Videli sme moderný Tel Aviv aj konzervatívny Jeruzalem: 12 vecí, ktoré musíš vedieť pred cestou do Izraela

#Aj keď Izrael nepatrí u Slovákov medzi najobľúbenejšie turistické destinácie, je to jedna z krajín, ktorú sa oplatí navštíviť. Väčšina z nás dookola číta a počúva aký je nebezpečný, no opak je pritom pravdou. V nasledujúcom článku ti prezradím, prečo si vybrať práve túto exotickú krajinu plnú kontrastov a na čo si dať pri ceste pozor.

1. Ako sa dostaneš do Izraelu?

Do krajiny sa dá jednoducho dostať nízkonákladovými leteckými spoločnosťami ako Ryanair či Wizz Air. Na mojom tripe do Tel Avivu som využil práve Wizz Air, ktorý lieta priamo. Ryanair lieta iba do Eilatu, čo je mesto vzdialené asi 350 km od hlavného mesta. Spiatočné letenky ma vyšli na približne 200 eur, s tým, že v cene je zahrnutý už 10 kg kufor, ktorý si môžeš zobrať na palubu.

2. Nevyhneš sa kontrolám na letisku

Izrael je známy tým, že na hraniciach si doslova prešetrovaný, či náhodou nie si pre krajinu nebezpečný. Už pred samotným odletom som mal obavy, kedy nastane moment kontroly a vypočúvania. Z Viedne som nakoniec odletel bez zdĺhavých rozhovorov a otázok, o ktorých sa môžete dočítať na internete. Jediná kontrola pri vstupe do Izraelu bola na letisku Ben Gurion v Tel Avive. V krátkosti sa ma spýtali, prečo som pricestoval, kde budem bývať a či som v krajine prvýkrát. Na otázky som zodpovedal a slečna za okienkom mi vytlačila podľa pasu lístok potrebný na vstup. Keďže Izrael nemá s niektorými krajinami najlepšie vzťahy, vydáva tieto lístočky namiesto pečiatky do pasu, aby ste pri budúcom vstupe do konfliktných krajín nemali problém s tým, že ste navštívili práve Izrael.

Foto: Marco Lopez/Unsplash.com

Vážnejšie kontroly nastali až pri odlete z krajiny. Na letisko je vhodné prísť tak 3 hodiny pred odletom, aby si stihol všetko vybaviť. Nekonečné kontroly pasov, identity a ktovie čoho ešte boli naozaj zdĺhavé. Ani pri odlete sme sa nevyhli otázkam zo strany zamestnancov: „Balili ste sa sám?“, „Máte nože alebo ostré predmety?“, „Dal Vám niekto darček, ktorý máte niekomu odovzdať?“. Tieto otázky sa pýtajú každého, niet sa čoho báť. Pracovníci sa skôr zamerali na mimiku a vystupovanie, ako na jednotlivé odpovede. Keď sa budeš tváriť, že anglicky nehovoríš, veľmi si nepomôžeš. Aj na toto sú pripravení a položia ti otázky v slovenčine, na ktoré budeš musieť odpovedať.

Aj na batožinu si dali na letisku veľký pozor. Bola malá šanca, že práve mňa vyberú na hĺbkovú kontrolu batožiny, ktorú robia iba zopár ľuďom z daného letu. Nakoniec ma ale vybrali a pred zamestnankyňou letiska som musel vyberať z kufra a tašky elektroniku, nabíjačky a rôzne predmety, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť letu. Skenerom sa mi začala prehrabávať v kufri, ktorý tiež podrobne skontrolovala. Aj keď nemáš čo skrývať, nie je to dvakrát príjemný pocit. Počas kontroly sa ma ešte vypytovala, prečo mám tak veľa darčekov z Eurovízie, či som sa balil sám a či som niekedy nechal kufor bez dozoru.

3. Víza ti netreba

Víza potrebuješ iba vtedy, keď plánuješ v krajine zostať dlhšie ako 3 mesiace. Pri vstupe dostaneš na spomínanom lístočku presný dátum, dokedy môžeš zostať bez víz.

4. Na princíp cestovania autobusom asi neprídeš

V Tel Avive sa bez väčších problémov dokážete prepraviť kdekoľvek. Autobusy, vlaky či zdieľané bicykle sú dostupné na každom kroku. Zastávky sú vždy nablízku, no nie všetky z nich sú vybavené harmonogramom príchodu a odchodu. Nájdeš tam maximálne mapu s vyznačenými trasami a v tom lepšom prípade aj tabuľu, na ktorej svieti o koľko minút daná linka príde. V tom horšom prípade ti ostáva iba čakať. Všetci, ktorých som oslovil s prosbou o pomoc pri kúpe lístku mi tvrdili, že na cestovanie autobusom si musím zakúpiť špeciálnu kartu s kreditom na určitý počet jázd. Predávajú sa v malých obchodíkoch, kde mi však predávajúci nechceli predať kredit na 1 či 2 jazdy, vraj na taký malý počet sa to nedá. Nezdalo sa mi to. Počas jazdy autobusom som totiž postrehol, že niektorí ľudia si kupovali lístok iba na konkrétnu jazdu a priamo u vodiča. Doteraz pre mňa zostáva záhadou, ako to celé funguje. Ak na to prídeš, daj mi určite vedieť.

Foto: Yoav Aziz/Unsplash.com

5. Ohúria ťa cyklotrasy

Okrem bike-sharingu je v meste populárne aj zdieľanie elektrických kolobežiek. Veľmi ma zaujalo, v akom veľkom množstve tento spôsob prepravy využívajú domáci. Stále som stretával desiatky ľudí, či už cez deň alebo v noci. Tel Aviv má vybudovanú skvelú sieť cyklotrás, práve pre bicykle a kolobežky, čo umožňuje ľuďom prepravovať sa do práce alebo školy. Izraelčania svojou náturou nepatria medzi ľudí, ktorí by tieto veci ničili. Viackrát som si ich všimol iba tak pohodené na pláži či zaparkované na zastávke autobusu bez toho, aby ich niekto ukradol alebo znehodnotil. Je obdivuhodné, že za dva mesiace, čo sú kolobežky v obehu, sa tešia takej obľube.

6. Priprav sa na chaos a trúbenie

Na druhej strane, cesta taxíkom z letiska do centra bola naozaj zaujímavá. Po pár stovkách metrov a asi piatom zatrúbení som si myslel, že premávka v Izraeli presne určené pravidlá nemá a každý si takpovediac jazdí, ako sa mu zachce. Určité zákony v doprave platia, no nie sú rešpektované tak ako u nás. Trúbenie je teda úplne bežný jav, bez ktorého jazdu autom v Izraeli nezažiješ. Autá sú zväčša zaparkované okrem parkovísk aj na chodníkoch či zastávkach., preto si dávaj veľký pozor, keď si požičiaš auto.

7. Budeš musieť rozbiť prasiatko

Napriek tomu, že Izrael nepatrí medzi najdrahšie krajiny sveta, rozdiel cien v porovnaní so Slovenskom je citeľný. Základom je zameniť si eurá za izraelský šekel, aby ste sa vyhli plateniu rôznych poplatkov. Niektoré prevádzky platbu eurami neakceptujú a jedinou možnosťou tak zostáva platba kartou, za ktorú sú poplatky až do 10 eur. Preto je dobré mať pri sebe šekely, s ktorými je možné platiť všade a bez poplatkov. Priemerná mzda v Izraeli sa pohybuje na hranici 2 000 eur, čomu sú prispôsobené aj ceny. V potravinách za bežný balený chlieb zaplatíš v prepočte 4-5 eur, za 2 l Coca-Colu 3 eurá, za 1 kg rajčín 6 eur alebo za čokoládku Mars 1,50 eur.

Foto: Tim Mossholder/Unsplash.com

Určite neodporúčam nakupovať v malých miestnych potravinách. Väčšinou nemajú jednotlivý tovar označený cenovkou, čo predávajúcim dáva možnosť cenu pri turistoch zvyšovať a výraznejšie tak zarábať. Tieto potraviny majú vo väčšine prípadov tabule, kde sú tovar a cena vypísané po hebrejsky, čo ti asi veľmi nepomôže. Aj ceny v reštauráciách či fast foodoch sú vyššie ako u nás. Cena kebabu sa pohybuje od 8 do 10 eur, za malú pizzu zaplatíš približne 10 eur a za hranolčeky 4 eurá. Preto si pri ceste do Izraela nezabudni do kufra pribaliť zopár konzerv tuniaka či instantných polievok.

8. Počas Šabatu si neškrtneš

Pre nadšeného turistu, ktorý je rozhodnutý každý deň cestovať a objavovať krásy krajiny môže byť židovský sviatok Šabat veľkým problémom. Práve pre židov je sobota posvätným dňom, kedy nepracujú, nepoužívajú MHD či dokonca nevaria. Pri návšteve Izraelu treba byť na to pripravený. Rovnako väčšina obchodov má v sobotu zatvorené. Nie je to však tak, že celá krajina prestáva fungovať a všetci presedia celú sobotu doma. Zopár obchodov či reštaurácií je aj počas šabatu otvorených, taktiež v prípade nutnosti sa človek dokáže prepraviť taxíkom.

9. V Jeruzaleme maj oči na stopkách

Aj keď som mal možnosť navštíviť Jeruzalem iba počas jedného dňa, oproti Tel Avivu bol úplne iný. Kým Tel Aviv pôsobí moderne, pokrokovo a voči všetkému novému, v Jeruzaleme som mal pocit, akoby som sa vrátil o 50 rokov späť. Hlavným rozdielom medzi oboma mestami je, že v Jeruzaleme omnoho viac cítiť jednotlivé náboženstvá vyskytujúce sa v Izraeli. Kým v Tel Avive stretnete moslima či ortodoxného žida iba zriedka, v Jeruzaleme ich stretávate na každom kroku. Aj počas vstupu do starého mesta cez Damašskú bránu som mal prvýkrát divný pocit. Boli sme oboznámený tým, že práve na týchto miestach často dochádza ku konfliktu medzi jednotlivými náboženstvami, no našťastie sa nám nič nestalo. Ostražitosti ale nie je nikdy dosť, preto si treba dávať pozor.

10. Pláže v Tel Avive si užiješ

Je v úplnom kontraste voči Jeruzalemu. Moderné mesto plné milých ľudí a s krásnymi plážami nachádzajúce sa pobreží Stredozemného mora ponúka turistom priam dokonalú dovolenkovú atmosféru. Už na prvý pohľad ma ohúrili piesočnaté pláže a dlhé promenády. Aj moderné mrakodrapy nachádzajúce sa po celom meste dotvárajú moderný vzhľad, ktorý sa podľa mňa dosť približuje európskym centrám. Na zahodenie nie je ani historická časť Tel Avivu, Jaffa, ktorá je ideálnym miestom na večernú prechádzku. Z celého mesta vyžarovala veľmi pozitívna energia, ľudia na uliciach tancovali a spievali vo dne aj v noci.

Foto: Faruk Kaymak/Unsplash.com

11. Vedel si, že Izrael je krajina start-upov?

Izrael patrí vo svete medzi top krajiny, v ktorých vzniká ročne najviac nových firiem. Cherry paradajky, USB kľúč aj aplikácia WAZE pochádzajú práve z Izraela. Niet teda divu, že sa Tel Aviv rozvíja rapídnym tempom. Aj keď sa však posúva dopredu, je tam viditeľný veľký kontrast. Na ulici si možno ľahko všimnúť mrakodrap, ktorý je postavený hneď vedľa rozpadajúcej sa štvrte, plnej starých a zničených domov. 

12. Mŕtve more nevynechaj

Určite netreba zabudnúť na návštevu Mŕtveho mora. Pri požičaní auta sak nemu z Tel Avivu dostaneš približne za 2 hodiny. Pláže pri Mŕtvom mori sú spoplatnené, za ktoré niekedy zaplatíš aj 15 eur. Preto je najlepšie nájsť pláž, ktorá je zadarmo a zároveň poskytuje turistom možnosť osprchovať sa. Soľ z Mŕtveho mora, ktorá ostane na pokožke, treba po okúpaní umyť. Najlepšou možnosťou je pláž Ein Bokek, nachádzajúca na sa južnej strane. Krásna pláž, sprchy a neďaleké nákupné centrum stoja za to cestovať o pár kilometrov ďalej.

Foto: Toa Heftiba/Unsplash.com

A čo možno poradiť na záver? Izrael je krásna krajina plná milých ľudí, treba sa jej len otvoriť a užívať si ju plnými dúškami!

Odporúčame