratingom 1.30.

V StarCrafte to z pôvodných 76 hráčov, bojujúcich o miesto v semifinále na hlavnom pódiu dotiahla štvorica Serral, Classic, Rogue a Maru. Ako jediný Európan z tejto štvorice skončil Serral bez výhry jedinej hry z piatich, v boji o post vo finále proti hráčovi Classic. Aj keď bol výsledok druhej dvojice tesný, oponentom Classica sa stal Rogue, ktorý v Grand finále dokázal zvíťaziť bez jedinej prehry. Domov si tak odniesol 150-tisíc dolárov a 3000 WCS bodov. V hre Heroes Of the Storm získal prvenstvo medzinárodný tím Dignitas po výhre nad Fnaticom 3:2.

Kelly Kline/IEM Katowice

Okrem hier sa aj vystavovalo

Aj keď boli jednotlivé zápasy a atmosféra v jedenásť a pól-tisícovej aréne pre fanúšika počítačových hier zrejme tým najpríťažlivejším, zďaleka to nebolo všetko čo Intel Extreme Masters svojím fanúšikom ponúklo. Rozsiahle Expo tých najpopulárnejších a najzvučnejších herných značiek prinieslo návštevníkom možnosť vyskúšať si novinky z hardwaru, či softwaru, ale aj vrátiť sa do čias nedávno minulých a zahrať si kultový Doom, alebo Quake z deväťdesiatych rokov. Mnoho cosplayerov, súťaží, elektro-smogu, ale aj prezentácií širokého spektra produktov dotváralo výbornú atmosféru Intel Extreme Masters.

Viac vo videu.

Poznáme rebríček najlepších hráčov sveta: V top 10 opäť aj Slovák

Stephanie Lindgren//IEM Katowice

Patrick Strack/IEM Katowice

Odporúčame