VIDEO Ako z tvojej najhoršej nočnej mory: Opustené sanatórium nad Zvolenom ukrýva desivé nápisy aj rádioaktívne jazierko

Photo by Casey Botticello on Unsplash

#Pokiaľ si niekedy premýšľal, ako by asi vyzerali tvoje najhoršie nočné mory v zhmotnenej podobe, práve si našiel odpoveď. Toto desivé chátrajúce miesto nájdeš vo Zvolene, konkrétne na Borovej hore. Ide o travertínovú masu na ľavom brehu rieky Hron.

Rádioaktívne jazierko

Na vrchu kopca sa nachádza minerálne, termálne a mierne rádioaktívne jazierko, ktoré v zime nezamŕza. Jeho činnosťou podľa výskumov vznikol aj samotný kopec. Pod kopcom sa nachádza neveľká jaskyňa, preskúmaná v 90. rokoch, dnes je prístup do jaskyne od železnice takmer nemožný.

Na Borovej hore sa našlo niekoľko archeologických nálezov, ktoré svedčia o tom, že miesto bolo využívané nie len ako kúpele, vďaka minerálnemu jazierku, ale pravdepodobne aj ako kultové miesto. Našla sa tu keramika badenskej a pilinskej kultúry, hlavne džbány, žiarový hrob a aj niekoľko kostí. Priamo v jazierku sa našli bronzové šperky a zvitok zlatého drôtu.

Kúpele i sanatórium

Na Borovej hore boli vybudované mestské kúpele, ktoré sa v polovici 20. storočia prebudovali na sanatórium na liečenie tuberkulózy a respiračných chorôb. Toto sanatórium slúžilo počas vojny zároveň aj ako poľná nemocnica. Sanatórium, ako oddelenie tuberkulózy a respiračných chorôb patrilo pod vtedajší ÚNZ Zvolen (Ústav Národného Zdravia) – dnešnú Zvolenskú nemocnicu. V roku 1999 bolo zatvorené a pľúcne oddelenie bolo presunuté do nemocnice, neskôr bolo nemocnici odobraté.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

V roku 2011 bol areál sanatória na Borovej hore vyčistený a sprístupnený pre verejnosť ako rekreačná oblasť a park. Sanatórium na kopci je stále v chátrajúcom stave a po dlhom čase opäť patrí mestu Zvolen. Cieľom predstaviteľov je v súčasnosti získať investora pre domov sociálnych služieb ale aj iné využitie.

Na toto miesto sa bol pozrieť aj známy slovenský urbexer Dávid Urbex. Ten spolu so svojou priateľkou preskúmal samotnú budovu a priblížil sa aj k rádioaktívnemu jazierku. Pokiaľ sa necítiš na osobnú návštevu tohto miesta, môžeš ho preskúmať aspoň skrz jeho video nižšie. Išiel by si sa niekedy na toto miesto pozrieť? 

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame