Videli sme Ducha… a priniesol skvelý album. Hovoríme o rapovom prekvapení roka?

Foto: @videlisteducha Instagram

Duch, ktorého viacerí z vás skôr poznajú podľa producentského pseudonymu Pilate, vydáva s rozbehom nového roka plnohodnotný album.

O Duchovi sme v pozitívnom zmysle hovorili pomerne nedávno, keď sa objavil na výbornom albume Barvy od Viktora Sheena. Na projekte sa veľa hostí neobjavilo, takže nám intuícia a pár z vecí z roku 2020 predznačilo, že by sa mohlo jednať o zaujímavého interpreta s potencionálom zamávať s domácimi rapovými vodami.

Po prvom vypočutí projektu môžeme s čistým svedomím konštatovať, že nás intuícia nesklamala. Duch poslucháčom prináša projekt hodný roku 2021. Na albume sa nachádza dokopy 15 skladieb, čo predstavuje necelých 40 minút hudby. Prvé skladby sú minutážou kratšie, čo je posledné mesiace a už možno aj roky akýmsi trendom vo svete rapu, pričom nám to nijakým zásadným spôsobom neprekáža. Okrem gradujúceho tempa, minutáže, ale aj kvality, nás na albume veľmi zaujala Duchova skvelá práca s hlasom. Niečo podobné priniesol do rapu Pil C, keď zvykol v refrénoch meniť polohu hlasu a nič podobné sme odvtedy nepočuli, až doteraz. Jedná sa o obrovskú výhodu, nakoľko zmeny vo výške a prejave často track obohatia bez toho, aby ste si naň museli volať hosťa a je to rozhodne jedna z vecí, ktoré nás extrémne chytili.

Interpret zároveň prináša hudobne rôznorodé skladby, čo poslucháč určite ocení. Album baví, nenesie sa v jednej monotónnej rovine a Duch ukázal, že vie zarapovať aj tvrdšie texty v nižších polohách, no zároveň sa komfortne cíti aj pri spevavejších skladbách. Z hľadiska hostí je najznámejším menom Saul, avšak na dobrej vlne sa drží napríklad aj @caddythekid. Aby sme nikomu nekrivdili, všetci hostia sú v albume na správnom mieste,  všetci ho svojim spôsobom obohatili, nikto nepôsobí rušivo a projekt si aj bez väčších hviezd na featoch udržal potrebnú kvalitu. Ak máme byť úprímní, Adhdkidd prekvapil v mnohých oblastiach a na mieste v tomto prípade patrí otázka, či sme sa dočkali rapového prekvapenia roka 2021 už vo februári. To nám ukáže len čas a my to určite budeme pozorne sledovať.

Odporúčame