VIDEO Atmosféru Košíc sme nasali plnými dúškami: Každý filmový nadšenec si musí zapísať do diára tento dátum

Zdroj: Art FIlm Fest

# Posledné tri dni Art Film Festu boli nabité ďalšími vynikajúcimi filmami, slovenskými premiérami, odbornými masterclassmi aj záverečným slávnostným ceremoniálom.

Český scenárista Petr Kolečko stihol vyvolať rozruch komediálnym seriálom Most!, ktorý sa aj napriek vulgarizmom a nelichotivému obrazu spoločnosti vysiela vo verejnoprávnej televízii. Aktuálne sa o podobný počin rozhodol aj na Slovensku – pre televíziu JOJ dokončuje seriál plný čierneho humoru Hrobári, ktorého ukážku vo štvrtok predviedol aj divákom Art Film Festu.

Snažím sa posunúť hranice mainstreamu. Chcem dosiahnuť, aby to s pani, ktorá o ôsmej večer žehlí pri televízore, hrklo, aby sa pýtala, prečo sa vôbec hovorí o tom, čo práve vidí,“ povedal ocenený scenárista počas masterclass. Na nej tiež prezradil, že aj pri spolupráci s televíziu si svoju tvorivú slobodu zachováva, hoci bez trecích plôch sa to zväčša nezaobíde. „Vždy pracujem na tom, aby bol komerčný mainstream bystrejší.“

Zdroj: Art FIlm Fest/Peter Stas

Boh je žena

Film inšpirovaný skutočnosťou Boh existuje, volá sa Petrunia (Gospod postoi, imeto i‘ e Petrunija) večer osobne uviedla macedónska herečka Zorica Nusheva. Predostiera príbeh 31-ročnej vyštudovanej historičky, ktorá si nevie nájsť prácu. Keď sa na Troch kráľov vracia z pohovoru, natrafí na mladých mužov, ktorí práve súťažia o to, kto vyloví posvätený kríž z ľadovej rieky. Petrunia neváha, skočí do vody tiež a kríž vyloví ako prvá.

Z víťazstva sa však dlho neteší. Keďže si dovolila porušiť odveké pravidlá mužského sveta, nasledujúci deň sa stane terčom vyhrážania a nenávisti okolia. Satira, ktorá spochybňuje stav demokratických zmien v macedónskej spoločnosti a vyslovuje veľmi ostrú kritiku voči cirkvi, justícii a médiám, mala premiéru na Berlinale, odkiaľ putovala do Košíc.

Film sme nakrúcali v meste Štip, na rovnakom mieste, kde sa pred piatimi rokmi udalosť odohrala. Od okamihu, kedy Petrunia kríž vyloví, je už umelecky spracovanou fikciou. Skutočná žena, ktorej kríž vytrhli, musela z mesta odísť, aktuálne žije v Londýne,“ prezradila sympatická herečka Nusheva, ktorá si zahrala filmovú Petruniu. Zároveň prezradila, že po tom, ako film nakrútili, tento rok do vody za krížom v Štipe opäť skočila žena. „Tentoraz jej kňaz kríž odovzdal. Takže dúfajme, že filmy naozaj pomáhajú priniesť zmenu.“

Od mínus 54 stupňov k oblakom a do väzenia

Štvrtok divákov Art Film Festu v kine schladil na mínus 54 stupňov. Premiéru tu mal film mladého Košičana Dominika Bariho Ojmiakon: Príbeh najchladnejšieho obývaného miesta, ktorý bol nominovaný na Oscara. „Neveril som, že ľudia tam dokážu žiť v takých mrazoch. Napadlo mi nakrútiť dokument tak, aby som zmapoval obyvateľov v jeden deň, od východu do západu slnka,“ vysvetlil Bari, ktorí techniku musel najskôr otestovať v kryokomorách.

Slovák Dominik nakrúcal na najchladnejšom mieste planéty: Jeho film vo svete zaujal aj Leonarda DiCapria

Autori, ktorí majú na konte zaujímavý dokument True Štúr, na Art Film Feste predstavili vybrané scény z pripravovaného filmu Štefánikova cesta do nemožna, v ktorom sa prelínajú animované a hrané prvky. Sériu slovenských premiér doplnil režisér Adam Hanuljak dokumentom Prípad Kalmus. Rozpráva príbeh aktivistu a bojovníka proti nostalgii za totalitným režimom, ktorý upozorňuje na nevhodné pamätníky a busty, kvôli čomu už viackrát stál pred súdom.

Zdroj: Facebook/Dominik Bari

Strasti a slasti spolupráce

Piatkové doobedie patrilo TV Industry Day, ktorý sa bližšie pozrel na spoluprácu nezávislých producentov s najväčšími slovenskými televíznymi vysielateľmi. Popoludní si český herec Jiří Lábus pri Dolnej bráne prevzal ocenenie Hercova misia a premiér sa dočkali dva nové slovenské dokumenty.

Pavol Barabáš, ktorý sa preslávil najmä cestopisnými filmami, sa pozrel na osobnosť slovenského folklóru Svetozára Stračinu, režisér Martin Repka zobral divákov na dokumentárnu roadmovie Osamelí bežci o rovnomennej skupine básnikov. „Nie je primárne o poézii, ale o inšpirácii pre divákov. A tiež o sile výnimočného priateľstva,“ načrtol režisér.

Kvalitné prísľuby z východu

Filmové lahôdky tohto dňa pochádzali najmä z Kórey a aj napriek dlhej minutáži to boli filmy, ktoré si divák vychutná na jeden dych. Patrí k nim bravúrna adaptácia poviedky Harukiho Murakamiho Podpaľovanie stodôl, ktorá v réžii Lee Chang-donga dostala názov Vzplanutie (Beoning). Podarilo sa mu uchovať Murakamiho snovú každodennosť, prítomnosť mačiek, miznutia, lásky a iracionálneho plynutia času. Zároveň vystihol pocit Kórejčanov z extrémnych ekonomických rozdielov.

Večeru vládol vypredaný film Parazit (Gisaengchung) režiséra Bong Joon-hoa, ktorý si z festivalu v Cannes tento rok odniesol Zlatú palmu. Príbeh chudobnej štvorčlennej rodiny, ktorá sa kreatívne infiltruje do zámožnej rodiny, sa začína ako zábavná čierna komédia, výbuchy smiechu však časom vystrieda znepokojenie a hrôza.

„S úprimnou naliehavosťou vás prosím, keď budete na tento film písať recenzie, neprezrádzajte dej od okamihu, keď začnú brat a sestra pracovať ako domáci učitelia. Takouto ohľaduplnosťou sa divákom aj celému filmovému štábu zavďačíte najviac,“ povedal režisér na festivale v Cannes. Rešpektujúc toto želanie ti viac neprezradíme, film sa však dostane aj do bežnej kinodistribúcie a silno odporúčame, aby si si ho nenechal ujsť.

https://www.youtube.com/watch?v=JLIIxDQmjyg

Smiech, móda aj hudba

Piatkový večer oživila svojou talkshow známa dvojica Baláž a Hubinák, ktorí si ako hostí prizvali Jiřího Lábusa a Pavla Barabáša. Centrum mesta sa premenilo na prehliadkové mólo, kde sa medzi fontánami v parku v rámci Spirit Hlavná: Fashion meets Art Film Fest predstavili talentovaní domáci módni návrhári. Noc patrila Mariánovi Mitašovi, ktorý aj za doprovodu búrky ako DJ Mizzi roztancoval celú Tabačku.

Na červenom koberci

Posledný deň Art Film Festu patril okrem posledným z takmer 180 filmov najmä záverečnému ceremoniálu. O tom, ktoré filmy si získali pozornosť divákov aj porotcov, si môžeš prečítať v samostatnom článku. My ti len prezradíme, že sála, ku ktorej viedol červený koberec, bola nabitá osobnosťami. Patril k nim aj maďarský režisér Kornél Mundruczó, ktorý do hlavných úloh vo svojich filmoch obsadil už aj psa (Biely boh) či lietajúceho chlapca (Mesiac Jupitera).

Na doobenej masterclass prezradil, že najviac neznáša, keď herci v jeho filmoch hrajú. Po prevzatí Zlatej kamery povedal: Som veľmi potešený, že moje filmy pre tento región niečo znamenajú. Keď som začínal nakrúcať, hnacou silou bola snaha opísať problémy našej generácie a novej východnej Európy. Robili sme to naivne, takmer bez vzdelania, s vášňou. Toto ocenenie pre mňa znamená dôveru. Kino nie je o filmoch, je o komunite.”

Milan Lasica udelil na záverečnom ceremoniáli Cenu prezidenta festivalu hercovi Štefanovi Kvietikovi. Prevzal si ju z rúk svojej dlhoročnej hereckej kolegyne Emílie Vášáryovej, ktorá ho nazvala „milunkým džentlmenom“.„Toto mi nerobte, lebo sa vrátim,“ zavtipkoval Kvietik na úkor hereckého života. „Je vzácne, ak človek dostane pozornosť, či už vo forme milého úsmevu, vrúcneho objatia, podania ruky dôvery, prípadne takéhoto vyznania a vďaky. A moja vďaka k vám je veľká, som šťastný, že som medzi vami,“ dodal.

Zdroj: Art FIlm Fest/Peter Stas

Červený koberec je zbalený, kiná sa po úžasných deviatich dňoch vrátili do bežného prevádzkového času a nad metropolou východu sa vznášajú už len artfilmové spomienky. Art Film Fest sa však do Košíc vráti opäť. Do diára si poznač 19. – 27. jún 2020 a príď. Bude to stáť za to.

Zdroj: hashtag.sk, Art Film Fest
Odporúčame